Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Bezpłatne badania cytologiczne dla Pań w wieku od 25 do 59 roku życia oraz bezpłatna mammografia dla Pań w wieku od 50 do 65 roku życia w nowoczesnym cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Cytomammobus zaparkowany będzie przy Ośrodku Zdrowia w Bodzentynie i czynny w dniach 4-5 listopada w godzinach od 10.00 do 16.00.

Już dziś zarejestruj się na badania pod numerem telefonu 661 911 300.

Cytologia, nie myśl, nie czekaj, badaj - z życiem nie zwlekaj! 

„Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego”
Jest to projekt partnerski, który ma na celu doposażenie pracowni komputerowych w szkołach i został przygotowany wspólnie z 49 gminami (w tym Gminą Bodzentyn) ‑ będącymi Partnerami Projektu. W ramach projektu zostało dostarczone wyposażenie pracowni komputerowych w 82 obiektach szkół podstawowych, zlokalizowanych na Obszarach Strategicznej Interwencji (OSI) – „Najgorszy dostęp do usług publicznych” .
 
Liderem Projektu i koordynatorem działań związanych z przygotowaniem i realizacją projektu jest Województwo Świętokrzyskie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś. Priorytetowa 7 Sprawne usługi publiczne, Działanie 7.4 Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej.
 
Więcej informacji na temat projektu na stronie: https://e-pracownie.e-swietokrzyskie.pl/index.php/1-e-pracownie-ws
 

W dobie pandemii odbył się tegoroczny Świętokrzyski Piknik Strzelecki organizowany przez ULKS "Jodła" Bodzentyn we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół w Bodzentynie. Ze względu na bezpieczeństwo i zalecenia dotyczące pracy szkół, wydarzenie odbyło się wyłącznie z udziałem uczniów naszej szkoły. Młodzież zmierzyła się z trzema konkurencjami: strzelectwo sportowe, bilard oraz podjęła próbę wydolnościową za pomocą zmodyfikowanej Próby Harwardzkiej, gdyż zaplanowany Test Coopera nie odbył się ze względu na nie sprzyjające warunki pogodowe.
W każdej dyscyplinie wyłoniono 3 najlepsze zawodniczki oraz trzech najlepszych zawodników.

STRZELECTWO SPORTOWE - dziewczęta:
I miejsce: Agata Milanowska
II miejsce: Zofia Grzejszczyk
III miejsce: Julia Matysek

STRZELECTWO SPORTOWE - chłopcy:
I miejsce: Dawid Slawek
II miejsce: Krystian Drzewiński
III miejsce: Bartek Zwada

BILARD - dziewczęta:
I miejsce: Malwina Kurpińska
II miejsce: Julia Pożoga
III miejsce: Michalina Nowak

BILARD - chłopcy:
I miejsce: Kacper Furmańczyk
II miejsce: Tomasz Michta
III miejsce: Michał Sitek

Zmodyfikowana PRÓBA HARWARDZKA - dziewczęta:
I miejsce: Małgorzta Kułaga
II miejsce: Martyna Kosmala
III miejsce: Małgorzata Migus

Zmodyfikowana PRÓBA HARWARDZKA - chłopcy:
I miejsce: Karol Kupis
II miejsce: Paweł Stępień
III miejsce: Bartosz Sikora

Zwycięzcy oprócz pamiątkowych statuetek otrzymali również nagrody w postaci opasek sportowych smatrwatch z MP3 lub MP4, bezprzewodowych słuchawek sportowych, tabletów graficznych, analitycznych wag łazienkowych oraz biurkowych lampek led.
W ubiegłym roku w pikniku wzięło udział ok 200 osób. Tym razem było bardziej kameralnie, ale radość uczestników pozostała niezmienna. Rywalizacja odbyła się na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Ogromną radość sprawiło również losowanie nagród-niespodzianek wśród wszystkich uczestników wydarzenia, którzy nie stanęli na podium.
Na zakończenie zorganizowano poczęstunek, który odbywał się już w klasach.
Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Samorządu MiG Bodzentyn.
Zdjęcia: Tomasz Fąfara.


Pozdrawiam
Magdalena Tusień-Kuzka

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) zaprasza serdecznie do udziału w II edycji Konkursu „MOJA SMART wieś. IDEA i FAKT”.
Do konkursu zgłaszane mogą być prace, w których zaprezentowano zrealizowane już inicjatywy pokazujące w jaki sposób na obszarach wiejskich usługi i rozwiązania między innymi z zakresu: edukacji, transportu, energetyki, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, rolnictwa mogą uczynić dane obszary bardziej przyjaznymi do życia. Oczekujemy również na opis wszelkich pomysłów, idei, które sprawią, że poprawi się jakość życia na wsi.
W wyniku postępowania konkursowego przyznane zostaną następujące nagrody za najlepsze prace:
• w części „IDEA”:
o I miejsce - 5000 zł,
o II miejsce - 4000 zł,
o III miejsce - 3000 zł
o oraz 5 wyróżnień po 1000 zł;
• w części „FAKT”:
o I miejsce - 5000 zł,
o II miejsce - 4000 zł,
o III miejsce - 3000 zł
o oraz 5 wyróżnień po 1000 zł.
Zgłoszenia do konkursu oraz prace konkursowe należy składać do 31 grudnia 2020 roku.
Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej: http://www.irwirpan.waw.pl/smart2020
W sprawach organizacyjnych zapraszamy do kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznego: (22) 826-94-36, 603 779 941.
Patronatem Medialnym Konkursu jest Tygodnik Poradnik Rolniczy.
Do wiadomości dołączamy plakat. Zwracamy się również z uprzejmą prośbą o upowszechnienie informacji o konkursie oraz udostępnienie na stronie internetowej i/lub profilu facebook Państwa jednostki.
Konkurs realizowany w ramach operacji pt. „Moja SMART wieś. IDEA i FAKT”, w ramach naboru 4/2020 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl. Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
 
Z poważaniem
Anna Rosa / Przewodnicząca Kapituły Konkursu
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

W związku z absencją chorobową personelu medycznego SPZOZ w Bodzentynie, ośrodek zdrowia w Bodzentynie od wtorku 27.10.2020 r. do piątku 30.10.2020 r. będzie świadczył usługi medyczne w ograniczonym zakresie. Dotyczy to tylko podstawowej opieki zdrowotnej i w związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do uzyskania teleporady lub wizyty lekarskiej. Czas oczekiwania na otrzymanie recepty może wydłużyć się do 5 dni roboczych.

W przypadku składania zapotrzebowania na leki bardzo prosimy o korzystanie z formularza RECEPTY online na stronie internetowej przychodni: https://zoz.bodzentyn.pl/rejestracja/receptaonline/ - dostęp 24 h, 7 dni w tygodniu. W ten sposób nie blokują Państwo linii telefonicznych, które są bardzo obciążone a poza tym czas oczekiwania na receptę jest krótszy.

Świadczenia z zakresu ginekologii, neurologii oraz fizjoterapii ambulatoryjnej realizowane będą bez zmian.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy ale jest to spowodowane trwającą sytuacją epidemiczną.

Proponowany porządek obrad

 

Nauka zdalna w klasach cztery-osiem w szkołach podstawowych, w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego, zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych, ograniczenie spotkań i zgromadzeń do pięciu osób, ograniczenie przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia. Ponadto, od soboty (24 października) cała Polska będzie czerwoną strefą. Oto lista najważniejszych restrykcji ogłoszonych w piątek, 23 października, przez premiera.

Lista nowych restrykcji:

- Nauka zdalna w szkołach podstawowych od klasy czwartej do ósmej, młodsze dzieci nadal uczą się stacjonarnie.

- W godzinach od 8 do 16 nieletni do 16 roku życia mogą się przemieszczać tylko pod opieką dorosłego.

- Ograniczenie działalności lokali gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, puby) - będą zamknięte dla klientów, ale będą mogły prowadzić działalność na wynos i z dowozem.

- Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupie powyżej pięciu osób (nie dotyczy rodzin mieszkających razem i spotkań służbowych).

- Seniorzy powyżej 70. roku życia nie powinni się przemieszać i wychodzić z domu – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

- Zawieszenie działalności sanatoriów (z możliwością dokończenia obecnych turnusów rozpoczętych przed 26 października ).

Ponadto w całym kraju będą obowiązywały obostrzenia wprowadzone już wcześniej w czerwonej strefie:

- Liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - pięć osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - jedna osoba na 15 m kw.

- Zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji. 

- Współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

- W szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach nauka odbywa się w pełni zdalnie.

- Działalność aquaparków i basenów poza hotelami jest całkowicie zawieszona.

- Zawieszona jest działalność wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych.

- Nie mogą działać siłownie ani kluby fitness.

- Kina muszą udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, z tym, że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc. Widzowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.

- W kościołach obowiązuje limit jedna osoba na 7 m2. Wierni mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. 

- Ograniczenia dotyczą także transportu publicznego. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej dla danego pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

- W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Wojewódzki Dom Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach zapraszają do udziału w Dziecięcej Estradzie Folkloru.
Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią tegoroczny konkurs odbędzie się on-line. Zapraszamy do wysyłania swoich zgłoszeń!
Konkurs polega na napisaniu tekstu do istniejącej melodii ludowej z regionu świętokrzyskiego.
Termin przyjmowania zgłoszeń do 16 listopada 2020 r. !
Zgłoszenia należy wysłać pocztą na adres WDK:
Wojewódzki Dom Kultury
ul. Ściegiennego 2
25–033 Kielce
Szczegółowe informacje nt. zasad konkursu i kryteriów oceny nadesłanych prac znajdziecie Państwo w regulaminie zamieszczonym na stronie WDK:[LINK]
 

22 września 2020 r. przedstawiciel Komisariatu Policji w Bodzentynie — asp. szt. Rafał Dekiel w ramach działań profilaktyczno-wychowawczych spotkał się z uczniami naszej szkoły. Głównym celem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym ucznia do i ze szkoły. Policjant podczas spotkania omówił podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na drodze oraz przypomniał o obowiązujących zasadach poruszania się po drogach publicznych oraz o właściwym i bezpiecznym korzystaniu z sieci Internet.

Krzysztof Bis

,,Zacne chłopaki, mili koledzy! W dniu Waszego święta najlepsze życzenia składają dziewczęta. Teraz bez obawy, zapraszamy do wspólnej zabawy”

Tak rozpoczęło się świętowanie Dnia Chłopaka w naszej szkole zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Podczas spotkania wybrani chłopcy z klas walczyli o tytuł ,, Super Chłopaka”. Nominacje odbyły się w dwóch grupach kl.4-6 i kl.7-8. Kandydaci przystąpili do próby z dziedziny: elegancji, sprawności fizycznej, muzykalności i mądrości. Każdy z chłopców na początku musiał dokonać autoprezentacji.

Pokaz mody jesiennej wzbudził największe zainteresowanie widzów, uczestnicy z wdziękiem prezentowali swoje jesienne kreacje. Wszyscy okazali się świetnymi modelami i kroczyli po wybiegu jak profesjonaliści.

Dużo zabawy dostarczyła konkurencja muzyczna. Chłopcy z kl.4-6 odgadywali tytuły do bajek z zaprezentowanych melodii, a chłopcy z kl.7-8 wykazali się umiejętnością wokalną- śpiewali znane piosenki.

Z konkurencjami sportowymi wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Kandydaci wykazali się też znajomością znanych sportowców i marek samochodów. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji  czuwało jury.

Nie zapomnieliśmy również o chłopcach pozostających na widowni. Dla nich Marysia Bartkiewicz i Oliwia Sikora w imieniu wszystkich dziewcząt, jako prezent, zaśpiewały piosenki ,, Kto się czubi”, ,,Chcę byś był”. Uczennice do występu przygotowała p. Maria Paluch.

A wszystko to odbywało się na tle jesiennej ,,męskiej dekoracji”, którą przygotowały p. Urszula Sokół, p. Elżbieta Kleczaj.

Wszyscy uczestnicy wykazali się: odwagą, kreatywnością, talentem i otrzymali specjalne upominki – muchy.

 Jury  wybrało ,, Super Chłopaka”. W kl.4-6 okazał się nim Szymon Zegadło, a w kl. 7-8 Michał Kleczaj, chłopcy otrzymali dyplomy i specjalne nagrody.

Gratulujemy zwycięzcom!

Opiekunowie SU:

 E.Durlej

 M.Lisowska

E.Kleczaj

Fot. K.Bis


Filia Wydziału Komunikacji i Transportu w Bodzentynie niestety w dalszym ciągu pozostaje nieczynna aż do odwołania. Mieszkańcy mogą załatwić swoje sprawy bezpośrednio w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą korespondencją oraz wytycznymi Starostwa.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o oddawanie osocza. Osocze z cennymi przeciwciałami pomaga tym, u których choroba przebiega ciężko.
Do RCKiK w Kielcach mogą zgłaszać się osoby:
- które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli);
- po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji;
- u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
Osoby, które spełniają powyższe warunki mogą kontaktować się telefonicznie w celu umówienia wizyty w stacji pod numerami telefonów: 413359401, 413359440, 604209640!
 
Od kilku miesięcy trwają prace związane z tworzeniem Strategii Rozwoju Gór Świętokrzyskich.
Uprzejmie prosimy o zgłaszanie sugestii i uwag do projektu w formie elektronicznej na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 23 października 2020 roku.
Strategia dostępna jest na stronie internetowej: [LINK]
 

Przypomnijmy, od soboty 10 października cały kraj został objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. To oznacza m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa, również na ulicy. Z kolei od soboty 17 października liczba miast i powiatów objętych strefą czerwoną znacznie się rozszerzy.

– Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli połowa Polski. Są to przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione, miasta i duże ośrodki miejskie. 11 miast wojewódzkich znalazło się w czerwonej strefie – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

red strefa

Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej

Zaostrzone zostały obostrzenia zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej. Nowe regulacje wejdą w życie w sobotę 17 października.

– Ogłaszamy nowe obostrzenia w strefach żółtej i czerwonej. Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos – mówi premier Mateusz Morawiecki.

W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje, od 19 października będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych. Zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób.

– W strefie żółtej szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni – wylicza szef rządu.

W strefie czerwonej – wprowadzone zostanie ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na jedną kasę, a także zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób, a szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4 mkw.;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw.;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Nowe powiaty w strefie czerwonej

Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Które powiaty znajdą się w czerwonej strefie?

województwo dolnośląskie: powiat głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki;

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki,  inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń oraz Włocławek;

województwo lubelskie: powiat janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin oraz Zamość;

województwo lubuskie: powiat gorzowski, krośnieński, międzyrzecki oraz żarski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński, Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice;

województwo małopolskie: powiat bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów ;

województwo mazowieckie: powiat garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce oraz Warszawa;

województwo opolskie: powiat głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki oraz strzelecki;

województwo podkarpackie: powiat brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl oraz Rzeszów;

województwo podlaskie: powiat białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska;

województwo świętokrzyskie: powiat buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat działdowski, iławski, nowomiejski oraz Olsztyn;

województwo wielkopolskie: powiat gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oaz Poznań;

województwo zachodniopomorskie: powiat sławieński, szczecinecki oraz Koszalin.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech