Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W ten sposób upamiętniono pacyfikację Michniowa dokonaną przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 r. oraz ponad 800 wsi w latach II wojny światowej. W dniu tym oddajemy hołd wszystkim mieszkańcom wsi – rozstrzelanym, wypędzonym z domostw, pozbawionym dobytku, wywożonym do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty; ofiarom czystek etnicznych na Wołyniu i Podolu.

W bieżącym roku mija 76. rocznica niemieckiej zbrodni w Michniowie, podczas której zginęły 204 osoby. Obchody odbyły się 12 lipca 2019 r. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych. Po okolicznościowych przemówieniach odbył się występ patriotyczny w wykonaniu zespołu Michniowianie oraz Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego Miniaturka ze Wzdołu.

Następnie przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, samorządowych, organizacji społecznych, mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile zamordowanych. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział świadkowie pacyfikacji oraz rodziny zabitych.

W imieniu władz Miasta i Gminy Bodzentyn kwiaty złożył Zastępca Burmistrza Andrzej Jarosiński; ze strony Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna Urszula i Mirosław Oettingen.

Obecny na uroczystości Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski mówił o powołaniu kilka miesięcy temu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. To ważna instytucja, której celem będzie ocalenie wszystkiego co wieś wniosła do kultury Polski. W sferze pamięci historycznej to walka o polską tożsamość i niepodległość w latach II wojny światowej.

                                                                                 Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA