Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michnowie zaprosiło mieszkańców Bodzentyna do Zagrody Cześnikiewiczów w Bodzentynie na widowisko „Obrzęd weselny” w reżyserii Adama Młodawskiego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin” oraz mieszkańców Sorbina. Kierownikiem zespołu jest Halina Fidor, kierownikiem muzycznym Dariusz Figarski.

Przed przedstawieniem nastąpił przemarsz orszaku weselnego wraz z kapelą z Rynku Górnego do Zagrody Cześnikiewiczów. Orszakowi licznie towarzyszyli mieszkańcy Bodzentyna i okolicy oraz turyści goszczący w miasteczku. 

Na miejscu, uczestników widowiska w imieniu organizatorów powitała prowadząca wydarzenie, dr Justyna Staszewska, kustosz z Mauzoleum w Michniowie. Wśród gości byli: reprezentująca  dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzynę Korus kierownik Działu Promocji i Marketingu MWK Beata Ryń, Magdalena Kopeć – kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum, burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dominik Dudek oraz dyrektor Biblioteki im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury Ewa Kołomanska.

O godz. 18.00 rozpoczęło się widowisko obrzędowe, który zostało z entuzjazmem przyjęte przez ponad 130 osobową publiczność. Przygotowane miejsca zostały wypełnione do ostatniego.

Po przedstawieniu odbył się degustacja tradycyjnych, wiejskich potraw regionalnych, następnie potańcówka z kapelą „Bliżyńskie Scyzoryki”.

 

Organizatorzy dziękują:

- Zespołowi Pieśni i Tańca „Sorbin” za fantastyczny wstęp;

- dyrektor MWK Katarzynie Korus za sfinansowanie przedstawienia;

- burmistrzowi MiG Bodzentyn Dominikowi Dudkowi za wsparcie organizacyjne i udział w wydarzeniu,

- Ewie Kołomańskiej, dyr. Biblioteki im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie, za nieodpłatne udostępnienie nagłośnienia, namiotów, ławek i krzeseł. Liczymy zarazem na wsparcie pani dyrektor przy organizacji kolejnych wydarzeń w Zagrodzie;

- Kamilowi Wilkoszowi za obsługę nagłośnienia i akustykę,

- Policji i OSP za zabezpieczenie trasy przemarszu korowodu,

- pracownikom Działu Technicznego Parku Etnograficznego w Tokarni za wykonanie podestu, który będzie służył organizacji kolejnych naszych wydarzeń.

 

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenia w Zagrodzie Czernikiewiczów. Najbliższe to:

- 24 sierpnia – warsztaty ekologiczne dla całych rodzin z udziałem miedzy innymi Zespołu Sygnalistów RDLP w Radomiu, Nadleśnictwa Suchedniów, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach oraz edukatorów z Parku Etnograficznego w Tokarni;

- 31 sierpnia – I Przegląd Kapel Ludowych „Głos od Gór Świętokrzyskich”.

O szczegółach wydarzenia informować będzie na plakatach, na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

 

Zdjęcia: Jacenty Kita/ Muzeum Wsi Kieleckiej

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA