Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Józef Szermentowski urodził się 16 lutego 1833 r. w Bodzentynie. Był wybitnym artystą malarzem. Jego prace, zwłaszcza pejzaże, stały się znaczącą częścią dziedzictwa narodowego. Zmarł w 1876 r. w Paryżu i spoczął na cmentarzu w Montmorency.

Od kilkudziesięciu lat pamięć o naszym rodaku jest kultywowana przez lokalną społeczność. Przybiera ona różne formy jak trwałe upamiętnienia w krajobrazie i toponimii miasta, organizacja wystaw, konkursów, wykładów, plenerów malarskich.  

Ważnym wydarzeniem były obchody 100. rocznicy śmierci Józefa Szermentowskiego w 1976 r. Prace nad upamiętnieniem tej postaci koordynował Społeczny Obywatelski Komitet, którego prezesem został artysta plastyk Witold Comber, nauczyciel bodzentyńskich szkół. Z inicjatywy Komitetu  nadano imię artysty malarza jednej z ulic Bodzentyna, zorganizowano wystawę reprodukcji jego obrazów w szkole podstawowej w Bodzentynie; uczniowie szkoły przygotowali wystawę swoich prac na Rynku Górnym. Odbyło się również spotkanie z Eugeniuszem Szermentowskim, które dotyczyło jego książki „Kraj tęsknoty”. Na Rynku Górnym, w pobliżu miejsca gdzie urodził się artysta z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna odsłonięto pamiątkową tablicę. Można stwierdzić, że od tego czasu Szermentowski zaistniał na stałe w kulturze miasta i regionu.

Uroczyście obchodzono 150. rocznicę urodzin Szermentowskiego w 1983 r. Prezesem Społecznego Komitetu Obchodów w trakcie zebrania ogólnego Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna wybrano ponownie Pana Witolda Combera. We współpracy m.in. z  Muzeum Narodowym w Kielcach oraz Liceum Plastycznym w Kielcach, które od 1973 r. nosi imię Szermentowskiego, odbywały się odczyty i spotkania, plener malarski. Uwieńczeniem tych działań było nadanie miejscowemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Józefa Szermentowskiego. Od tego roku w szkole corocznie organizowane są uroczystości poświęcone wielkiemu malarzowi. Pokazywana jest jego twórczość, odbywają się konkursy wiedzy, występy artystyczne uczniów, koncerty, pokazy multimedialne zabytków i krajobrazów ziemi świętokrzyskiej; przypominana jest historia szkoły, która sięga 1918 r.

W szkolnych uroczystościach uczestniczą członkowie Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Średnich w Bodzentynie. W 2009 r. z okazji 175. rocznicy urodzin Szermentowskiego i 90-lecia działania szkoły średniej w Bodzentynie zorganizowano V Zjazd  jej absolwentów i wychowanków. Do rozpropagowania wiedzy o artyście przyczyniły się artykuły w prasie oraz publikacja autorstwa Artemiusza Wołczyka, „Józef Szermentowski. Rodak Bodzentyna”, wydana w 1993 r.

W 160. rocznicę urodzin Szermentowskiego w 1993 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, umieszczono przy wejściu do kościoła parafialnego w Bodzentynie tablicę poświęconą artyście. Wyjątkowe uroczystości odbyły się w 2015 r., kiedy na cmentarzu przy kościele Św. Ducha odsłonięto replikę fragmentu jego nagrobka z cmentarza w Montmorency.

Rok szkolny 2016/2017 z inicjatywy Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie został ustanowiony „Rokiem Szermentowskiego”. Nawiązano tutaj  do 140. rocznicy jego śmierci. Wśród wielu przedsięwzięć były prelekcje, jesienny i wiosenny plener malarski dla uczniów gimnazjów i liceum, konkurs o życiu i malarstwie Józefa Szermentowskiego oraz na reprodukcję wybranego obrazu artysty.

W grudniu 2017 r. podczas sesji Rady Miejskiej na wniosek dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen i Pana Witolda Combera nadano Józefowi Szermentowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyna. W lutym 2018 r. w 185. rocznicę urodzin artysty w holu Urzędu Gminy w Bodzentynie odsłonięto pamiątkową tablicę, ufundowaną przez Teresę i Witolda Comberów oraz Urszulę i Mirosława Oettingen.

W 188. rocznicę urodzin zapalono znicze przy replice nagrobka artysty. Z twórczości Józefa Szermentowskiego przebija tęsknota za Ojczyzną i polskim krajobrazem, szacunek do mieszkańców wsi. Poprzez swoje prace mistrz pejzażu na trwałe wpisał się w historię Bodzentyna i polską kulturę pamięci!

Wśród zał. fot. obraz autorstwa Witolda Combera: „Józef Szermentowski”

                                                                                                                                                                               Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech