Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Już od wielu lat Gmina Bodzentyn współpracuje z niemiecką Gminą Schwielowsee. Owocem tej współpracy jest między innymi wymiana młodzieży zaprzyjaźnionych gmin.W dniach 20-25.07.2015 r. gościliśmy w Bodzentynie grupę 9 osób młodzieży niemieckiej wraz z dwoma opiekunami. Plan pobytu był bardzo napięty. Pierwszego dnia goście mieli okazję zapoznać się z grupą polskiej młodzieży, a następnie wspólnie wyruszyli zwiedzać najbliższą okolice i zabytki kultury. Podziwiali ruiny XIV -wiecznego zamku w Bodzentynie, kościół parafialny, przebudowany kościółek Św. Ducha, zagrodę Czernikiewiczów. Niemcy poznali historię miasta zatrzymując się przy tablicy upamiętniającej spęd ludności Bodzentyna w 1943r.

Wieczorem miała miejsce kolacja integracyjna. Następnego dnia grupę niemiecką powitał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Dariusz Skiba. Po śniadaniu Niemcy udali się do Chęcin, gdzie mieli możliwość zwiedzenia urokliwego miasteczka, nad którym wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku. Następnie udali się do jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju - Jaskini Raj. Grupa niemiecka była zachwycona bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych.

Po obiedzie młodzież wraz z opiekunami udała się do Galerii Echo w Kielcach, gdzie uczniowie mieli okazję kupić pamiątkowe suweniry.

Kolejnego dnia młodzież polska i niemiecka wyruszyła na całodniową wycieczkę do Warszawy. Drogę umilała nam muzyka w wykonaniu polskich i niemieckich piosenkarzy, co sprzyjało integracji młodzieży we wspólnym śpiewie i zabawach.

Program zwiedzania Warszawy obejmował: Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Starówkę. Udaliśmy się także do restauracji, w której goście z Niemiec mieli okazję spróbować potraw z rodzimej kuchni.

Czwartek 23. lipca był dniem poświęconym relaksowi i zajęciom sportowym. Rano wyruszyliśmy na basen "Perła" w Nowinach. Po sytym obiedzie udaliśmy się na wycieczkę po Kielcach. Zobaczyliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę Kielecką, byliśmy także w Rezerwacie Kadzielnia. Później był czas przeznaczony na zakup prezentów dla najbliższej rodziny w Galerii Korona.

Do naszej dyspozycji przez cały czas był budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie udostępniony przez pana dyrektora Dariusza Kasprowicza. Tutaj w czwartek wieczorem pani Magda Tusień- Kuzka poprowadziła zajęcia z rumby dla niemieckich i polskich dziewcząt. W tym czasie chłopcy mogli grać w siatkówkę, tenisa stołowego, jak również spróbować swojej tężyzny fizycznej na siłowni.

Kolejnego dnia w piątek odwiedziliśmy Park Rozrywki i Miniatur "Sabat" w Krajnie. Młodzież świetnie się bawiła w parku linowym i w kinie 6D.

Zwieńczeniem dnia był wspólny grill, podczas którego młodzież śpiewała znane utwory i grała w siatkówkę. Wśród młodzieży nawiązały się nicie sympatii. Uczniowie wymieniali się swoimi e-mailami, zaproszeniami do portali społecznościowych, robili wspólne zdjęcia. Ostatniego dnia pobytu młodzież odpoczywała nad zbiornikiem wodnym w Wilkowie grając w badmintona, siatkówkę, spacerując wokół zalewu.

Wieczorem nastąpiło oficjalne pożegnanie gości oraz wręczenie pamiątek.

Niemcy byli bardzo zadowoleni z pobytu w Bodzentynie. Przyznali, że program bardzo napięty, ale dzięki temu mogli dużo zobaczyć i przeżyć.

Program wymiany międzynarodowej to nie tylko okazja do zwiedzenia kraju partnera, ale również poznania obyczajów, kultury czy wspólnej historii, która przecież nie zawsze układała się przyjaźnie. To także nauka tolerancji, przezwyciężanie ewentualnych niechęci. Wspólne przedsięwzięcia przyczynią się do większej otwartości młodych ludzi, uczą współdziałania w interkultrowej grupie, poszerzają horyzonty. Młodzież polska ma również bezpośredni kontakt z językiem niemieckim, którego uczy się w szkole.

Coroczna wymiana młodzieży nie byłaby możliwa bez pomocy finansowej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - organizacji, która wspiera wspólne inicjatywy służące wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej.

Opracowały: Magdalena Matus i Agnieszka Łapka

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech