Świętokrzyskim Zbójem Madejem i czarownicami

Zmienna i kapryśna pogoda, czarne chmury zbierające się nad Wolą Szczygiełkową, które kilkakrotnie zsyłały natrętny deszcz oraz przenikliwy, a niekiedy mroźny wiatr, nie zdołały przeszkodzić organizatorom Festynu Rodzinnego, w tej niewielkiej miejscowości, położonej u podnóża Łysogór. Niektórzy nawet mogliby się dopatrzeć uroków samych czarownic, które w tym dniu przyleciały do Woli Szczygiełkowej z okolic Łysicy na zaproszenie gościa specjalnego festynu, Świętokrzyskiego Zbója Madeja.

I chociaż w dniu 1 lipca nikt nie wróżył dobrej pogody, to zabawa zapowiadała się nieźle. Zdeterminowani członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa z Zespołem „Wolanie spod Łysicy” i wspierający ich mieszkańcy już od godzin rannych zbiegli się na boisko przy Szkole Podstawowej, by organizować plenerową imprezę rodzinną dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości. Kolorowy dmuchany zamek, stoiska z regionalnym świętokrzyskim wystrojem, zainscenizowana jaskinia Zbója Madeja, scena ze scenografią przedstawiającą czarownicę lecącą , tym razem na rowerku na sabat do Woli Szczygiełkowej, przyciągały uwagę gości festynu. Wśród nich byli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, przedstawiciele Rady Powiatu Kieleckiego w osobach Józefa Szczepańczyka i Janusza Wojkowskiego, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski, Dyrektor SP w Woli Marta Koniarska i inni zaproszeni goście , dzieci, nauczyciele i rodzice oraz okoliczni mieszkańcy.

Nikt nie wróżył dobrej zabawy, ale upór organizatorów, sympatyczni goście i ,,czarująca'' atmosfera przełamała wszelkie obawy i pogodowe niedogodności. Zgodnie z założeniami projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa pod hasłem ''Z przeszłością ku przyszłości'' realizujący projekt pragnęli nawiązać do przeszłości swojej miejscowości i świętokrzyskiej ziemi, ukazać obrazy z historii wsi, które warto i należy przybliżać młodszemu i starszemu pokoleniu. Był więc konkurs wiedzy o historii miejscowości i prezentacja tradycji i kultury ludowej w występach zespołów folklorystycznych i działających na terenie gminy Bodzentyn stowarzyszeń, w tym „Świętokrzyskich Tkaczek”. Na scenie zaprezentowały swój dorobek zespoły: „Świętokrzyskie Jodły”, „Dabrowa”, ,,Wzdolskie Kołowrotki”, „Bobrzanki” i oczywiście powstały dwa lata temu zespół gospodarzy „Wolanie spod Łysicy”, ukazując regionalne stroje, gadki, piosenki i przyśpiewki, które towarzyszyły niegdyś naszym dziadkom. Niezwykle ciepło przyjęta została uwspółcześniona inscenizacja baśni dla dzieci przygotowana przez Zespół Stowarzyszenia „Inicjatywa” z Sieradowic. Ten niecodzienny pokaz z życia, zwyczajów i obrzędów świętokrzyskiej wsi uświetnił swymi opowieściami znanych legend świętokrzyskich o czarownicach, zbójcach sam Zbój Madej. Jego opowieści inspirowały do wspólnych zabaw z niecodziennymi kostiumami i rekwizytami, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Korowód „małych zbójników”, szkolenie na młodą czarownicę, w tym taniec czarownic z miotłami i odczynianie przez nie złych uroków czy wbijanie gwoździ „madejowym młotkiem” przez drużyny gminy i powiatu spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i poprawiały humory nieco zziębniętej publiczności. Panie ze Stowarzyszenia próbowały również rozgrzewać swoich gości serwując gorący żurek, bigos, chleb ze smalcem, domowe ciasta i inne pyszności. Co prawda zamiast ogniska rozpalono grilla, ale i taka kiełbaska smakowała wybornie. Do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił akordeonista Janek Sepioło i kapela ludowa, więc było barwnie i tanecznie. Wszyscy wracali do domów w dobrych humorach, bogatsi o nowe przeżycia i wiedzę na temat historii, kultury i tradycji oraz legend, wartości, które należy pielęgnować i zachować w pamięci młodego pokolenia.

Festyn Rodzinny zrealizowany w ramach projektu ''Z przeszłością ku przyszłości'' w Woli Szczygiełkowej przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa, współfinansowany przez UMiG Bodzentyn i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, przy pomocy Radnej z miejscowości oraz Pani sołtys wsparły finansowo również okoliczne firmy i zakłady. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, zaproszonym gościom oraz tym, wszystkim, którzy niezależnie od pogody bawili się razem na Festynie Rodzinnym w Woli Szczygiełkowej. 

/Bożena Wyglądacz

fot. /Archiwum Stowarzyszenia

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA