Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Jest taki dzień, w którym odczuwamy szczególną więź i nawet w szkole czujemy się jak jedna rodzina. Ten szczególny dzień wypada 24 grudnia, ale w szkolnym kalendarzu nie ma wtedy zajęć, dlatego przeżywaliśmy go trochę wcześniej, dzięki czemu mogliśmy nieco lepiej wczuć się w tajemnicę przyjścia Boga-Człowieka na świat.

Wieczerza wigilijna jest echem starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi. Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres, kiedy nikt nie powinien być sam. W związku z tym na naszą szkolną wigilię zaprosiliśmy mieszkańców Psar – zwłaszcza starszych, chorych i samotnych. Wśród zaproszonych gości byli też burmistrz MiG Bodzentyn pan Dariusz Skiba, pani dr hab. Urszula Oettingen, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach pani Krystyna Nowakowska oraz radni i sołtysi Psar.

Spotkanie to było okazją do wspólnego świętowania, śpiewania kolęd oraz złożenia życzeń świąteczno-noworocznych. Wszyscy zaproszeni Goście mogli posłuchać muzyki w wykonaniu artystów z Filharmonii Świętokrzyskiej. Muzycy wprowadzili nas w zimowy nastrój, grając znane utwory zarówno muzyki klasycznej, np. Chopina, jak i bardziej współczesne piosenki o tematyce zimowej i świątecznej. Następnie uczniowie klas 0-8 przedstawili jasełka w oprawie pięknego śpiewu kolęd i pastorałek.

Po przedstawieniu pani dyrektor Barbara Świetlik podziękowała kolędnikom i opiekunom za przygotowanie jasełek. Głos zabrali też zaproszeni goście. Ksiądz proboszcz Czesław Stępak przyznał, że jest wzruszony tą piękną wigilią, podczas której spotkały się trzy pokolenia: dzieci, rodzice i dziadkowie, aby wspólnie przeżywać ten czas i dzielić się opłatkiem. Następnie ksiądz przeczytał fragment Ewangelii, wszyscy wspólnie odmówili modlitwę i przełamali się opłatkiem wśród uśmiechów, życzliwych słów i wzruszeń.

Boże Narodzenie to również czas, kiedy dzielimy się dobrem z innymi. Uczniowie klas 4-8 przeznaczyli świąteczne stroiki, które samodzielnie wykonali, na kiermasz świąteczny. Dochód ze sprzedaży stroików został przeznaczony na leczenie pięcioletniego Adasia. Zebrana kwota została przekazana rodzinie chłopca. Wszystkim darczyńcom gorąco dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy na rzecz pomocy Adasiowi.

Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia życzy społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi.

SP w Psarach Starej Wsi

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech