Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, plan ogólny jest obligatoryjnie narzuconym odgórnie przez ustawodawcę sporządzanym aktem planowania przestrzennego o zasięgu całej gminy. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, jako dokument, z którym badana będzie zgodność planów miejscowych, ale także decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i przy tworzeniu szczegółowych planów miejscowych konieczne będzie przestrzeganie zapisów planu ogólnego. Zgodnie z zamiarem ustawodawcy, celem sporządzenia tego dokumentu jest uporządkowanie zabudowy, lepsze zarządzanie przestrzenią oraz ułatwienie planowania inwestycji publicznych.
W planie ogólnym zostaną wyznaczone strefy planistyczne oraz zostaną ustalone gminne standardy urbanistyczne, w których szczegółowo będzie określony profil funkcjonalny stref planistycznych oraz wskaźniki urbanistyczne dotyczące wartości maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy oraz wartości minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto w planie ogólnym będą określone obszary uzupełnienia zabudowy. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak na chwilę obecną nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2026 r., i stosuje się do nich przepisy dotychczasowe. Na ostateczny kształt projektu planu ogólnego będzie miało wpływ wiele czynników. Począwszy od wymagań ustawowych, które regulują sposób sporządzania projektu planu ogólnego, przez uwarunkowania stanu istniejącego i wnioski oraz uwagi złożone w ramach konsultacji społecznych, po inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, które
w znacznym stopniu mogą wpłynąć na pożądany zasięg i lokalizację wyznaczanych stref zabudowy. Już teraz można stwierdzić, że przewidywane rozwiązania sporządzanego projektu nie będą w całości pokrywać się z tymi, które są wyznaczone w obowiązującym studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Bodzentyn.
Co z moją działką?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: Czy moja działka będzie działką budowlaną? Jak wynika z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w planie ogólnym nie każda działka zostanie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Niestety mieszkańcy muszą liczyć się z ograniczoną ilością terenów pod budownictwo, które będą wynikały z analizy demograficznej, dostępności infrastruktury publicznej, uwarunkowań przyrodniczy związanych z terenami chronionymi. Oznacza to, że nie każda działka automatycznie stanie się działką budowlaną, nawet jeśli obecnie ktoś ją tak postrzega.
Warto więc złożyć wniosek o wyznaczenie swojej działki jako działki pod zabudowę jednorodzinną lub strefę wielofunkcyjną, jeśli zależy nam na jej przyszłym rozwoju.
Zainteresowani mogą składać wnioski do planu ogólnego gminy Bodzentyn w terminie do dnia 16 czerwca 2025 r.
Należy pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje, że przeznaczenie danej działki zostanie ustalone zgodnie ze złożonym przez właściciela wnioskiem. Pragniemy podkreślić, że zaakceptowanie przeznaczenia danej działki będzie wynikało wyłącznie z ustawowych przepisów.
Co z już wydanymi warunkami zabudowy?
Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, które już zostały wydane, pozostają ważne i plan ogólny nie wpływa na ich unieważnienie.
W sprawie pytań i pomocy w kwestii złożenia wniosku do planu ogólnego można kontaktować się z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie pod nr tel. 41 3115 511 wew. 23, wew. 28, wew. 30.
INSTRUKCJA JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK DO PLANU OGÓLNEGO
WZÓR FORMULARZA PISMA DOT. AKTU PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO