Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 28 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach odbyła się akademia środowiskowa upamiętniająca kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Mottem uroczystości były słowa Wisławy Szymborskiej:

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem”.

Z tej okazji w murach naszej szkoły gościliśmy Pana Dominika Dudka, radnego Rady Miejskiej w Bodzentynie, księdza proboszcza- Adama Bujka, rodziców, dziadków, nauczycieli oraz mieszkańców Psar. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły, Pani Barbara Świetlik, która serdecznie powitała zaproszonych gości i zgromadzoną publiczność.

Uczniowie pod kierunkiem pań: Marii Łobody, Małgorzaty Skarbek i Beaty Telki w pięknym programie historyczno-artystycznym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. Młodzi artyści wprowadzili nas w nastrój zadumy.

We wzruszających wierszach i piosenkach podkreślali wagę słowa WOLNOŚĆ i POKÓJ, które również dzisiaj, w obliczu rozgrywających się we współczesnym świecie wydarzeń, nabierają szczególnego znaczenia. Wszyscy zebrani mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy.

Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana poezją, utworami muzycznymi, skłoniła nas do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnego poloneza.

Ten dostojny taniec, po raz kolejny, zaprezentowali uczniowie klasy V, VI i VII.

Młodzi aktorzy włożyli wiele serca i zaangażowania w przygotowanie cennej lekcji historii.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za dostarczone emocje i zaangażowanie uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie programu artystycznego. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.    

Po zakończonej akademii mieliśmy przyjemność wysłuchać występu absolwentki naszej szkoły, Agaty Pająk, która zaprezentowała nam swój talent muzyczny.

Zakończenie obchodów świąt majowych uświetnił występ Orkiestry Dętej z Bodzentyna.

                                                                                 

Małgorzata Skarbek

 

Życzenia z okazji Dnia Strażaka - 4 maja 2024 r.

 

Dzie straaka

3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji.
 

3 maja narodowe wito konstytucji

 
Święto wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku. Data 2 maja nie została wybrana przypadkowo - tego dnia żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, a zdobywając miasto, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.
 
2 maja dzie flagi
W Polsce od 1950 roku, 1 Maja jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy. Na całym świecie obchodzony jest od 1890 roku, dla uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w roku 1886. Była to odpowiedź na nieludzkie warunki pracy, niskie płace oraz 12-godzinny dzień pracy.
 

1 maja wito pracy

 

24 kwietnia 2024 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Wiersze poetów z Doliny Wilkowskiej”. Tym razem swoje recytatorskie umiejętności zaprezentowali  uczniowie klas VI ze szkół podstawowych z gminy Bodzentyn. Za przygotowanie i organizację konkursu odpowiedzialne były panie Anna Kopyś i Magdalena Skrzeczyna.

W skład komisji konkursowej weszli: przedstawiciele rodzin patronów szkoły – Pan Wojciech Kózka i Pan Mateusz Zaborowski, nauczycielka języka polskiego – Pani Halina Mazur oraz Dyrektor SP w Św. Katarzynie – Pani Beata Stępień.

Przy ocenie zwracano uwagę przede wszystkim na: stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie dobór i interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ mali recytatorzy byli świetnie przygotowani i prezentowali bardzo wysoki poziom. Podczas wygłaszania wierszy zwracali uwagę na cechy świętokrzyskiej gwary.

 Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Julia Łodej - SP Bodzentyn

II miejsce – Julia Jasińska – SP Psary

III miejsce  - Julia Saletra - SP Św. Katarzyna

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Klaudia Koniarska – SP Św. Katarzyna

Michał Lipczyński – SP Wola Szczygiełkowa

 

ZWYCIĘZCOM gratulujemy i  życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.  Nauczycielom, którzy przygotowali swoich podopiecznych do udziału w konkursowych zmaganiach, składamy serdeczne podziękowania.

 

Magdalena Skrzeczyna

 

Aleksander Płaczkowski brązowy medalista Mistrzostw Polski w zapasach w stylu wolnym w kategorii wagowej do 60 kg Juniorów Młodszych.
 
Wielki sukces, który wymagał ogromnego zaangażowania, długiego czasu przygotowań, męczących treningów i samodyscypliny,  by stanąć na Olimpijskim Podium.
Serdecznie gratulujemy Aleksandrowi i życzymy Mu dalszych sukcesów.
Jego wytrwałość i talent są godne podziwu, a Bodzentyn może być dumny z takiego reprezentanta.
 
 
Zapaśniczy Klub Sportowy Champions Academy
 
 

W związku z wystąpieniem na terenie Gminy Bodzentyn przymrozków wiosennych informujemy  o możliwości składania wniosków o oszacowanie strat powstałych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w gospodarstwie do 10 maja 2024 r. Przeprowadzenie szacunków strat jest możliwe tylko na wniosek poszkodowanego  rolnika.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn oraz w siedzibie urzędu ( pokój nr 1).

Do wniosku producent rolny dołącza:

  1. Kopię wniosku o płatności bezpośrednie z 2024 roku w celu weryfikacji rodzaju i powierzchni upraw.
  2. W przypadku posiadania zwierząt gospodarskich kopię informacji i systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami oraz załączona do wniosku zgoda na przetwarzanie danych osobowych muszą być czytelnie podpisane przez właściciela lub pełnomocnika.

Powierzchnia upraw w protokole z szacowania szkód musi być zgodna z powierzchnią upraw deklarowanych we wniosku w 2024 roku.

Informacja i przyjmowanie wniosków realizowane w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie w sekretariacie i pokoju nr 1.

Tel: kontaktowy 14 3115-511, 3115-010 wew. 47 i 13.

 

 

- ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH

 

Przymrozki wiosenne szacowanie strat

 

25 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego zostały omówione tytuły:

Michael Cunningham - Nim zapadnie noc

Nowa, mistrzowska powieść Michaela Cunninghama, jako przejmujące spojrzenie na naszą egzystencję w dzisiejszym świecie. Pomiędzy książkami Manna, Kafki, Fitzgeralda, zachłyśnięty muzyką Schuberta i Coltrane'a, Peter (główny bohater) - właściciel nowojorskiej galerii - szuka w życiu, jak w sztuce, czegoś niepowtarzalnego. Elementy jego uporządkowanego świata zaczynają się poddawać subtelnym zmianom, gdy w mieszkaniu Petera i Rebeki pojawia się jej dużo młodszy brat, chłopak z narkotykową przeszłością. Wiecznie dążymy do piękna. Własnego piękna, które definiujemy indywidualnie, a jednak wciąż szukamy go w innych ludziach i czasami znajdujemy w najmniej odpowiednim miejscu... Książka, która na początku jest nie do zniesienia zachwyca zakończeniem. Tylko wytrwałe dwie Panie z klubu przebrnęły przez całą treść.

Michael Cunningham - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powieść Maria Escobara, autora bestsellerów „Kołysanka z Auschwitz” i „Dzieci żółtej gwiazdy”.

Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic. Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn. Niemiecki kapitan Hermann von Choltiz otrzymuje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek w Saint-Malo. Utrudnia to fakt, że jest ON wielkim miłośnikiem literatury ze słabością do wspaniałej bibliotecznej kolekcji Jocelyn. Między tą dwójką nawiązuje się zupełnie nierealna przyjaźń. Książki ich łączą, jednak wojna dzieli. Swoje przeżycia Jocelyn opisuje w liście do słynnego pisarza Marcela Zoli, którego książki zajmują szczególne miejsce w jej sercu i księgozbiorze. Rozpoczyna przepiękną korespondencję o przepełnionym tragicznym szaleństwem świecie, w którym zmuszona jest żyć, ale w którym miłość jest w stanie pokonać nawet wojnę. Książka zachwyciła wszystkich członków klubu, gorąco polecamy.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 13 maja 2024r. o godz.15:00. Zapraszamy.

 

Z radością informujemy, iż Miasto i Gmina Bodzentyn zakwalifikowało się do największego w historii Ministerstwa Sportu i Turystyki Programu skierowanego do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Realizatorem Programu jest Fundacja Orły Sportu. Zajęcia sportowe w ramach „Aktywny Orlik” na boiskach typu „Orlik” w Bodzentynie przy ulicy Wolności oraz we Wzdole Starej Wsi będą odbywały się przez 7 dni w tygodniu, a swoim zakresem będą obejmowały zajęcia sportowe przeprowadzane, pod okiem wykwalifikowanej kadry. Dodatkowo w ramach „Aktywny weekend” na boisku typu „Orlik” przy ulicy Wolności organizowane będą dodatkowe zajęcia w weekendy, które przeprowadzi wykwalifikowany trener. Ponadto w ramach zadania w okresie lipiec sierpień ilość godzin, w których "Orlik" będzie czynny zostanie zwiększona. Harmonogramy zajęć na kolejne miesiące podawane będą na bieżąco. Jednocześnie przypominamy, iż każda osoba, która zechce skorzystać z obiektów, będzie miała swobodny, darmowy dostęp.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu (41) 3-115-010 (wew.36)

2024 04 26 6 obrazy 1

aktywny weekend

2024 04 26 7 page 0001

 

Z okazji światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu odbył się niekonwencjonalny pokaz EKO mody. Dzieci z grup: Pszczółek, Biedronek, Sówek przeniosły się prosto na ,,czerwony dywan” niczym w Mediolanie i dumnie prezentowały swoje EKO stroje, które wykonały wspólnie z  rodzicami w domu.  Kreacje były pełne kreatywności i powstały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu nadając drugie życie np. kartonom, workom foliowym, gazetom, butelkom plastikowym, zakrętkom itp. Pokaz EKO mody uświadomił małym ekologom jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i pokazał czym w naszym życiu jest EKOLOGIA. Wszystkim uczestniczącym ,,gwiazdom” tego dnia oraz ich rodzicom dziękujemy za wspólną naukę przez zabawę oraz zaangażowanie w powierzone zadanie.

Paulina Domagała

Bożena Dwojewska

 

Informacja Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bodzentynie

 

02052024 r

Informujemy, że w terminie określonym w ogłoszeniu z dnia 16.04.2024 roku, nie wpłynęły żadne uwagi do oferty złożonej w trybie art. 19a (tzw. "Małe granty") przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Górnej „Dąbrowianie”

informacja

Dnia 16 kwietnia br. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w wycieczce, w trakcie której zwiedzili Jaskinię „Raj” i Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Celem wycieczki do Jaskini „Raj”, było poznanie form krasu podziemnego. Jaskinia ta jest jedną
z najpiękniejszych polskich jaskiń krasowych. Uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej
i stanowisko archeologiczne. Choć niewielka, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Nazwa „Raj” jest analogią do znajdującej się w sąsiedztwie, uprzednio odkrytej,
o wiele uboższej jaskini „Piekło”. Jaskinia zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Jest to miejsce, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Historia tego miejsca sięga roku 1782, kiedy to kasztelan łukowski Jan Jezierski nakazał wniesienie w tym miejsce rozległego zakładu metalurgicznego. Jest to jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych staropolskich zabytków techniki, który do dziś nie stracił swych pierwotnych funkcji użytkowych.
Co ciekawe, maszyny do dziś są sprawne i wprawione w ruch podczas specjalnych pokazów.

Zobaczyć tu można m.in.:

- słynnego Szaleńca – czyli 20-tonowe koło zamachowe;

- ,,Mariannę” – największe drewniane koło wodne w Polsce oraz znacznie mniejszego ,,Franciszka”;

- XIX wieczny system przenoszenia energii na maszyny;

- system przekładni zębatych z 1837 r.;

- 32-metrowy wał napędowy z 1835 r.;

- największy metalowy gwóźdź na świecie.

Zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu jest bardzo intersujące, tu nie trzeba wyobrażać sobie przeszłości, tu przeszłość faktycznie nas otacza.

Uczestnicy wycieczki, po wypiciu herbaty, kawy w stylowej altanie krytej gontem z bagażem pełnym wrażeń wrócili do domu.

Serdeczne podziękowania należą się Państwu: Maryli i Bogdanowi Aksanom za zorganizowanie wycieczki. Dziękujemy

T.Comber

 

Zachęcamy przedsiębiorców z terenu gminy Bodzentyn do udziału w spotkaniu on-line dotyczącym Projektu.
 
Celem projektu jest zwiększenie świadomości znaczenia i korzyści z wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w przedsiębiorstwie.

 

Grupa docelowa:

Do udziału w projekcie zapraszamy 490 kobiet i 400 mężczyzn pracujących w 445 mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, które chcą rozwinąć lub wdrożyć procesy GOZ.

Okres realizacji projektu: od 01.03.2024 do 28.02.2027

Okres trwania rekrutacji: od 01.04.2024 do 31.12.2026

lub do wyczerpania środków przeznaczonych na wsparcie. Nabór będziemy prowadzili cyklicznie, raz na kwartał przez 14 dni.

Zakres wsparcia

Proponujemy trzy rodzaje ścieżek szkoleniowych, które różnią się od siebie poziomem zaawansowania. Szkolenia oraz usługi doradcze będą prowadzone zdalnie lub stacjonarnie i przygotują przedsiębiorstwa do wdrożenia lub rozwoju procesów GOZ.

Kwota wsparcia

Nie jest wymagany wkład własny przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie zostanie udzielone w ramach pomocy de minimis.

Wysokość dofinansowania przypadająca na 1 uczestnika/uczestniczkę zostanie obliczona indywidualnie na podstawie zdefiniowanych potrzeb szkoleniowych i doradczych.

Efekt udzielonego wsparcia:

Efektem szkolenia będzie uzyskanie kwalifikacji w zakresie zielonej ekonomii.

Efektem doradztwa będzie zaplanowanie albo zaprojektowanie nowego działania w przedsiębiorstwie, zgodnego z gospodarką o obiegu zamkniętym lub zmiany w dotychczasowych działaniach przedsiębiorstwa w zakresie GOZ.

Główny rezultat projektu

Liczba osób, które uzyskają kwalifikacje w zakresie zielonej ekonomii – 441 kobiet i 360 mężczyzn uczestniczących w projekcie.

 
 
 
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech