Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


30 października 2015 r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie odbyły się uroczystości obchodów jubileuszy 50 lat pożycia małżeńskiego.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Odznaką Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE.

Odznaczenie przyznawane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W gminie Bodzentyn w roku 1965 związek małżeński zawarło 64 pary. Do dnia dzisiejszego tych par jest 11, a na uroczystości wręczania medalu przybyło tylko 7 par. Tegoroczni Jubilaci to:

1.     Państwo Krystyna i Zdzisław Serkowie

2.     Państwo Stanisława i Józef Jaworscy

3.     Państwo Halina i Kazimierz Miziewiczowie

4.     Państwo Halina i Idzi Michtowie

5.     Państwo Anna i Tadeusz Sędzielewscy

6.     Państwo Cecylia i Edward Januchtowie

7.     Państwo Natalia i Stanisław Grzegorscy

 

Pary, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości wręczania medalu to:

1.     Państwo Maria i Stanisław Cedrowie

2.     Państwo Marianna i Stanisław Paździerzowie

3.     Państwo Helena i Henryk Marcowie

4.     Państwo Zofia i Henryk Kusiowie

Na uroczystości Burmistrz podkreślił, że: „Złote Gody to jubileusz obchodzony w naszej polskie tradycji szczególnie uroczyście. Patrzymy na Państwa z podziwem i chylimy przed Wami z szacunkiem i pokorą głowy. Państwa obecność tu dowodzi, że dochowaliście, wbrew wszelkim przeciwnościom, przysięgi małżeńskiej…”

Ponadto, Pan Dariusz Skiba, złożył Jubilatom życzenia: „Z tej tak miłej okazji, jubileuszu Waszego pożycia małżeńskiego składam Wam, Drodzy Jubilaci gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej, wspólnej drogi życia. Za Waszą ofiarną miłość, przykład życia, cierpienia, łzy radości, noce nieprzespane, słowa otuchy, za każdy siwy włosy na Waszej skroni. Moje skromne słowa nie byłyby pełne, gdybym w tak ważnym dniu nie złożył Państwu życzeń na przyszłość. Życzę Wam, Drodzy Państwo długich i pogodnych lat życia. Życzę wszystkiego najlepszego w następnych latach!”

Wręczenia medali w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonali:

Dariusz Skiba - Burmistrz Miasta i Gminy

Andrzej Jarosiński - Zastępca Burmistrza

Wojciech Kózka – Przewodniczący RM w Bodzentynie

Ks. Leszek Sikorski – ksiądz proboszcz

Żadna ważna uroczystość nie mogła by się odbyć bez dźwięków muzyki, dlatego specjalnie na tą uroczystość Młodzieżowa Orkiestra Dęta przygotowała koncert. Oprawę muzyczną przygotował Pan Kazimierz Podraza – Kapelmistrz. W ich repertuarze znalazły się takie utwory jak: Marsz Mendelssohna (Marsz weselny); Fryderyk Chopin - Romance. Larghetto; Anna Jantar - Najtrudniejszy pierwszy krok; W zielonym gaju; Ave Maria; Maria Kotersbka – Serduszko puka w rytmie cza cza.

Taki dzień jak dziś zdarza się tylko raz w życiu. Dlatego chcemy z okazji tych wspaniałych złotych godów życzyć Wam Szanowni Jubilaci, abyście nadal patrzyli zgodnie w jednym kierunku. Niech Wasza miłość nadal będzie tak silna i tak piękna.                                                                                                                                                       

 /EŚ

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech