Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W dniu 19 maja 2016 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
w Bodzentynie zorganizował Pierwszy Piknik Astronomiczny.

Celem pikniku było poznawanie zjawisk przyrodniczych poprzez doświadczenie. 

W trakcie imprezy poruszane było wiele zagadnień związanych z astronomią, ale też z innymi naukami przyrodniczymi, ściśle powiązanymi z tą tematyką.  Piknikowanie rozpoczęto o godzinie 16-tej.  Tuż po powitaniu Gości przez Pana Dyrektora Dariusza Kasprowicza, zaprezentowały się wschodzące gwiazdy z pobliskiego Publicznego Gimnazjum w Bodzentynie w występie tanecznym. Gdy występy artystyczne dobiegły końca, przyszedł czas na pierwsze spotkania z  gwiazdami na niebie. Z uwagi na wczesną porę  obserwacje rozpoczęto od obserwacji Słońca. Następnym punktem w programie Pikniku był wykład popularno-naukowy „Taniec życia ze śmiercią”, czyli wszystko o gwiazdach. Wygłosił go zawodowy astronom dr Janusz Krywult – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Po wysłuchaniu wykładu, uczniowie uczestniczyli w pokazach doświadczeń wykonywanych przez uczennice ZSP w Bodzentynie. Oprócz wielu pokazów z fizyki, prezentowane były również doświadczenia z chemii i biologii. Dziękujemy Panu dr Grzegorzowi Czerwonce – mikrobiologowi z Instytutu Biologii UJK oraz Pani Annie Kicie - studentce biotechnologii na UJK oraz uczennicy ZSP Bodzentyn za przygotowanie próbki do pokazów.

 Niewątpliwą atrakcją tego Pikniku było mobilne planetarium Supernowa. Prelegentem  była astronom dr Monika Biernacka. Uczestnicy pikniku wzięli udział w seansie „Niebo dzisiejszej nocy”.  Seans planetaryjny był teoretycznym kursem przed kolejną z atrakcji, czyli obserwacjami nocnego nieba. W ramach obserwacji, uczestnicy zobaczyli za pomocą lunet i teleskopów Księżyc, największą planetę w Układzie Słonecznym – Jowisz wraz z trzema największymi, odkrytymi na początku XVII wieku przez Galileusza, Księżycami Jowisza. Obserwowano także jasne gwiazdy pojawiające się na wieczornym niebie.

W czasie trwania Pikniku można było się posilić kiełbaskami z ogniska oraz potańczyć na „Dyskotece pod gwiazdami”.

W pikniku naukowym wzięło udział ponad 100 osób. Wszystkim uczestnikom i gościom serdecznie dziękujemy za udział w tej naukowej uroczystości. Również składamy podziękowania wszystkim tym, bez których Piknik nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego i materialnego.

Już teraz zapraszamy za rok na kolejne spotkanie z nieziemskimi ciałami
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie.

Marcin Drabik

(szersza relacja dostępna na stronie internetowej szkoły)

Zdjęcia: /Archiwum szkoły

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech