Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dzięki dofinansowaniu w kwocie 64 000 zł pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonano renowacji cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej znajdującego się w Bodzentynie przy ul. Suchedniowskiej.

Koncepcja zadania zakładała renowację cmentarza wojennego wraz z działaniami pokazującymi znaczenie obiektu w odniesieniu do historii Państwa Polskiego. Obiekt ze względu na wyjątkową wartość historyczną i zły stan zachowania wymagał pilnych prac remontowych
i konserwatorskich.

Działania realizowane dzięki pozyskanemu dofinansowaniu polegały na: odtworzeniu pierwotnego rozplanowania elementów cmentarza, konserwacji  54 (z 1916 r.) żeliwnych krzyży nagrobnych, pracach remontowych przy ogrodzeniu cmentarza, uporządkowaniu zieleni, zakupie tablicy pamiątkowej, wykonaniu tablicy informacyjnej wraz z towarzyszącymi działaniami promocyjnymi i popularyzatorskimi. Cmentarz jest ważnym obiektem dziedzictwa narodowego o charakterze krajowym i międzynarodowym (Szlak Frontu Wschodniego I wojny światowej).

Z okazji zakończonych na cmentarzu prac remontowo-konserwatorskich warto pokrótce przypomnieć historię tego zabytkowego obiektu. W 1914 i 1915 r. na obszarze Gór Świętokrzyskich (również okolice Bodzentyna) toczyły się walki armii austro-węgierskiej i niemieckiej z armią rosyjską. W ramach armii austro-węgierskiej walczył 1 Pułk Piechoty Legionów Polskich dowodzony przez Józefa Piłsudskiego. Poległych w czasie walk żołnierzy pochowano m.in. na cmentarzu wojennym w Bodzentynie (34 z armii niemieckiej, 18 z austro-węgierskiej, 19 z rosyjskiej). Wśród nich byli również Polacy wcieleni do armii zaborczych. Na cmentarzu pochowano żołnierzy ekshumowanych z pobojowisk we wsiach: Psary, Prydacza (ob.Grabowa), Śniadka oraz spod Świętej Katarzyny.

Cmentarz od początku powstania znajdował się pod opieką austro-węgierskich władz okupacyjnych, a po odzyskaniu niepodległości gminnych i państwowych. Cmentarz posiada wartości historyczne, ideowe, symboliczne, emocjonalne – ważne dla kultywowania pamięci o walkach Polaków o niepodległość. Powyższe informacje zaczerpnięto z publikacji naukowej U. Oettingen "Cmentarze I wojny światowej w województwie kieleckim", Warszawa-Kraków 1988, s. 92-95.

Odnowiony cmentarz zaistnieje w krajobrazie kulturowym jako ważne miejsce pamięci, przyczyni się do roztoczenia właściwej opieki ze strony mieszkańców, stowarzyszeń, szkół.

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA