Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Gmina Bodzentyn otrzymała prawie 30 tys. zł na renowację kompleksu miejsc pamięci narodowej na Wykusie. Pieniądze przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Gmina Bodzentyn jako jedyna w regionie uzyskała wsparcie na ten cel.

Wniosek złożony został przez Gminę Bodzentyn w porozumieniu z Nadleśnictwem Suchedniów, Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Amii Krajowej „Ponury”- „Nurt” i innymi instytucjami oraz organizacjami kultywującymi pamięć o tych miejscach.

 

Zadanie zakłada renowację zespołu miejsc pamięci. W jego skład wchodzą cztery mogiły żołnierzy Armii Krajowej (Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”, Mariana Cieśli „Mietka”, Tadeusza Lange „Szylinga”, grupy Jana Kosińskiego „Jacka”), pomnik żołnierzy Grupy Warszawskiej, Kapliczka na Wykusie wzniesiona z inicjatywy żołnierzy AK w 1957 r.

Działania będą polegały na pracach remontowo-porządkowych z poszanowaniem charakteru miejsc w środowisku przyrodniczym, z użyciem naturalnych materiałów i istniejących nawarstwień przejawów pamięci. Będzie to naprawa i wymiana drewnianych elementów, oczyszczenie kamienia, uczytelnienie napisów; przy kapliczce prace remontowo-konserwatorskie ogrodzenia, wymiana chodnika oraz remont wiaty nad ołtarzem, gdzie odbywają się msze polowe. Ważnym elementem będzie oznakowanie miejsc i wskazanie do nich dojścia.

Miejsca te są obiektami dziedzictwa narodowego o charakterze ogólnopolskim i regionalnym. Tutaj stacjonowały oddziały Armii Krajowej dowodzone przez mjr. Jana Piwnika ps. „Ponury” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Wykus to obszar uświęcony polską krwią, przypominający o walkach żołnierzy Armii Krajowej z niemieckim agresorem. Tutaj przy kapliczce odbywają się corocznie uroczystości patriotyczne. To miejsce spajające pamięć o walczących o niepodległość Polski w latach II wojny światowej.

                                                                                    Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech