Już od ponad 2 lat w gminie Bodzentyn można sprawdzić jakość powietrza dzięki zamontowanemu miernikowi powietrza i poziomu jego zanieczyszczenia. Miernik znajdujący się przy budynku Szkoły Podstawowej (ul. Wolności) monitoruje pyły PM2,5 i PM10. Urządzenie zostało zakupione dzięki dotacji pozyskanej z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach w ramach powstałej pracowni edukacyjnej
w ww. Szkole Podstawowej. Poziom zanieczyszczeń stale monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane ze stacji pomiarowych można śledzić na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie w zakładce znajdującej się po prawej stronie „Jakoś powietrza w Bodzentynie” lub klikając w poniższy link:

https://looko2.com/tracker.php?lan=&search=84F3EB85D54C

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

Czy wiesz, co to jest smog i skąd się bierze?

Smog jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych. Powstaje, gdy znaczna ilość zanieczyszczeń skumuluje się na pewnym obszarze i gry sprzyjają temu odpowiednie warunki pogodowe.

Według danych ze strony www.smogstop.pl w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera ok. 45 000 osób, czyli ponad 7 razy więcej niż w wyniku biernego palenia!

Czy wiesz, że możesz przeciwdziałać smogowi?

Wystarczy, że:

  • Nie będziesz palić śmieci w domowym piecu! Piec nie jest śmietnikiem! W szczególności w piecu nie wolno spalać: drewna z mebli i ram okiennych oraz jakiegokolwiek malowanego lub impregnowanego drewna, plastiku, odzieży, opon, pianek tapicerskich, materiałów tekstylnych, papieru zadrukowanego w kolorze, kartonów z tektury falistej, płyt wiórowych, paździerzowych, paneli podłogowych, klepek parkietowych, dykt.
  • Wymienisz swój piec na urządzenie spełniające obowiązujące normy,
  • Zaczniesz używać tylko opału dobrej jakości: ekogroszek, pellet, węgiel kamienny gruboziarnisty, suche drewno – dąb, grab, jesion, buk.
  • Będziesz pozyskiwać więcej energii źródeł odnawialnych, np.: instalowanie paneli słonecznych lub fotowoltaicznych.
  • Bedziesz sadzić drzewa lub zielone rośliny doniczkowe. Wszystkie rośliny w bardzo efektywny sposób oczyszczają powietrze.
  • Ograniczysz używanie samochodu.

Poprzez drobne zmiany zacznij zapobiegać powstawaniu smogu już dziś!

E.Kita

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA