W dniu 13 września 2015 r. na placu Wiejskim w Wiącce odbyła się Impreza plenerowa "Święto Ziemniaka".

Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Radna Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Jadwiga Dulęba, sołtys wsi Wiącka p. Mariusz Matla, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki oraz mieszkańcy wsi. Honorowym patronatem imprezę objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego p. Adam Jarubas.

Przybyłych gości powitała p. Jadwiga Dulęba wraz z prowadzącymi Agnieszką Dulęba oraz Mateuszem Kołodziejskim. Część artystyczną rozpoczął występ zespołu ludowego z Dąbrowy "Dabrowa to my", kolejnym zespołem który zabawiał publiczność były "Wzdolskie Kołowrotki".

Organizatorzy również przewidzieli zabawy i konkursy dla dzieci, np. zbieranie ziemniaków z zawiązanymi oczami oraz zagadki. Dla maluchów nie zabrakło dmuchanej zjeżdżali, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Następnie na scenie zaprezentował się zespół "Wilkowianie" z Wilkowa, który porwał publiczność do tańca.

Kolejnym punktem programu było oficjalne przywitanie gości. Na Święto Ziemniaka do Wiącki przybyli m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego p. Adam Jarubas, Radny Powiatu oraz Członek Zarządu Powiatu p. Józef Szczepańczyk, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn p. Andrzej Jarosiński, Kandydat na posła RP Stanisław Marek Krak, lekarz z Ośrodka Zdrowia we Wzdole p. Dariusz Pankowski. Panowie od razu zostali zaproszeni do udziału w konkursie kulinarnym na "Najlepszą potrawę z ziemniaka". Przewodniczącą jury została laureatka wielu konkursów kulinarnych - p. Aleksandra Biskup. Do konkursu stanęły następujące drużyny: Gospodynie z Wiącki i Stowarzyszenia: "Świętokrzyskie Jodły", "Dąbrowa to my", "Wzdolskie Kołowrotki", "Wilkowianie" oraz Niezrzeszone Stowarzyszenie "AleBabki". Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż każda potrawa smakowała wyjątkowo. W związku z tym wszystkim przyznano równorzędne nagrody ufundowane przez firmę PRYMAT.

Wyżej wspomniani goście oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie p. Marcin Sikorski i p. Halina Janiec zmierzyli się w konkurencji na najdłuższą obierkę. Wszyscy bardzo pieczołowicie zabrali się do obierania ziemniaków. Mimo dużego zaangażowania wszystkich uczestników, najdłuższą obierkę obrał p. Józef Szczepańczyk.

Dalsze popołudnie umilały nam zespoły "Świętokrzyskie Jodły" oraz kapela "Sami Swoi". Wszyscy uczestnicy imprezy byli zachwyceni atmosferą, która panowała na imprezie, bawili się pod sceną oraz z przyjemnością kosztowali przygotowanych przez mieszkanki Wiącki różnorodnych potraw z ziemniaków.

Cała impreza zakończyła się wspólnym śpiewem ludowych piosenek, a organizatorzy obiecali, że impreza stanie się tradycją i z miejsca zaprosili gości na kolejną edycje już za rok.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby impreza "Święto Ziemniaka" mogła być zorganizowana i dała wszystkim uczestnikom wiele radości i oddechu od codziennej pracy.

Agnieszka Dulęba

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA