W dniu 28 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach odbyła się akademia środowiskowa upamiętniająca kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Mottem uroczystości były słowa Wisławy Szymborskiej:

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem”.

Z tej okazji w murach naszej szkoły gościliśmy Pana Dominika Dudka, radnego Rady Miejskiej w Bodzentynie, księdza proboszcza- Adama Bujka, rodziców, dziadków, nauczycieli oraz mieszkańców Psar. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły, Pani Barbara Świetlik, która serdecznie powitała zaproszonych gości i zgromadzoną publiczność.

Uczniowie pod kierunkiem pań: Marii Łobody, Małgorzaty Skarbek i Beaty Telki w pięknym programie historyczno-artystycznym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. Młodzi artyści wprowadzili nas w nastrój zadumy.

We wzruszających wierszach i piosenkach podkreślali wagę słowa WOLNOŚĆ i POKÓJ, które również dzisiaj, w obliczu rozgrywających się we współczesnym świecie wydarzeń, nabierają szczególnego znaczenia. Wszyscy zebrani mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy.

Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana poezją, utworami muzycznymi, skłoniła nas do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnego poloneza.

Ten dostojny taniec, po raz kolejny, zaprezentowali uczniowie klasy V, VI i VII.

Młodzi aktorzy włożyli wiele serca i zaangażowania w przygotowanie cennej lekcji historii.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za dostarczone emocje i zaangażowanie uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie programu artystycznego. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.    

Po zakończonej akademii mieliśmy przyjemność wysłuchać występu absolwentki naszej szkoły, Agaty Pająk, która zaprezentowała nam swój talent muzyczny.

Zakończenie obchodów świąt majowych uświetnił występ Orkiestry Dętej z Bodzentyna.

                                                                                 

Małgorzata Skarbek

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA