Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W bieżącym roku przypada 101. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Dla jej upamiętnienia, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony w II Rzeczypospolitej jako Święto Żołnierza. Dzień ten uznawany był także od 1936 r., z inicjatywy ruchu ludowego, za Święto Czynu Chłopskiego, pragnąc podkreślić udział chłopów w obronie Ojczyzny. Po II wojnie światowej, dopiero po upadku komunizmu, na mocy ustawy Sejmu z 30 lipca 1992 r. powrócono do tradycji obchodów dnia 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej w sytuacji zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy, 1 lipca 1920 r. Sejm podjął decyzję o utworzeniu Rady Obrony Państwa pod przewodnictwem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Na czele Rządu Obrony Narodowej stanął Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego.
Generał Józef Haller dowodzący Armią Ochotniczą zwrócił się do rodaków z apelem o służbę w armii. Na to wezwanie zareagowały wszystkie grupy społeczne i zawodowe. Wojska polskie 15 sierpnia 1920 r. rozpoczęły kontrofensywę rozgramiając bolszewików.
Bitwę Warszawską uznaje się za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Ocaliła ona Polskę i Europę przed sowieckim najazdem, zatrzymała Armię Czerwoną w marszu na zachód.
W dniu 15 sierpnia obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób dajemy wyraz pamięci o dziejowym wydarzeniu zwanym też „Cudem nad Wisłą”. To święto wszystkich obrońców Ojczyzny, którzy od wieków walczyli o jej niepodległość.
Dzień ten to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody tych dwóch świąt: religijnego i państwowego łączą obronę narodu z wartościami sakralnymi. Uzewnętrzniają się w słowach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
W Bodzentynie 15 sierpnia o godz. 9.30 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przy mogile Antoniego Pałysiewicza poległego w kwietniu 1919 r. na wileńskim froncie i płycie Nieznanego Żołnierza przy ul. Kieleckiej.
Pamiętajmy o Bohaterach, którzy spoczęli na polskiej ziemi, uczestnikach walk narodowowyzwoleńczych XIX w., żołnierzach Legionów Polskich w latach I wojny światowej, Wojska Polskiego w okresie II wojny światowej, Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych.
Cześć Ich Pamięci!
Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen
Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech