Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


13 października w Samorządowym Przedszkolu przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bodzentynie odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Ruchu Drogowego oraz Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. 

W czasie spotkania policjanci przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Funkcjonariusze opowiedzieli dzieciom o pracy policjanta i ich codziennych zadaniach, które wykonują między innymi dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć z bliska policyjny mundur, dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe naszych ubrań dla bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poznały powody dlaczego podczas podróży samochodem powinno się siedzieć w foteliku samochodowym i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Główną atrakcją przygotowaną dla dzieci, była możliwość odciśnięcia palca za pomocą prawdziwego sprzętu służącego policji do pobierania odcisków. Przedszkolaki były ogromnie zaskoczone i szczęśliwe taką formą zabawy, tym bardziej, że każdy z nich otrzymał na pamiątkę swój odcisk linii papilarnych.

W imieniu nauczycieli oraz dzieci składamy Policji serdeczne podziękowania za poświęcony czas, a w szczególności za cenne informacje, które mamy nadzieję, przyczynią się do jeszcze większego bezpieczeństwa naszych wychowanków.

                                                                                                                                                              Agnieszka Czernikiewicz

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie będzie nieczynna od 1 do 12 listopada br.

skontrgfdum202111

W dniu 13 października 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie członków Powiatowej Rady Seniorów. W zebraniu uczestniczyli reprezentanci Zarządu Powiatu: Stefan Bąk, Cezary Majcher, Mariusz Ściana oraz senator RP Krzysztof Słoń. Zebranie powadził przedstawiciel Zarządu Powiatu Stefan Bąk, który z ramienia Powiatu został desygnowany do współpracy z nowo powołaną Radą.

Po wystąpieniach władz Powiatu i senatora RP Krzysztofa Słonia, zapoznano obecnych ze statutem Rady. Kandydaci w liczbie 19, reprezentujący wszystkie gminy z powiatu, otrzymali nominacje na członków Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego.

Następnie przystąpiono do wyborów Prezydium Rady. Na przewodniczącego jednogłośnie wybrano Witolda Combera reprezentującego Gminę Bodzentyn. Wiceprzewodniczącą została Zofia Puchała z Gminy Chęciny, a sekretarzem Halina Musiał z Gminy Nowiny.

Po dokonaniu wyborów prowadzenie zebrania przejął przewodniczący Witold Comber, który podziękował za zaufanie i wybór na to stanowisko oraz zachęcił zebranych do dyskusji. Jednocześnie w Dniu Edukacji Narodowej życzył wszystkim nauczycielom pracującym, emerytom i rencistom – seniorom, pracownikom administracji i obsługi szkół pomyślności i wytrwałości w ich odpowiedzialnej pracy na rzecz młodego pokolenia.

Pan mgr Witold Comber jest mieszkańcem Bodzentyna. Ukończył Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z wykształcenia jest artystą plastykiem, autorem wielu obrazów, w tym utrwalających postaci i widoki ziemi świętokrzyskiej. Był wieloletnim nauczycielem bodzentyńskich szkół, Dyrektorem szkoły w Psarach, Komendantem Hufca ZHP w Bodzentynie. Aktywnie działał jako  wiceprzewodniczący Gminnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, później przemianowanego na im. Jana Piwnika „Ponurego”, przewodniczył Obywatelskiemu Komitetowi ds. Odzyskania Praw Miejskich.  Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Odbudowy Kościoła św. Ducha w Bodzentynie.  Współinicjator upamiętnienia postaci Józefa Szermentowskiego i Józefa Piłsudskiego – Honorowych Obywateli Miasta Bodzentyna; regionalista, autor tekstów poświęconych historii walk żołnierzy AK w latach II wojny światowej w regionie świętokrzyskim.

Serdecznie gratulujemy Panu Witoldowi Comberowi wyboru i życzymy pomyślnych działań na rzecz seniorów powiatu kieleckiego.

                                                                                     Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Fot.: Starostwo Powiatowe w Kielcach

 

Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 r. w Strawczynie. Był wybitnym pisarzem, cztery razy nominowanym do Nagrody Nobla. Na Kielecczyźnie ukształtowała się jego miłość do ziemi rodzinnej, czemu dawał wyraz w swoich dziełach.

W latach 1871-1883 rodzina Żeromskich mieszkała w Ciekotach, w drewnianym dworze. Tu mały Stefan wychowywał się i chłonął widoki „Gór Domowych”. Dwór nie zachował się do dzisiejszych czasów, ale na jego miejscu w 2010 r. wzniesiono nowy budynek na wzór pierwotnego. Wybudowano również obiekt, będący siedzibą Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. We dworze znajduje się muzeum pisarza, w nowym budynku mają miejsce wydarzenia związane z dziejami oraz folklorem regionu świętokrzyskiego. Przy dworze usytuowano tablicę z napisem: Stefan Żeromski przeżył tu lata dziecięce i młodzieńcze 1871 - 1883, dalej przy amfiteatrze pomnik z cytatem z „Puszczy Jodłowej”: Każda trudna, duża i ciężka praca mierzy się w mej wyobraźni na wysokości Góry Radostowej. Jestem oto u jej podnóża. Widzę już mój kres, mój cel, rodzinny dom… To miejsce leżące tuż przy granicy dwóch gmin Bodzentyna i Masłowa jest ważnym ośrodkiem krzewiącym kulturę ziemi świętokrzyskiej.

Stefan Żeromski w latach 1873-1874 uczęszczał do szkoły początkowej w Psarach. Obecna szkoła podstawowa została oddana do użytku w 1986 r. W październiku 2014 r. w Psarach Starej Wsi w miejscu, gdzie znajdowała się dawna szkoła, odsłonięto kamień z tablicą pamiątkową. Również w tym czasie szkoła podstawowa otrzymała imię Stefana Żeromskiego oraz sztandar. O tym fakcie mówi tablica w holu budynku.

O uczniu wiejskiej szkółki pamiętają mieszkańcy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły, zwłaszcza podczas obchodów rocznic związanych z życiem pisarza. W bieżącym roku 28 września uroczyście obchodzono Święto Patrona Szkoły. Uczniowie szkoły prowadzonej przez Dyrektorkę Barbarę Świetlik przygotowali program artystyczny, podczas którego czytano fragmenty jego prac nawiązujące do nauki w Psarach. Odtworzono patriotyczną scenę z opowiadania „Echa Leśne”. Wręczono również nagrody i dyplomy uczniom biorącym udział w konkursie wiedzy o Stefanie Żeromskim. Tę część uroczystości zakończył występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Psarzaneczki”.

Pobyt Żeromskiego w okolicznych dworach i jego krajoznawcze wędrówki upamiętnia płyta na stoku Góry Sieradowskiej ufundowana w 1981 r. przez Antoniego Wacińskiego. Wyryto na niej fragment tekstu z „Dzienników” Żeromskiego sławiący okoliczny krajobraz.

W Świętej Katarzynie znajduje się kapliczka Janikowskich, znana też jako kapliczka Żeromskiego. Na jej wewnętrznej ścianie 2 sierpnia 1882 r. podpisali się Stefan Żeromski i Jan Stróżecki. Również tutaj niedaleko źródła Świętego Franciszka zlokalizowany jest pomnik w formie kamiennego bloku, z profilem  głowy pisarza.

Przy szosie prowadzącej ze Świętej Katarzyny do Krajna stoi obelisk z czerwonego piaskowca ufundowany w 1930 r., z wyrytymi słowami poematu „Puszcza Jodłowa”: Puszcza jest niczyja, nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta! 

Postać Stefana Żeromskiego, wielkiego Polaka, na trwałe wpisała się w polską kulturę pamięci. Mówią o tym obiekty małej architektury i wydarzenia przypominające o jego związkach z regionem świętokrzyskim.

                                                                                                                                            Urszula Oettingen

W załączeniu fot. miejsc pamięci (Ciekoty, Święta Katarzyna, Góra Sieradowska, Psary Stara Wieś) oraz z uroczystości 28 września 2021 r. w Psarach Starej Wsi.

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen 

 

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2021. Drodzy Nauczyciele i Pracownicy oświaty w tym szczególnym dniu przesyłamy Wam moc życzeń!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom owiaty pragniemy zoy najlepsze yczenia oraz podzikowania za codzienny trud powicenie oraz wraliwo na potrzeby modych ludzi Niech Pastwa praca na r

5 października w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie odbyła się kolejna edycja Świętokrzyskiego Pikniku Strzeleckiego, którego organizatorami byli ULKS "Jodła" Bodzentyn oraz PZS w Bodzentynie.
Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje 4 szkół - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie, Szkoła Podstawowa Wola Szczygiełkowa. Szkoła Podstawowa w Psarach oraz Gospodarze przedsięwzięcia. Punktualnie o godz. 10.00 wszyscy zgromadzili się na sali lustrzanej szkoły, gdzie nastąpiło otwarcie zawodów przez dyrektor placówki oraz Członka Zarządu ULKS "Jodła" Bodzentyn p. Magdalena Tusień-Kuzka. Młodzież rywalizowała w 3 konkurencjach:
- strzelectw sportowe
- bilard
- bieganie w formie Testu Coopera


Zawodom towarzyszyła przepiękna pogoda, wspaniała atmosfera rywalizacji oraz niezwykły czas spędzony wśród rówieśników z innych szkół. Po zakończonym turnieju Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników ciepły poczęstunek oraz nagrody dla najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych konkurencjach.
Wiele emocji przyniosło również losowanie nagród-niespodzianek dla młodzieży, której nie udało się stanąć na podium.
W wydarzeniu wzięli udział Goście z ramienia wieloletnich Partnerów Świętokrzyskiego Pikniku Strzeleckiego:
Pan Wieslaw Pióro - ŚGW IPA Kielce oraz Pan Zbigniew Skrzypczyk - komendant policji w Bodzentynie.
Partnerami wydarzenia byli również  Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu oraz Polski Związek Bilardowy.
Projekt został współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Samorządu Miasta i Gminy w Bodzentynie.


Reprezentacja Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie:

Dziewczęta:
Zofia Grzejszczyk III b – strzelectwo sportowe
Agata Milanowska III a – strzelectwo sportowe
Malwina Kurpińska III b – bilard
Zuzanna Rola I a – bilard
Karina Wilkońska – test Coopera
Ilona Nowak – test Coopera


Chłopcy:
Rola Jakub III b – strzelectwo sportowe
Sochacki Jakub III b – strzelectwo sportowe
Tomasz Michta III a – bilard
Jakub Marzec III a – bilard
Karol Kupis III a – test Coopera
Filip Skowron I a – test Coopera

 

WYNIKI
Klasyfikacja indywidualna


STRZELECTWO SPORTOWE


Chłopcy:
I – miejsce Jakub Sochacki (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
II – miejsce Jakub Badziński (Szkoła Podstawowa w Bodzentynie)
III – miejsce Jakub Rola (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
Dziewczęta:
I – miejsce Agata Milanowska (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
II – miejsce Zofia Grzejszczyk (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
III – miejsce Alicja Jędrzejczyk (Szkoła Podstawowa w Psarach)


TEST COOPERA


Chłopcy:
I – miejsce Karol Kupis (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
II – miejsce Filip Skowron (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
III – miejsce Konrad Kuzka (Szkoła Podstawowa w Bodzentynie)
Dziewczęta:
I – miejsce Julia Hajdenrajch (Szkoła Podstawowa w Bodzentynie)
II – miejsce Karina Wilkońska (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
III – miejsce Ilona Nowak  (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)


BILARD


Chłopcy:
I – miejsce Jakub Marzec (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
II – miejsce Błażej Winiarski (Szkoła Podstawowa w Bodzentynie)
III – miejsce Tomasz Michta (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
Dziewczęta:
I – miejsce Malwina Kurpińska (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
II – miejsce Zuzanna Rola  (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)
III – miejsce Zofia Maniara  (Szkoła Podstawowa w Bodzentynie)


Klasyfikacja drużynowa (chłopców i dziewcząt):


STRZELECTWO SPORTOWE
I – miejsce Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie
II – miejsce Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
III – miejsce Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej
IV – miejsce Szkoła Podstawowa w Psarach
TEST COOPERA
I – miejsce Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie
II – miejsce Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
III – miejsce Szkoła Podstawowa w Psarach
BILARD
I – miejsce Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie
II – miejsce Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
III – miejsce Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej
IV – miejsce Szkoła Podstawowa w Psarach


Klasyfikacja generalna szkół z trzech konkurencji:
I – miejsce Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie
II – miejsce Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
III – miejsce Szkoła Podstawowa w Psarach
IV – miejsce Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej


Słowa podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli- sędziów wydarzenia: p. Magdalena Krawczyk p. Marcin Lesisz oraz p. Robert Telka i naszych cudownych WOLONTARIUSZY z Szermenta, dzięki którym zawody przebiegły bardzo profesjonalnie pod kątem organizacyjnym.

Magdalena Tusień-Kuzka

W ubiegłym tygodniu w budynku Urzędu MiG w Bodzentynie otwarto punkt - Ubezpieczenia Finanse Dorada. Jest to multiagencja ubezpieczeniową założona w 2012 roku, działająca głównie na terenie województwa świętokrzyskiego. W swojej szerokiej ofercie firma posiada produkty ubezpieczeniowe wiodących zakładów ubezpieczeń działających na terenie Polski.

 

 

Firma specjalizuje się w doradztwie i ubezpieczeniach:

– komunikacyjnych,
– nieruchomości,
– rolnych,
– firmowych,
– podróżnych,
– zdrowotnych,
– na życie.

Jednak najważniejszą informacją dla mieszkańców Gminy Bodzentyn jest zapewne fakt, iż w punkcie można dokonać różnego rodzaju wpłaty na rachunki bankowe, ZUS, do urzędów skarbowych z niewielką opłatą za realizację przelewu. Jest to kluczowe zwłaszcza dla osób załatwiających sprawy w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego, ponieważ dzięki temu udogodnieniu opłaty można dokonać w ww. punkcie, bez konieczności wychodzenia z Urzędu. Punkt mieści się na 1 piętrze obok Urzędu Stanu Cywilnego, Ewidencji Ludności oraz Wydziału Komunikacji.

Ponadto punkt zapewnia kompleksową obsługę w zakresie rejestracji wszelkiego rodzaju pojazdów zarówno zakupionych w kraju, jak i za granicą, pośredniczy w tłumaczeniu dokumentów z języków obcych oraz pomaga w formalnościach związanych z opłatami akcyzy czy podatku w urzędzie skarbowym.

Więcej informacji na stronie: https://ubezpieczenia-edorada.pl/

 

DSC 0101

W niedzielę 10 października 2021 roku w Ciekotach w malowniczym Dworku Stefana Żeromskiego, odbył się I Festiwal „Smaków Babiego Lata”. Organizatorem Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Gmina Masłów. Celem Festiwalu była promocja regionalnej kuchni i jej walorów smakowych. Festiwal miał charakter pokazu połączonego z degustacją. Nasze Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich  uczestniczyło w konkursie „Jesienna zupa – danie jednogarnkowe” i walczyło o „Złotą Patelnię Starosty”. W konkursie wzięło udział 26 podmiotów powiatu kieleckiego. Jako Gospodynie i Gospodarze ze Śniadki zaprezentowaliśmy „Fartuchy szpinakowe w kremie warzywnym”. Jury w składzie: Starosta kielecki Mirosław Gębski, kucharz Mirosław Ciołak, prezes Zarządu Radia Kielce Janusz Knap, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka i edukatorka żywieniowa Iwona Zasuwa, oceniło naszą zupę bardzo wysoko. Choć była duża konkurencja jury przyznało nam wyróżnienie oraz nagrodę finansową i rzeczową. Dla  naszego Koła Gospodyń i Gospodarzy jest to ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                           KGiGW Śniadka

 

Czy wiesz, że jest już dostępna bezpłatna aplikacja mobilna ePraca, dzięki której łatwo i szybko będziesz mógł przeglądać oferty pracy?

W aplikacji #ePraca dostępne są wszystkie informacje na temat ofert pracy oraz wydarzeń związanych z rynkiem pracy, publikowanych w Centralnej Bazie Ofert Pracy przez wojewódzkie
i powiatowe urzędy pracy oraz ochotnicze hufce pracy.

Aplikacja została udostępniona dla urządzeń z systemem operacyjnym Android, ale niebawem będzie dostępna także dla iOS.

Pobierz aplikację https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.epraca i ciesz się wygodą oraz prostotą filtrowania ogłoszeń.

Jak zainstalować aplikację ePraca?

Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android.

 

W ramach IV edycji programu grantowego Fundacji ORLEN ,,Moje miejsce na Ziemi” KGW ,,Celinanki” uzyskało dofinansowanie projektu pn. Poprawa aktywności ruchowej mieszkańców wsi Celiny w wysokości 10 tysięcy złotych.

Celem programu grantowego jest wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz ich społeczności, w tym podejmowanie inicjatyw mających budować kapitał społeczny na lokalnym poziomie. W ramach Programu wybrano najbardziej wartościowe projekty inicjatyw społecznych zgłoszone przez Wnioskodawców, które otrzymały wsparcie w postaci Grantu, które przyznawane są z myślą o tych, którzy mają pomysł i energię, żeby zmieniać swoje miejsce na Ziemi.

Członkinie KGW ,,Celinianki” składają podziękowania pracownikowi Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie Panu Pawłowi Hajdukowi za pomoc przy złożeniu wniosku. Cieszymy się, że otrzymane środki pozwolą na poprawę naszego miejsca na Ziemi - wsi Celiny. – powiedziała Członkini KGW Pani Teresa Bzymek

Serdecznie gratulujemy!

Po raz drugi w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach odbędzie się II Ogólnopolski Festiwal Pieśni Maryjnych Laudate Mariam. Tym razem nie jak zwykle w maju, ale w październiku zabrzmią najpiękniejsze pieśni maryjne. 

Festiwal odbędzie się w sobotę 23 października. Jury oceni wykonawców w czterech kategoriach: chóry, zespoły: ludowe, wokalne, wokalno-instrumentalne, soliści: klasyczni, estradowi, ludowi (urodzeni przed 23.10.2021).  Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października. Regulamin i karta zgłoszeniowa do pobrania znajdują się na stronie www.szklanydom.maslow.pl

Przesłuchania odbędą się w godz. 10:00 - 15:00. Ogłoszenie wyników połączone z koncertem laureatów zaplanowano na godz. 16:00. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie - Wspólnie dla tradycji, Gminę Masłów i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

REGULAMIN FESTIWALU LAUDATE MARIAM 2021

KARTA ZGŁOSZENIOWA

 

Tekst: szklanydom.maslow.pl

 

II Oglnopolski Festiwal Laudate Mariam 2021

 

Uległ zmianie termin szczepienia ochronnego lisów przeciwko wściekliźnie - szczepienie odbędzie się w dniach 14-19 października 2021 r.

CZ913442021 z dnia 08102021 przesunicie szczepienia 1

Projekcja filmu „Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki” – Kielce, ul. Warszawska 5, 13 października 2021 r., godz. 17.00

Ignacy Mościcki był nie tylko prezydentem II RP, ale też naukowcem światowej klasy. Ten wybitny chemik opatentował ponad 40 wynalazków w Polsce i za granicą, a powstała z jego inicjatywy Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Tarnowie była jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie. Co stało się z prawami do jego patentów? O tym rozmawiać będziemy 13 października w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego w reż. Aliny Czerniakowskiej o Ignacym Mościckim, naukowcu i budowniczym polskiego przemysłu chemicznego. Słowo wstępne wygłosi Jakub Mularczyk z Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

Cykl filmów dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej „Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej” to część projektu #GiganciNaukiPL. Jest on poświęcony postaciom, które poprzez swoje działania naukowe rozsławiły imię Polski na świecie. Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.

 

Seans historyczny Ignacy Mocicki

Podobnie jak w latach ubiegłych Gmina Bodzentyn i tym razem uzyskała dotację z Powiatu Kieleckiego w wysokości 2 tys. zł na zakup roślin miododajnych. Kwota powyższa została przeznaczona na nabycie 181 szt. sadzonek drzew i krzewów miododajnych. Nasadzeń dokonano m.in. wokół budynku świetlicy w Celinach. Posadzono tu klony zwyczajne, jarzęby szwedzkie, głogi dwuszyjkowe, czerwonolistne śliwy ałycze, irgi pospolite i derenie jadalne. Najwięcej, bo 149 sztuk irgi i 18 egzemplarzy śliwy ałyczy posadzono na skarpie między boiskiem a wiatą i placem zabaw w miejscowości Psary Kąty. Rośliny miododajne uzupełniły posadzone tam również płożące jałowce, które miejmy nadzieją z czasem sią zagęszczą i rozrosną zakrywając mało efektowną włókninę. 

Dzięki corocznym dotacjom z Powiatu Kieleckiego w ciągu ostatnich lat zakupiono i nasadzono na terenie naszej gminy ponad tysiąc dwieście roślin miododajnych, aby ratować pszczoły i inne owady zapylające w naszym środowisku.

                                                                                                                                                                                     J.Gawlik

 

Zawodniczka Naszego Klubu Guliwer, Wiktoria Płaczkowska w dniach 1-3 października wzięła udział w Pucharze Polski Kadetek w zapasach kobiet, który odbył się w Chęcinach. Wiktoria wywalczyła trzecie miejsce ulegając tylko zawodniczce z Ukrainy.
Gratulujemy!
 
Trenerzy: Karol Kucharczyk, Zbigniew Płaczkowski
 

 
 
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech