Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Dzisiaj w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie świętowano 70-lecie jej powstania. Uroczystości rozpoczęły się od powitania wszystkich zaproszonych gości przez Martę Janicką - Dyrektorkę Biblioteki oraz Dariusza Skibę - Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn.

Wśród przybyłych, gościliśmy synów i członków rodziny patronki biblioteki - Adeli Nawrot, przedstawiciela Starosty Kieleckiego - Józefa Szczepańczyka, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzeja Dąbrowskiego, dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych z terenu naszej gminy, radnych, członków Społecznej Rady Kultury oraz przedstawicieli bibliotek z powiatu kieleckiego. 

Jako, że w drugim tygodniu maja obchodzony jest "Tydzień Bibliotek", w tym "Dzień Bibliotekarza", Burmistrz wszystkim bibliotekarzom złożył najlepsze życzenia i serdeczne podziękowania za trud i dotychczasowe dokonania dla lokalnej społeczności. 

Następnie głos zabrał Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP Kielce, który w swym wystąpieniu przybliżył wszystkim "Początki bibliotek publicznych w dzisiejszym woj. świętokrzyskim". Kolejnym punktem programu była przygotowana prezentacja Pani dyrektor Marty Janickiej o historii bodzentyńskiej biblioteki, w której nie sposób pominąć postaci Adeli Nawrot - pierwszej społecznie pracującej bibliotekarki. 

Wspomnieniami o Pani Adeli podzielili się z nami jej synowie: Krzysztof i Bogdan Nawrotowie, którzy opowiedzieli wiele ciekawostek z ich życia. Również przypomnieli o tym jak ich matka w tajemnicy ocaliła wiele książek, gdy w czasach komunistycznych władze nakazały usunięcie bardzo wielu pozycji. Pani Adela w tajemnicy przewoziła ukryte w wózku dziecięcym książki pod osłoną nocy do swojego mieszkania. Dzięki tej niebezpiecznej akcji, dzieci mogły dalej korzystać z bodzentyńskiej biblioteki, która stała się tajną. Za zasługi dla kielecczyzny oraz za tajne nauczanie, które z narażeniem życia Pani Adela prowadziła przez cały okres okupacji niemieckiej została odznaczona. Odznaczenia te Pan Bogdan Nawrot przekazał na rzecz biblioteki bodzentyńskiej, aby przypominały o historii i były wśród nas wszystkich. 

W czasie uroczystości miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Patronce Biblioteki. Symbolicznego odsłonięcia dokonali jej synowie.

Po przygotowanych wystąpieniach przyszedł czas na składanie życzeń przez wszystkich. Gratulacji, owocnej działalności, wielu czytelników - to tyle jedne z bardzo wielu życzliwych słów, które zostały wypowiedziane w tym szczególnym dniu. 

Na zakończenie Danuta Stankiewicz rozśmieszała publiczność do łez swym artystycznym koncertem, który zaangażował publiczność nie tylko do śpiewania...

Zapraszamy na fotorelację. 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech