Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


15 i 16 sierpnia bieżącego roku, w wielu miejscowościach gminy Bodzentyn, już po raz siódmy odbył się "Festiwal Wędrowania", zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica". Przedstawiciele kultury regionalnej, zetknęli się z zaproszonymi na gościnne występy artystami. Miały miejsce dwie duże imprezy plenerowe, oraz szereg mniejszych, w różnych punktach trasy "wędrówki".

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Bodzentynie, koncertem Agnieszki Kowalczyk. Jednocześnie, w ruinach Zamku Biskupów Krakowskich, zainicjowany został piknik rodzinny, który zgromadził wiele różnych atrakcji. Dzięki pani Urszuli Jędrzejczyk z "Domku Tkaczki", goście mieli okazję zapoznać się z tajnikami tkactwa. Członkinie towarzyszeń "Dąbrowa To My" z Dąbrowy Dolnej oraz "AleBabki" ze Wzdołu częstowały regionalnymi smakołykami i prezentowały rękodzieło artystyczne. Sklep "Kaligraf" z Krakowa, przygotował stoisko prezentujące sztukę pięknego pisania. Stawił się się również Klub Historyczny HIRD z Kielc, przywożąc ze sobą sprzęt, broń i ubrania starosłowiańskie, a także historyczne rzemiosło. Członkowie stowarzyszenia Odnowica, przygotowali stoisko zielarskie, stoisko z piękną, unikatową bizuterią oraz tor łuczniczy.

Każdy przybywający, mógł wiele się dowiedzieć na temat tkactwa, ziół, zwyczajów naszych praprzodków, dostać na pamiątkę kartki z wykaligrafowanymi imionami swoim i bliskich, zjeść coś przygotowanego wedle tradycyjnych receptur, oraz postrzelać z łuku tradycyjnego. Nie zabrakło muzyki tradycyjnej w wykonaniu Edwarda "Staloworękiego", Mistrza Astka oraz Piotra Pardeli.

Odbył się również konkurs tradycyjnych bukietów, jakie od wieków są przygotowywane na uroczystość Matki Boskiej Zielnej, które to, rdzennie polskie, święto, przypada właśnie na 15 sierpnia.

Odnowicki "Teatr Pod Lnianym Niebem" wraz z zaproszonymi gośćmi przedstawił publiczności w ruinach Zamku spektakl "Zaklinanie Żab", napisany gwarą, według jednej z mniej znanych legend świętokrzyskich.

W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki, prezentowana była poplenerowa wystawa malarstwa członków Stowarzyszenia Artystów Plasyków w Kielcach; w Zagrodzie Czernikiewiczów można było obejrzeć wystawę "Moc Pasiaka". Mimo, że pogoda dopisała aż za dobrze i z nieba lał się żar, piknik cieszył się dużym zainteresowaniem. Przybyli nań zarówno mieszkańcy Bodzentyna, z burmistrzem Dariuszem Skibą na czele, jak i turyści z różnych zakątków Polski.

A był to dopiero początek, lub, dla niektórych, drugi przystanek na trasie Wędrowania.

Jadąc do Bodzentyna z Kielc, nie sposób pominąć Świętej Katarzyny, w której również odbywało się kilka punktów Festiwalu. Świętokrzyski Park Narodowy zadbał o to, aby przybysze mogli jak najwięcej dowiedzieć się o walorach przyrodniczych Puszczy Jodłowej. Dyrekcja ustawiła stoisko edukacyjne przy Źródełku Świętego Franciszka. Swoje podwoje otworzyło też Muzeum Minerałów i Skamieniałości, umożliwiając oglądanie przebogatej kolekcji klejnotów, w tym słynnego, świętokrzyskiego, krzemienia pasiastego. Pracownia Ceramiki Regionalnej CEMI, prezentowała wystawę strojów ludowych, oraz kilkakrotnie prowadziła warsztaty dla tych, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o glinie i ceramice.

Kolejny przystanek w Wędrówce, organizatorzy zaplanowali w samej siedzibie Stowarzyszenia Odnowica, leśniczówce w Dąbrowie Dolnej. Tam odbył się, między innymi, spektakl "Zegar Bije" Jacka Hałasa, i wiele innych atrakcji, w tym spotkanie z Poszeptuchą i jej smakowitymi wyrobami, koncerty, nocne "jam session".

W drugi dzień Festiwalu "grożąca" od poranka burza skropiła nas nieco deszczem, po czym wróciła piękna, chociaż chłodniejsza pogoda. Tym razem Szklany Dom w Ciekotach zaprosił na wystawę "Puszcza" S. Wójcikowskiego i zwiedzanie Dworku Stefana Żeromskiego; w Dąbrowie Dolnej czynna była Galeria Liberatorium; w gospodarstawach wsi Wzdół Wiącka nowu pojawiły się pokazy tkactwa w Muzeum "Lniana Izba" pani Jadwigi Dulęby i Stowarzyszenia Alebabki.

Szkoła Wrażliwości w Kapkazach zgromadziła całą gamę atrakcji: instalacje i wystawy artystyczne. Z najważniejszych: 
"Sztuka Ziemi - Krąg Pięciu Żywiołów" - Maciej "Derka" Strasz - instalacja 
"Ujarzmienie Wiatru" - Tamara Maj - instalacja (tkaniny / wiklina) 
"Prażymy Ażurem" - Agnieszka Kucharska i Joanna Biskup - instalacja 
"Ogniowe Ptaki" - Ewa Skowerska i Elżbieta Chrobot - instalacja 
Wystawa malarska prof. S.Kolo 
Mariusz Kosmalski - pokaz budowania ze słomy, warsztaty tynków glinianych 
Hanna "Zielicha' Świątkowska - stoisko i spacery zielarskie 
Izabela Linek - Joga - krótkie warsztaty 
Norbert "Koniu" Konieczkiewicz - Linux - krótkie warsztaty

Wieczór w Kapkazach upłynął pod znakiem różnorodnej, bogatej i pieknej muzyki. Swoje koncerty zaprezentowały zespoły: "Na górze", "Sol et Luna" i "Łontanara".

VII Festiwal Wędrowania za nami. Przyniósł uczestnikom, gościom i wykonawcom wiele piękna, radości i niezapomnianych spotkań. Dziękujemy!

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA