Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Wczoraj w budynku dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie, z inicjatywy dr inż. Jana Reklewskiego Dyrektora ŚPN, podsumowujące wieloletnią i owocną współprace między Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, a Gminą Bodzentyn.

W czasie spotkania przedstawiciele obu instytucji zaprezentowali radnym, sołtysom, a także przedstawicielom branży turystycznej z terenu Gminy Bodzentyn, realizowane wspólnie przedsięwzięcia: budowa ścieżki rowerowej ze Św. Katarzyny do Podgórza, rewitalizacja terenu Podzamcza Bodzentyn wraz ze stawami biskupimi, remont i wyposażenie na cele publiczne gajówki w Psarach Podlesie, budowa szlaku z dopuszczeniem ruchu rowerowego ze Św. Katarzyny do Nowej Słupi.

W dowód uznania zasług na polu kierowania rozwojem Gminy Bodzentyn - ścieżką zrównoważonego rozwoju, a także z poszanowaniem chronionego przez Świętokrzyski Park Narodowy dziedzictwa przyrodniczego oraz budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez promocję walorów ŚPN Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski wręczył Burmistrzowi Dariuszowi Skibie statuetkę „Przyjaciel Świętokrzyskiego Parku Narodowego”

Burmistrz zadowolony jest z tak dobrej i wieloletniej współpracy. - Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów, który łączy swoje siły z instytucją zajmującą się ochroną przyrody dla dobra mieszkańców gminy Bodzentyn – uzupełnia.

Na powstanie ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej przez tereny Parku Narodowego czeka wielu turystów i mieszkańców naszej gminy. Trasa rowerowa zacznie się już w miejscowości Krajno, w gminie Górno i poprowadzi przez Świętą Katarzynę do miejscowości Podgórze, która połączy się z obecnie przebudowywaną drogą wojewódzką 752 w kierunku Bodzentyna. Przez  3,6 km będzie wiodła terenami Świętokrzyskiego Parku Narodowego – dopowiada Dariusz Skiba.

Budowa ścieżki to tylko jeden z dwóch zadań w ramach dofinansowanego projektu: „Ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie obszaru Natura 2000 Łysogóry poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Drugim etapem jest budowa miejsc parkingowych w Świętej Katarzynie wraz z infrastrukturą taką jak punkt informacyjny, toalety czy wiata dla rowerzystów. Przypomnijmy, całkowita wartość realizowane projektu 3 123 187,00 zł, z czego przyznane dofinansowanie wynosi 2.654.807,95 zł.

Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski jest zdania, że nowa ścieżka rowerowa stworzy turystom atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu. Wspomniał również, że planowana jest także budowa kolejnej trasy rowerowej prowadzącej z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny, która miałaby prowadzić śladem dawnej kolejki wąskotorowej.

Dodatkowo gmina Bodzentyn pozyskała środki na rewitalizację miasta Bodzentyn. W ramach projektu wykonane zostaną następujące działania:

 • remont i odmulenie Stawów Biskupich,
 • budowa kładki oraz wykonanie ścieżki edukacyjnej,
 • budowa placu zabaw oraz altany w centrum miasta,
 • budowa amfiteatru
 • termomodernizacja budynku przeznaczonego do na działalność kulturalno-społeczną,
 • doposażenie MGCKiT w przenośne kramy, namioty i sprzęt nagłośnieniowy,
 • przebudowa ulic Langiewicza i Kościelnej,
 • budowa chodnika przy ul. Wolności,
 • budowa parkingu obok kościoła parafialnego,
 • montażu monitoringu,
 • wymiana wodociągu i sieci kanalizacji sanitarnej na ul. Langiewicza
 • przebudowa „małej targowicy”.

Bez użyczenia gruntów od Świętokrzyskiego Parku Narodowego o powierzchni powyżej trzech hektarów w celu pozyskania środków unijnych Gmina Bodzentyn nie otrzymałaby dofinansowania w wysokości 4 266 632,16 zł.

Warto zaznaczyć, iż projekt ten jest kompatybilny z projektem „Śladami kultury benedyktyńskiej”, który obejmuje: rewitalizację wzgórza zamkowego z ruinami Pałacu Biskupów Krakowskich, renowację murów zamkowych, powstanie części wystawienniczej i edukacyjnej oraz  stworzenie stanowisk z wirtualną rzeczywistością. Cały obiekt dostosowany będzie dla  potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dobra współpraca Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Gminy Bodzentyn przyczyniła się również do zagospodarowania osady służbowej z przeznaczeniem na Świetlice Wiejską w Psarach Podłazach. Budynek wraz z gruntami zostały użyczone na 15 lat od Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obecnie prace remontowe budynku dobiegają końca, ku zadowoleniu mieszkańców Psar Podłazy.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech