Uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie – Iskry Niepodległej. To multimedialne widowisko o Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat i których dokonania rozświetliły naszą codzienność.

Multimedialne pokazy odbywają się w specjalnie zaprojektowanej naczepie, która podróżuje po całej Polsce. W dniach 10-12 czerwca na zaproszenie Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie tir „Niepodległej” zawitał do Bodzentyna. Na placu tzw. ,,Małej Targowicy” wszyscy zainteresowani mogli bezpłatnie obejrzeć pokaz, który oferował unikalne połączenie historii, nowoczesnych technologii i interaktywnej edukacji, co pozwalało na głębsze zrozumienie polskiego dziedzictwa i jego wpływu na świat.

"Iskry Niepodległej" to mobilne widowisko edukacyjne zorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza. Projekt przybliża sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców i działaczy społecznych. Ukazuje wpływ Polaków na świat i podkreśla znaczenie ich osiągnięć.

Wystawa popularyzuje wiedzę o przełomowych dokonaniach Polek i Polaków. Historie bohaterów "Iskier Niepodległej" to opowieści o Ludwiku Hirszfeldzie, który oznaczył grupy krwi; Janie Czochralskim, wynalazcy metody otrzymywania monokryształów krzemu; Wandzie Rutkiewicz, zdobywczyni K2; Irenie Sendlerowej, ratującej żydowskie dzieci podczas II wojny światowej; i Mieczysławie Bekkerze, współpracującym z NASA.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA