Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Dzisiaj w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie świętowano 70-lecie jej powstania. Uroczystości rozpoczęły się od powitania wszystkich zaproszonych gości przez Martę Janicką - Dyrektorkę Biblioteki oraz Dariusza Skibę - Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn.

Wśród przybyłych, gościliśmy synów i członków rodziny patronki biblioteki - Adeli Nawrot, przedstawiciela Starosty Kieleckiego - Józefa Szczepańczyka, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzeja Dąbrowskiego, dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych z terenu naszej gminy, radnych, członków Społecznej Rady Kultury oraz przedstawicieli bibliotek z powiatu kieleckiego. 

Jako, że w drugim tygodniu maja obchodzony jest "Tydzień Bibliotek", w tym "Dzień Bibliotekarza", Burmistrz wszystkim bibliotekarzom złożył najlepsze życzenia i serdeczne podziękowania za trud i dotychczasowe dokonania dla lokalnej społeczności. 

Następnie głos zabrał Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP Kielce, który w swym wystąpieniu przybliżył wszystkim "Początki bibliotek publicznych w dzisiejszym woj. świętokrzyskim". Kolejnym punktem programu była przygotowana prezentacja Pani dyrektor Marty Janickiej o historii bodzentyńskiej biblioteki, w której nie sposób pominąć postaci Adeli Nawrot - pierwszej społecznie pracującej bibliotekarki. 

Wspomnieniami o Pani Adeli podzielili się z nami jej synowie: Krzysztof i Bogdan Nawrotowie, którzy opowiedzieli wiele ciekawostek z ich życia. Również przypomnieli o tym jak ich matka w tajemnicy ocaliła wiele książek, gdy w czasach komunistycznych władze nakazały usunięcie bardzo wielu pozycji. Pani Adela w tajemnicy przewoziła ukryte w wózku dziecięcym książki pod osłoną nocy do swojego mieszkania. Dzięki tej niebezpiecznej akcji, dzieci mogły dalej korzystać z bodzentyńskiej biblioteki, która stała się tajną. Za zasługi dla kielecczyzny oraz za tajne nauczanie, które z narażeniem życia Pani Adela prowadziła przez cały okres okupacji niemieckiej została odznaczona. Odznaczenia te Pan Bogdan Nawrot przekazał na rzecz biblioteki bodzentyńskiej, aby przypominały o historii i były wśród nas wszystkich. 

W czasie uroczystości miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Patronce Biblioteki. Symbolicznego odsłonięcia dokonali jej synowie.

Po przygotowanych wystąpieniach przyszedł czas na składanie życzeń przez wszystkich. Gratulacji, owocnej działalności, wielu czytelników - to tyle jedne z bardzo wielu życzliwych słów, które zostały wypowiedziane w tym szczególnym dniu. 

Na zakończenie Danuta Stankiewicz rozśmieszała publiczność do łez swym artystycznym koncertem, który zaangażował publiczność nie tylko do śpiewania...

Zapraszamy na fotorelację. 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech