Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest jednym z najważniejszych w polskim kalendarzu historycznym. W dniu tym wspominamy żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny. Pamiętamy również o tych, którzy obecnie strzegą polskich granic i przyczyniają się do podniesienia  obronności Państwa Polskiego.

W Bodzentynie 15 sierpnia przedstawiciele władz Miasta i Gminy Bodzentyn z Burmistrzem Dariuszem Skibą  oraz Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznej mogile Antoniego Pałysiewicza poległego w kwietniu 1919 r. oraz płycie Nieznanego Żołnierza z wojny polsko-bolszewickiej. Znicze zapalono również pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu na budynku dawnej organistówki, który tu kwaterował w końcu października 1914 r.

Marszałek Józef Piłsudski to Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Bodzentyn. Wspólnie z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeuszem Rozwadowskim twórca polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Pełniąc obowiązki Naczelnego Wodza Armii Polskiej podjął ostateczną decyzję o kontruderzeniu na Armię Czerwoną znad rzeki Wieprz. Stało się to wczesnym rankiem 16 sierpnia 1920 r. i przeważyło losy wojny.

Wygrana Bitwa Warszawska, uznana za jedną z najważniejszych bitew w dziejach, ocaliła Polskę i Europę przed nawałą sowiecką i komunizmem.

                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                                   Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA