Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W bieżącym roku 2 kwietnia mija 16. rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II – Świętego Kościoła Katolickiego, wielkiego Polaka, mającego wybitny wpływ na rozwój duchowy społeczeństw i przemiany demokratyczne w Polsce od końca lat 70. XX wieku.

Postać Jana Pawła II upamiętniona jest w wielu miejscach regionu świętokrzyskiego. W szczególny sposób w Bodzentynie. W 1974 r. biskup krakowski Karol Wojtyła podczas uroczystości związanych z peregrynacją kopii obrazu Jasnogórskiej Pani w Bodzentynie odprawił mszę świętą. W homilii nawiązał do historii miasta, którego właścicielami do 1789 r. byli biskupi krakowscy. Pobyt Metropolity krakowskiego upamiętniono tablicą umieszczoną w 1983 r. na budynku miejscowego kościoła.

W 2003 r., pragnąc podkreślić wielki autorytet duchowy i moralny Jana Pawła II Rada Miejska w Bodzentynie  nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. Ten akt upamiętnia tablica w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn.

W 2010 r. przy kościele Św. Ducha odsłonięto pomnik Ojca Świętego. Pod rzeźbą Papieża, widnieją słowa: Nie lękajcie się. To pierwsze słowa przesłania, jakie 16 października 1978 r. skierował do świata nowo wybrany Papież – Jan Paweł II.

Wyjątkowy wymiar miały uroczystości 11 grudnia 2016 r., podczas których Święty Jan Paweł II został oficjalnie Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z dnia 11 października 2016 r. W miejscowej szkole odbyła się  nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, wystąpienia zaproszonych gości, podczas których wspominano postać Jana Pawła II. Uczniowie Gimnazjum w Bodzentynie zaprezentowali program artystyczny „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Element scenografii stanowiły obrazy autorstwa artysty plastyka Witolda Combera, przedstawiające polskiego Papieża w różnych okresach jego życia. Następnie w uroczystym pochodzie zgromadzeni udali się pod pomnik Świętego Jana Pawła II, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika kielecki biskup Jan Piotrowski wraz ks. Zbigniewem Krasem kapelanem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ks. dr. Leszkiem Sikorskim celebrował nabożeństwo. Po nim na budynku kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę.

Uroczystość była świętem dla ziemi bodzentyńskiej. Udział w niej wzięli mieszkańcy, posłowie, radni, władze gminy na czele z Burmistrzem Dariuszem Skibą. W tymże roku kościół w Bodzentynie otrzymał z rąk kardynała Stanisława Dziwisza relikwie krwi Świętego Jana Pawła II. W 2020 r. poświęcono ołtarz Św. Jana Pawła II w bodzentyńskiej świątyni.

Wspominamy Papieża jako duchowego przywódcę Kościoła Katolickiego i jako Polaka, który był wielką podporą politycznych przemian w Polsce i Europie: jako Rodaka, który niesie nadzieję w przełomowych i ciężkich chwilach dla narodu polskiego.

W zał. fot. z uroczystości 11 grudnia 2016 r., obrazy autorstwa Witolda Combera, ołtarz Jana Pawła II w bodzentyńskim kościele.

                                   

                                                                                                                                                                                        Urszula Oettingen

Fot. Józef Bąkowski, Urszula i Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech