Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Zakup środków ochrony osobistej dla powiatowych szkół, szpitali oraz 19 gmin i służb mundurowych to jedno z działań samorządu powiatu kieleckiego podjętych w walce z koronawirusem. W ubiegłym roku na ten cel pozyskano ponad 6 milionów złotych.

– Na przeciwdziałanie i zwalczanie epidemii koronawirusa w powiecie kieleckim uzyskaliśmy w 2020 roku środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego – mówi Mirosław Gębski starosta kielecki.

Przypomnijmy, powiat realizuje projekt pod nazwą „Powiat Kielecki w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 – działania zmierzające do przeciwdziałania i zwalczania epidemii”. Jego wartość to 7 mln 655 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 6 mln 500 tys. zł. Zadanie potrwa do końca czerwca 2021.

–  Ten projekt wyróżnia się nie tylko wartością, ale przede wszystkim zasięgiem. Chcemy dotrzeć ze wsparciem do jak największej liczby mieszkańców. Stąd założenie, aby pomoc skierować do jednostek, z których korzystają mieszkańcy powiatu kieleckiego. To gminne ośrodki pomocy społecznej, SZOZ, OSP czy komisariaty policji. Łącznie takich podmiotów na terenie powiatu wspieramy 206, co jest ogromnym wyzwaniem logistycznym, ponieważ wzięliśmy na siebie całą procedurę zakupu i dystrybucji tych środków. Udaje się to dzięki świetnej współpracy z włodarzami gmin – dodaje wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.

Powiat kielecki przekazał podstawowe środki ochrony osobistej: rękawiczki nitrylowe jednorazowe, maseczki chirurgiczne czy z filtrem FFP3, przyłbice, gogle, fartuchy jednorazowe, kombinezony, dozowniki i płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni. Takie zestawy materiałów przekazano już w 2020 roku do powiatowych szpitali, powiatowych młodzieżowych ośrodków wychowawczych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz rodzinnych domów dziecka. W tym roku środki otrzymają powiatowe szkoły i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Dodatkowo do Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach zakupiono w ramach projektu aparat do szybkiej diagnostyki SARS-Cov-2 wraz z systemem do pobierania próbek oraz odczynnikami. Na ten cel przeznaczono 275 tys. 830 zł. Szpital otrzymał też lampy bakteriobójcze, jednorazowe zestawy do zabiegów cięcia cesarskiego. Do Szpitala Powiatowego w Chmielniku kupiono bronchoskop, sterylizator podręczny, wideolaryngoskop z endoskopem intubacyjnym, aparaty EKG, pompy infuzyjne, aparat do dekontaminacji, myjnie-dezynfektory, materace przeciwodleżynowe, kombinezony, prześcieradła i ubrania zabiegowe jednorazowe. Bezdotykowe termometry medyczne, lampy bakteriobójcze i ozonatory przekazano Powiatowemu Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

Powiat w swoich działaniach nie pominął gmin i ich jednostek. – W tych trudnych czasach zapotrzebowanie na materiały ochrony osobistej jest bardzo duże. Warto zaznaczyć, że niektóre artykuły były deficytowe na rynku  – mówi starosta. Do gmin trafiły środki za łączną kwotę 2 mln zł.

Powiat nie zapomniał również o służbach mundurowych. – Wiemy, że policja i strażacy, zarówno zawodowi, jak i ochotnicy, odgrywają szczególną rolę w walce z epidemią. Niejednokrotnie realizują czynności związane z koronawirusem na tzw. pierwszej linii.  Zadbaliśmy też o ich ochronę – dodaje wicestarosta. Dla strażaków i policjantów działających na terenie powiatu przekazano nie tylko środki ochrony osobistej, ale i półmaski filtracyjne wielokrotnego użytku (200 szt.), półmaski filtracyjne z zaworem wydechowym (6000 szt.), kombinezony (5520 szt.) czy bezdotykowe termometry medyczne.

Na podjęte w 2020 roku działania przeznaczono około 4 mln zł z projektu. W tym roku planowany jest m.in. zakup tomografu dla PCUM w Kielcach.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Kielcach

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech