Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Dzięki dużym wielomiesięcznym staraniom Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusza Skiby Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał dodatkowe dofinansowanie w kwocie 1 mln zł dla projektu pn. „Ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie obszaru Natura 2000 Łysogóry poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Aneks do umowy który zwiększył kwotę dofinansowania o 1 mln zł do poziomu 3.654.708,95 zł został podpisany w dniu dzisiejszym.

Przypomnijmy że, budowana ścieżka rowerowa będzie składała się z dwóch odcinków, tj. od granicy Gmin Bodzentyn-Górno przez obszar leśny oraz od kapliczki w Św. Katarzynie do Podgórza. Trasę ścieżki wyznaczono nawiązując do istniejących pasów dla rowerów drogi wojewódzkiej nr 752 stanowiąc uzupełnienie i połączenie tzw. Małej Pętli Świętokrzyskiej. Ścieżka będzie przebiegała za rowem przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Będzie wyposażona w elementy edukacyjne jak tablice z informacjami na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt, czy siedlisk przyrodniczych. Przy ścieżce, naprzeciw obszaru ochrony ścisłej „Mokry Bór” będzie wydzielone miejsce wypoczynkowe tj. wiata z ławkami i stołami, stojak na rowery.

Gmina Bodzentyn poczyniła bardzo duże starania w przygotowanie tej inwestycji do realizacji. Trudny i długotrwały proces rozpoczął się już w 2015 r. Wymagane decyzje umożliwiające rozpoczęcie inwestycji Gmina uzyskała po trzech latach intensywnych prac. Gmina Bodzentyn jest jedynym samorządem gminnym w Polsce, który samodzielnie podjął się trudu przystąpienia do realizacji budowy ścieżki rowerowej na terenie objętym najwyższą formą ochrony, tj. zarówno parku narodowego jak i obszaru Natura 2000, jednocześnie nie posiadając pod inwestycję nawet 1m2 swojego gruntu.

Budowa ścieżki rowerowej jest elementem projektu pn. „Ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie obszaru Natura 2000 Łysogóry poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” realizowanego w ramach RPOWŚ na lata 2014-2020 Działania 4.5 „Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo”.

Całkowita wartość projektu: 5.093.212,76 zł, w tym dofinansowanie w wysokości: 3.654.708,95 zł co stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych a jednocześnie (71,76 % kosztów całkowitych), wkład Gminy 1.438.503,81 zł

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech