Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Coroczna wakacyjna wymiana młodzieży z Gmin Bodzentyn i Schwielowsee była kontynuowana również w roku bieżącym. Po wizycie Niemców w Polsce przyszedł czas na rewizytę. Wyruszyliśmy 26 lipca o godz. 15.00 piętnastoosobową grupą- 13 uczniów i 2 opiekunów.

Do miejsca przeznaczenia dotarliśmy o 1.30. Wszyscy byli zadowoleni z przydzielonych pokoi. Po obfitym śniadaniu zostaliśmy powitani przez Dietmara Schmitta, który od wielu lat jest zaprzyjaźniony z mieszkańcami Bodzentyna i Petrę Borowski, koordynatorkę do spraw młodzieży. Następnie zwiedziliśmy miejscowość Ferch. Byliśmy w kościele rybackim z XVII w., zobaczyliśmy dwie nieczynne z powodu braku dzieci szkoły. Największą radość sprawiła naszym dziewczętom wizyta w nowocześnie wyposażonym żłobku i przedszkolu. Uczennice chętnie nawiązywały kontakt z dziećmi, bawiły się, wspólnie z nimi malowały rysunki.

Wieczorem odwiedziliśmy klub młodzieżowy w Ferch, gdzie wraz z młodzieżą niemiecką spożyliśmy kolację i bawiliśmy się tańcząc i grając w bilard.

28 lipca wybraliśmy się statkiem do miejscowości Caputh. Tam w budynku szkolnym zostaliśmy powitani w języku polskim przez panią burmistrz Kerstin Hoppe i vice- burmistrza pana Buchnera. Okazało się, że do szkoły, w której byliśmy uczęszczają dzieci pochodzenia polskiego, które oprowadziły nas po budynku i zapoznały z terenem szkoły.

Po obiedzie zwiedziliśmy letni zamek w Caputh, a następnie mogliśmy się zapoznać z szeroką ofertą centrum rodzinnego zawierającą porady prawne dla starszych ludzi, zajęcia dla kobiet w ciąży, porady zdrowotne, spotkania z doradcami z różnych dziedzin. Tam też zjedliśmy wspólnie przygotowaną kolację.

W środę korzystają z różnych środków komunikacji wyruszyliśmy przez Poczdam do Berlina. Tam zwiedziliśmy Reichstag, most na rzece Szprewie, następnie Bramę Brandenburską. Mieliśmy również możliwość zrobienia zdjęć ze znanymi osobami w Gabinecie Figur Woskowych. Później wyruszyliśmy do Berlina Wschodniego, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia placu Aleksandra z "Weltzeituhr", uczestniczenia w koncercie lokalnego zespołu i zakupu pamiątek.

W czwartek braliśmy udział w grze miejskiej jednocześnie poznając zabytki Poczdamu: Lustgarten, Zamek Sanssouci, hotel Mercure, muzeum filmu, Kościół Św. Mikołaja. Wieczorem znów udaliśmy się do klubu młodzieżowego na wspólnego grilla.

W piątek wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Klaistow. Tam młodzież mogła korzystać z atrakcji oferowanych przez park rozrywki, jak również mogła obcować z dziko żyjącymi zwierzętami w mini zoo. Uczniowie chętnie sprawdzili swoje umiejętności fizyczne w parku linowym, a chętni udali się do labiryntu na polu kukurydzy.

Pierwszego sierpnia obchodzone było w miejscowości Caputh " Święto promu". Mieliśmy okazję zobaczyć pokazy umiejętności jazdy na skuterach wodnych, podziwialiśmy występy kapel niemieckich, spróbowaliśmy słynnych niemieckich kiełbasek.

Po powrocie do Ferch korzystając z ładnej pogody opalaliśmy się nad jeziorem.

Wieczorem zostaliśmy pożegnani przez młodzież niemiecką z Petrą Borowski i Dietmarem Schmitt, którzy wręczyli nam drobne upominki. Po dość emocjonalnym pożegnaniu, pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną do Polski.

Młodzież wracała w dobrych humorach, zadowolona z udanego pobytu i nawiązania sympatii z młodzieżą niemiecką.

Mamy nadzieję, że współpraca między dwiema gminami będzie kontynuowana, ponieważ przyczynia się to do zniwelowania stereotypów, uczenia tolerancji, sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i budowania zaufania. Wspólny program wymiany młodzieży jest corocznie współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Opracowała Magdalena Matus i Agnieszka Łapka

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech