Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W związku z wystąpieniem na terenie Gminy Bodzentyn przymrozków wiosennych informujemy  o możliwości składania wniosków o oszacowanie strat powstałych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w gospodarstwie do 10 maja 2024 r. Przeprowadzenie szacunków strat jest możliwe tylko na wniosek poszkodowanego  rolnika.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn oraz w siedzibie urzędu ( pokój nr 1).

Do wniosku producent rolny dołącza:

  1. Kopię wniosku o płatności bezpośrednie z 2024 roku w celu weryfikacji rodzaju i powierzchni upraw.
  2. W przypadku posiadania zwierząt gospodarskich kopię informacji i systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami oraz załączona do wniosku zgoda na przetwarzanie danych osobowych muszą być czytelnie podpisane przez właściciela lub pełnomocnika.

Powierzchnia upraw w protokole z szacowania szkód musi być zgodna z powierzchnią upraw deklarowanych we wniosku w 2024 roku.

Informacja i przyjmowanie wniosków realizowane w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie w sekretariacie i pokoju nr 1.

Tel: kontaktowy 14 3115-511, 3115-010 wew. 47 i 13.

 

 

- ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH

 

Przymrozki wiosenne szacowanie strat

 

25 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego zostały omówione tytuły:

Michael Cunningham - Nim zapadnie noc

Nowa, mistrzowska powieść Michaela Cunninghama, jako przejmujące spojrzenie na naszą egzystencję w dzisiejszym świecie. Pomiędzy książkami Manna, Kafki, Fitzgeralda, zachłyśnięty muzyką Schuberta i Coltrane'a, Peter (główny bohater) - właściciel nowojorskiej galerii - szuka w życiu, jak w sztuce, czegoś niepowtarzalnego. Elementy jego uporządkowanego świata zaczynają się poddawać subtelnym zmianom, gdy w mieszkaniu Petera i Rebeki pojawia się jej dużo młodszy brat, chłopak z narkotykową przeszłością. Wiecznie dążymy do piękna. Własnego piękna, które definiujemy indywidualnie, a jednak wciąż szukamy go w innych ludziach i czasami znajdujemy w najmniej odpowiednim miejscu... Książka, która na początku jest nie do zniesienia zachwyca zakończeniem. Tylko wytrwałe dwie Panie z klubu przebrnęły przez całą treść.

Michael Cunningham - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powieść Maria Escobara, autora bestsellerów „Kołysanka z Auschwitz” i „Dzieci żółtej gwiazdy”.

Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic. Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn. Niemiecki kapitan Hermann von Choltiz otrzymuje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek w Saint-Malo. Utrudnia to fakt, że jest ON wielkim miłośnikiem literatury ze słabością do wspaniałej bibliotecznej kolekcji Jocelyn. Między tą dwójką nawiązuje się zupełnie nierealna przyjaźń. Książki ich łączą, jednak wojna dzieli. Swoje przeżycia Jocelyn opisuje w liście do słynnego pisarza Marcela Zoli, którego książki zajmują szczególne miejsce w jej sercu i księgozbiorze. Rozpoczyna przepiękną korespondencję o przepełnionym tragicznym szaleństwem świecie, w którym zmuszona jest żyć, ale w którym miłość jest w stanie pokonać nawet wojnę. Książka zachwyciła wszystkich członków klubu, gorąco polecamy.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 13 maja 2024r. o godz.15:00. Zapraszamy.

 

Z radością informujemy, iż Miasto i Gmina Bodzentyn zakwalifikowało się do największego w historii Ministerstwa Sportu i Turystyki Programu skierowanego do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Realizatorem Programu jest Fundacja Orły Sportu. Zajęcia sportowe w ramach „Aktywny Orlik” na boiskach typu „Orlik” w Bodzentynie przy ulicy Wolności oraz we Wzdole Starej Wsi będą odbywały się przez 7 dni w tygodniu, a swoim zakresem będą obejmowały zajęcia sportowe przeprowadzane, pod okiem wykwalifikowanej kadry. Dodatkowo w ramach „Aktywny weekend” na boisku typu „Orlik” przy ulicy Wolności organizowane będą dodatkowe zajęcia w weekendy, które przeprowadzi wykwalifikowany trener. Ponadto w ramach zadania w okresie lipiec sierpień ilość godzin, w których "Orlik" będzie czynny zostanie zwiększona. Harmonogramy zajęć na kolejne miesiące podawane będą na bieżąco. Jednocześnie przypominamy, iż każda osoba, która zechce skorzystać z obiektów, będzie miała swobodny, darmowy dostęp.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu (41) 3-115-010 (wew.36)

2024 04 26 6 obrazy 1

aktywny weekend

2024 04 26 7 page 0001

 

Z okazji światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu odbył się niekonwencjonalny pokaz EKO mody. Dzieci z grup: Pszczółek, Biedronek, Sówek przeniosły się prosto na ,,czerwony dywan” niczym w Mediolanie i dumnie prezentowały swoje EKO stroje, które wykonały wspólnie z  rodzicami w domu.  Kreacje były pełne kreatywności i powstały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu nadając drugie życie np. kartonom, workom foliowym, gazetom, butelkom plastikowym, zakrętkom itp. Pokaz EKO mody uświadomił małym ekologom jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i pokazał czym w naszym życiu jest EKOLOGIA. Wszystkim uczestniczącym ,,gwiazdom” tego dnia oraz ich rodzicom dziękujemy za wspólną naukę przez zabawę oraz zaangażowanie w powierzone zadanie.

Paulina Domagała

Bożena Dwojewska

 

Informacja Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bodzentynie

 

02052024 r

Informujemy, że w terminie określonym w ogłoszeniu z dnia 16.04.2024 roku, nie wpłynęły żadne uwagi do oferty złożonej w trybie art. 19a (tzw. "Małe granty") przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Górnej „Dąbrowianie”

informacja

Dnia 16 kwietnia br. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w wycieczce, w trakcie której zwiedzili Jaskinię „Raj” i Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Celem wycieczki do Jaskini „Raj”, było poznanie form krasu podziemnego. Jaskinia ta jest jedną
z najpiękniejszych polskich jaskiń krasowych. Uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej
i stanowisko archeologiczne. Choć niewielka, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Nazwa „Raj” jest analogią do znajdującej się w sąsiedztwie, uprzednio odkrytej,
o wiele uboższej jaskini „Piekło”. Jaskinia zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Jest to miejsce, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Historia tego miejsca sięga roku 1782, kiedy to kasztelan łukowski Jan Jezierski nakazał wniesienie w tym miejsce rozległego zakładu metalurgicznego. Jest to jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych staropolskich zabytków techniki, który do dziś nie stracił swych pierwotnych funkcji użytkowych.
Co ciekawe, maszyny do dziś są sprawne i wprawione w ruch podczas specjalnych pokazów.

Zobaczyć tu można m.in.:

- słynnego Szaleńca – czyli 20-tonowe koło zamachowe;

- ,,Mariannę” – największe drewniane koło wodne w Polsce oraz znacznie mniejszego ,,Franciszka”;

- XIX wieczny system przenoszenia energii na maszyny;

- system przekładni zębatych z 1837 r.;

- 32-metrowy wał napędowy z 1835 r.;

- największy metalowy gwóźdź na świecie.

Zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu jest bardzo intersujące, tu nie trzeba wyobrażać sobie przeszłości, tu przeszłość faktycznie nas otacza.

Uczestnicy wycieczki, po wypiciu herbaty, kawy w stylowej altanie krytej gontem z bagażem pełnym wrażeń wrócili do domu.

Serdeczne podziękowania należą się Państwu: Maryli i Bogdanowi Aksanom za zorganizowanie wycieczki. Dziękujemy

T.Comber

 

Zachęcamy przedsiębiorców z terenu gminy Bodzentyn do udziału w spotkaniu on-line dotyczącym Projektu.
 
Celem projektu jest zwiększenie świadomości znaczenia i korzyści z wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w przedsiębiorstwie.

 

Grupa docelowa:

Do udziału w projekcie zapraszamy 490 kobiet i 400 mężczyzn pracujących w 445 mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, które chcą rozwinąć lub wdrożyć procesy GOZ.

Okres realizacji projektu: od 01.03.2024 do 28.02.2027

Okres trwania rekrutacji: od 01.04.2024 do 31.12.2026

lub do wyczerpania środków przeznaczonych na wsparcie. Nabór będziemy prowadzili cyklicznie, raz na kwartał przez 14 dni.

Zakres wsparcia

Proponujemy trzy rodzaje ścieżek szkoleniowych, które różnią się od siebie poziomem zaawansowania. Szkolenia oraz usługi doradcze będą prowadzone zdalnie lub stacjonarnie i przygotują przedsiębiorstwa do wdrożenia lub rozwoju procesów GOZ.

Kwota wsparcia

Nie jest wymagany wkład własny przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie zostanie udzielone w ramach pomocy de minimis.

Wysokość dofinansowania przypadająca na 1 uczestnika/uczestniczkę zostanie obliczona indywidualnie na podstawie zdefiniowanych potrzeb szkoleniowych i doradczych.

Efekt udzielonego wsparcia:

Efektem szkolenia będzie uzyskanie kwalifikacji w zakresie zielonej ekonomii.

Efektem doradztwa będzie zaplanowanie albo zaprojektowanie nowego działania w przedsiębiorstwie, zgodnego z gospodarką o obiegu zamkniętym lub zmiany w dotychczasowych działaniach przedsiębiorstwa w zakresie GOZ.

Główny rezultat projektu

Liczba osób, które uzyskają kwalifikacje w zakresie zielonej ekonomii – 441 kobiet i 360 mężczyzn uczestniczących w projekcie.

 
 
 
 

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach jest realizatorem dwóch projektów w ramach Bazy Usług Rozwojowych współfinansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Baza Usług  Rozwojowych BUR to ogólnopolska, bezpłatna platforma internetowa zawierająca rejestr usług rozwojowych, administrowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Krótki opis projektów:
Z dofinansowania skorzystać mogą pracodawcy, ich pracownicy, a także wszystkie osoby dorosłe z województwa świętokrzyskiego. Baza Usług Rozwojowych zapewnia możliwość samodzielnego wyboru usługi, w pełni odpowiadającej potrzebom uczestników.

Na co można uzyskać wsparcie?
Dofinansowanie obejmuje kursy zawodowe, doradztwo biznesowe, szkolenia, studia podyplomowe, mentoring, asystę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Warunkiem jest dostępność danej usługi na platformie internetowej BUR.

Krok po kroku – jak skorzystać z Bazy Usług Rozwojowych i otrzymać wsparcie?
 
Krok 1. W odpowiedzi na ogłoszony przez WUP nabór wniosków, zarejestruj się w Bazie Usług Rozwojowych. W tym celu wejdź na stronę internetową Możesz wybrać dla siebie usługę spośród wszystkich ofert dostępnych w BUR odpowiadającą Twoim indywidualnym potrzebom. Po kliknięciu w dowolną ofertę usługi, wyświetli się pełny jej profil i informacje na temat usługodawcy.
Krok 2. Pobierz dokumenty ze strony internetowej - WUP Kielce
Krok 3. Złóż wypełnione dokumenty do WUP Kielce (ul. Witosa 86) – wniosek o dofinansowanie usługi rozwojowej wraz z wymaganymi załącznikami. Dokumenty stanowią podstawę do zakwalifikowania uczestnika do udziału w projekcie.
Krok 4. Po akceptacji złożonych do WUP kompletnych dokumentów następuje podpisanie umowy na dofinansowanie usługi rozwojowej.
Krok 5. Dokonaj zapisu na wybraną usługę rozwojową za pośrednictwem platformy BUR. W tym celu wejdź na stronę internetową.
Krok 6. Zrealizuj wybraną usługę rozwojową zgodnie z harmonogramem oraz miejscem wskazanym w Karcie Usługi.
Krok 7. Wypełnij ankietę oceniającą usługę rozwojową za pośrednictwem platformy BUR dostępnej na stronie.
Krok 8. Złóż wniosek o rozliczenie usługi rozwojowej wraz z wymaganymi załącznikami do WUP Kielce. Operator dokona płatności po zatwierdzeniu złożonych dokumentów.
 
Informujemy, że pierwsze nabory w ramach powyższych Projektów zaplanowano na grudzień 2023.
 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/, https://wupkielce.praca.gov.pl
 

Numer telefonu do Wydziału Usług Rozwojowych (BUR): 41 36 41 620 lub 41 36 41 660.
 

Akademia Przedsiębiorczości Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie "Nowa Perspektywa Zatrudnienia"

plakat nowa perspektywa

Wygraj Koncert 2024 to wydarzenie muzyczne organizowane przez WDK Kielce, które stawia sobie za cel aktywizację i promocję talentów muzycznych z regionu świętokrzyskiego.

Wygraj Koncert 2024

• Organizator: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
• Cel: Promocja i popularyzacja talentów muzycznych z Województwa Świętokrzyskiego
• Uczestnicy: Zespoły muzyczne i wokaliści działający w regionie świętokrzyskim, którzy są w stanie zapewnić samodzielny występ o długości minimum 1 godziny i 15 minut

Warunki Udziału:

• Wykonania na żywo
• Polskie teksty piosenek
• Preferowany materiał autorski w warstwie muzycznej i tekstowej
• Wiek powyżej 16 lat
• Nie są akceptowane zespoły disco polo, DJ i podobne

Uczestnicy konkursu zobowiązani są do przesłania zgłoszeń na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 20 maja 2024 r.

Proces Eliminacji:

Komisja artystyczna dokona selekcji i wybierze trzech wykonawców
Każdy z laureatów otrzyma możliwość zorganizowania samodzielnego koncertu promocyjnego w Sali Widowiskowej WDK

Nagrody:

• Profesjonalne nagranie koncertu
• Realizacja telewizyjna
• Aktywna promocja przed koncertem
• Patronaty medialne

Wydarzenie Wygraj Koncert 2024 ma na celu nie tylko konfrontację, ale również aktywizację środowiska muzycznego, dając szansę na rozpoznawalność i rozwój zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym formacjom muzycznym. To doskonała okazja dla artystów, aby zaprezentować swoje umiejętności i pasję na większej scenie.
Dodatkowych informacji udziela: Dział Kultury - Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. Ściegiennego 2, 25–033 Kielce, nr tel.: 41 36 55 134

 

mediaWYGRAJKONCERT plakat a3

Publikacja uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego pn." Pozyskiwanie artykułów żywnościowych dla najuboższych mieszkańców Gminy Bodzentyn".

Komunikat

Uproszczona oferta

Formularz uwag

Stanisław Staszewski w kat. 65 kg w dniu wczorajszym wywalczył złoty medal w grupie wiekowej U 13 i tytuł Mistrza Polski, tym samym uzyskał kwalifikację na tegoroczne Mistrzostwa Europy. Wspaniale zawalczyli Piotr Bandura w kat. 40 kg II miejsce i Kuba Bugajski w kat.60 kg III miejsce, zabierając swoje krążki do Bodzentyna. Sklasyfikowani za podium w grupie młodzików byli: Oliwier Dusowski, Dominik Mędrek, Wiktor Kuś.
Stanisław Staszewski dodatkowo w grupie wiekowej młodzików U15 zdobył II miejsce w kat 67 kg.
Mocnym akcentem zaznaczyli swoją obecność nasi najmłodsi zawodnicy.
 
W turnieju ogólnopolskim w grupie dzieci wywalczyli 9 medali.
Alicja Dyk I miejsce
Klara Staszewska I miejsce
Łucja Staszewska II miejsce
Lena Zawierucha II miejsce
Maja Bugajska III miejsce
Antoni Staszewski I miejsce
Bartłomiej Czekaj II miejsce
Jakub Kozera I miejsce
Oskar Kumor III miejsce
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
 

Publikacja uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego pn."Cuda-wianki Dąbrowie-festyn rodzinny".

Komunikat

Uproszczona oferta

Formularz uwag

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach informuje, że w okresie wakacji 2024 roku organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rodziców (opiekunów prawnych), z których przynajmniej jedno podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, urodzone w latach 2009- 2017 (wiek dziecka 7-15 lat). Kasa zaplanowała bezpłatne dwa turnusy dla dzieci z terenu województwa świętokrzyskiego, w następujących terminach:

- 14.07.2024r.-03.08.2024r. w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu Zdroju dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu,

- 31.07.2024r.-20.08.2024r. — w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju dla dzieci z chorobami układu oddechowego.

Podstawą skorzystania z turnusu przez dziecko jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą, który jest załącznikiem nr 1 do pisma. Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego leczone jest dziecko. Do wniosku obligatoryjnie powinna zostać dołączona wypełniona informacja o stanie zdrowia dziecka stanowiąca załącznik nr 2 do pisma oraz oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego. Wzór wniosku dostępny jest również na stronie internetowej KRUS www.gov.pl/krus.

Dodatkowych informacji udziela Pani Justyna Kałucka pod nr tel. 15 8685153.

Wnioski należy składać do dnia 31.05.2024r.

 

Wzór wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą stanowiący załącznik do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022r.

Informacja o stanie zdrowia dziecka i oświadczenie rodzica/ opiekuna prawnego.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech