Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Treść komunikatu

 

Numery telefonów: 41 311 50 10, 41 311 55 11, 41 311 51 14

Wykaz numerów wewnętrznych

Przedstawiciele Gminy Bodzentyn zostali nominowani do tytułów Sołtys Roku i Koło Gospodyń Wiejskich Roku w akcji Mistrzowie Agro  – największym plebiscycie wiejskim i rolniczym w Polsce prowadzonym w naszym województwie przez "Echo Dnia" oraz ogólnopolski serwis i magazyn „Strefa Agro”.

Głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu będzie trwało do wtorku, 3 listopada!

Nominacje do nagród uzyskali: Alicja Borowiec Sołtys Sołectwa Dąbrowa Górna, Aneta Jarosińska Sołtys Sołectwa Wola Szczygiełkowa, Anna Zegadło Sołtys Sołectwa Dąbrowa Dolna, Bogusław Wzorek Sołtys Sołectwa Wilków, Czesława Czarnecka Sołtys Sołectwa Siekierno, Grażyna Pluta Sołtys Sołectwa Orzechówka, Mariusz Matla Sołtys Sołectwa Wiącka, Mariusz Pająk Sołtys Sołectwa Psary-Kąty, Piotr Janicki Sołtys Sołectwa Święta Katarzyna, Teresa Bzymek Sołtys Sołectwa Celiny oraz Stowarzyszenie i Zespół Miejska Góra w Celinach, KGW Celinianki, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Leśnej, KGW w Siekiernie, KGW w Śniadce Drugiej.

Kandydatów do nagród nominowali partnerzy i patroni akcji - organizacje rolnicze i wiejskie, dziennikarze oraz mieszkańcy naszego regionu. Główne nagrody w plebiscycie zostaną wręczone podczas uroczystej gali w trakcie Centralnych Targów Rolniczych w Warszawie.

Konkurs polega na nagraniu krótkiego filmu (od 3 do 5 min.) obrazującego wykorzystanie przez Uczestnika otrzymanej z PROW 2014 - 2020 pomocy finansowej i opowiedzeniu o wpływie otrzymanych dotacji na rozwój gospodarstwa. Nagrodą jest nieodpłatny udział w spocie reklamowym oraz nagroda rzeczowa. Prace wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym z załącznikami należy przesłać do 11 października na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie oraz w załączeniu:

https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/zostan-twarza-prow-2014-2020.html

Załączniki: 
1. Regulamin konkursu 
2. Formularz zgłoszeniowy
3. Formularz zgłoszeniowy dot. osób pełnoletnich
4. Załącznik do Formularza Zgłoszeniowego
5. Oświadczenie o prawach autorskich

Od 1998 r. dzień 27 września obchodzony jest na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemcy i Związek Sowiecki. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. w Warszawie pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Służby Zwycięstwu Polski, która w  listopadzie 1939 r. została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w lutym 1942 r. w Armię Krajową. W ramach jego struktur powadzono bieżącą walkę z okupantami – niemieckim oraz sowieckim. Równolegle przygotowywano plany wybuchu powstania powszechnego.

Polskie Państwo Podziemne posiadało pion cywilny i wojskowy. Ich najważniejszym zadaniem było utrzymanie prawnej ciągłości państwa. Kierowane było przez władze Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: prezydenta (był nim do lipca 1945 r. Władysław Raczkiewicz), rząd z premierem, którym był Władysław Sikorski, a od lipca 1943 do listopada 1944 r. Stanisław Mikołajczyk. Funkcję Naczelnego Wodza od listopada 1939 r. do czerwca 1945 r. pełnili kolejno: Władysław Sikorski, Kazimierz Sosnkowski, Tadeusz Komorowski, Władysław Anders.

Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny – Rada Jedności Narodowej. Delegat Rządu RP na Kraj kierował zakonspirowanym aparatem administracji cywilnej.

Armia Krajowa stanowiła siłę zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego, działającą na okupowanych terenach. W momencie maksymalnej zdolności bojowej liczyła blisko 400 tys. żołnierzy. Była częścią Polskich Sił Zbrojnych i podlegała Naczelnemu Wodzowi. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe.
W szczytowym momencie na jego obszarze do AK należało ok. 60 tys. osób.

Na terenie Gminy Bodzentyn znajdują się miejsca upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej.  Pamiętamy o nich podczas najważniejszych świąt państwowych, ale również w dniach, które od niedawna znalazły się w polskim kalendarzu historycznym. Dla przypomnienia i uczczenia  Święta Polskiego Państwa Podziemnego członkowie Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili symboliczne znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu „Jodła” poległych na Wykusie w 1943 r., przy kościele w Bodzentynie; w Wilkowie przy pomniku żołnierzy oddziału AK „Wybranieccy” oraz na Sieradowskiej Górze – przy tablicy i krzyżu w miejscu zgrupowania i ostatnich walk oddziału AK „Jędrusie” w 1944 r.

Polskie Państwo Podziemne stanowiło wyjątkową formę ciągłości państwa w okupowanej Europie. Działało dzięki zaangażowaniu tysięcy osób cywilnych i wojskowych. Podtrzymywało polityczne struktury administracyjne i pamięć o Rzeczypospolitej Polskiej.

Cześć Bohaterom poległym za wolność Ojczyzny!                                                              

                                                                                                                                                    Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zaprasza na bezpłatne warsztaty dla kierowników i członków zespołów folklorystycznych województwa świętokrzyskiego.
Karta zgłoszenie i oświadczenie covid-19 dostępne w załącznikach, lub pod linkiem:
http://www.wdkkielce.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=27&sub=26&dzialy=27&akcja=artykul&artykul=689&fbclid=IwAR3T_0qhg59tdI1kN88RZB7utzhvDieRZds1WcisbbcYoPgs3IKUa_tXLhc

Ilość miejsc ograniczona!

Załączniki:
1. Karta uczestnictwa w warsztatach
2. Wniosek uczestnika warsztatów folklorystycznych

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Dyktandzie Gwarowym, które odbędzie się 3 października 2020 r. o godz. 10.00 w Świetlicy Wiejskiej w Wilkowie

Chcesz potwierdzić lub założyć Profil Zaufany? Możesz uczynić to także w placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utworzyła 331 punktów na terenie całego kraju, gdzie można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany. Punktu rozlokowane są w centrali ARiMR, oddziałach regionalnych oraz biurach powiatowych. Przypomnijmy, Profil Zaufany pozwala na przekazywanie dokumentów oraz załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną z wykorzystaniem ePUAP oraz portalu obywatel.gov.pl.

We wszystkich uruchomionych punktach istnieje także możliwość jednoczesnego założenia i potwierdzenia na miejscu Profilu Zaufanego, korzystając z udostępnionego stanowiska komputerowego. Ważne, by mieć przy sobie telefon komórkowy oraz dowód osobisty
lub paszport. W celu założenia Profilu Zaufanego należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie pz.gov.pl, zarejestrować się, a następnie podpisać wniosek kodem otrzymanym SMS-em na numer telefonu podany przy rejestracji. W kolejnym kroku pracownik Agencji
na podstawie dokumentu tożsamości dokonuje potwierdzenia Profilu Zaufanego.

Zapraszamy do odwiedzania naszych punktów. Szczegółowe informacje dotyczące adresów placówek ARiMR pełniących funkcję punktów potwierdzających Profil Zaufany znajdują się
na stronie pz.gov.pl.

Ciekawe warsztaty czekają na uczestników 3 edycji Świętokrzyskiej Szkoły Liderów, której organizatorem jest Kieleckie Forum Rozwoju Kielce Plus.

Chcemy wzmacniać  kompetencje i wspierać  działalność społeczną świętokrzyskich działaczy organizacji pozarządowych. Organizacje pozarządowe są tak silne, jak ich działacze i wolontariusze. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w trzeciej edycji świętokrzyskiej szkoły liderów. – mówi Paweł Kwietniewski, Prezes Kieleckie Forum Rozwoju – Kielce Plus

W poprzednich edycjach zajęcia w ramach Szkoły Liderów prowadzili wykwalifikowani trenerzy m.in. Mariusz Brelski, Piotr Szefer, Grzegorz Orawiec czy Anna Socha.

Nie zabrakło spotkań z czołowymi przedstawicielami życia publicznego oraz doświadczonymi działaczami świętokrzyskich organizacji pozarządowych, którzy chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach. – dodaje Kwietniewski

 

Rekrutacja do projektu trwa do 02.10.2020 r. , wystarczy wypełnić specjalnie przygotowany formularz https://forms.gle/8nWJwD3ej5XLnjkF8 lub napisać email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt sfinansowano z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich ze środków Narodowego Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

Druga Wojna Światowa, czas okupacji hitlerowskiej to trudny czas dla Polski. Nie istniała polska armia, więc walkę z niemieckim okupantem wzięli na siebie partyzanci. Na naszej ziemi Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodził mjr Jan Piwnik „Ponury”, który ze swoim leśnym wojskiem stacjonował na Wykusie.
Partyzantom pomagali jak mogli mieszkańcy okolicznych wiosek. Michniów - mała wioska leżąca nieopodal wykuskich lasów zapłaciła za tę pomoc ogromną cenę. W dniach 12 i 13 lipca 1943 r. w pacyfikacji Michniowa zamordowanych zostało co najmniej 204 mieszkańców, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej.
W środę 16 września klasy: 4, 5 i 7 wraz z opiekunami, udali się w teren na nietypową lekcję historii. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Michniów, gdzie obecnie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Zaprzyjaźniona z naszą szkołą pani Justyna Staszewska opowiedziała nam o czasach okupacji na tych terenach, działaniach partyzanckich oraz o dniach pacyfikacji Michniowa, które wspominali w rozmowach z pracownikami muzeum żywi jeszcze świadkowie. Zobaczyliśmy Pietę Michniowską - pomnik na cześć pomordowanych oraz wspólną mogiłę ofiar pacyfikacji, gdzie przewodniczący klas zaświecili symboliczny znicz pamięci.
Następnie udaliśmy się na polanę Wykus położoną w środku lasu. Wykus niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później Zgrupowania Partyzanckie Armii Krajowej „Ponury” mjr Jana Piwnika „Ponurego”. 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”.
Przybyliśmy na polanę obok kapliczki, a pani Anna Wójcik w pięknym otoczeniu szumiącego lasu opowiedziała nam o życiu Jana Piwnika, formowaniu przez niego oddziałów partyzanckich na rozkaz polskiego rządu na uchodźstwie, o życiu partyzantów w obozie, pomocy jaką otrzymywali partyzanci od miejscowej ludności i akcjach dywersyjnych. Tu również przewodniczący klas zapalili znicz i złożyli go u stóp kapliczki. Obejrzeliśmy z bliska kapliczkę i tabliczki upamiętniające żołnierzy „Ponurego”. Następnie śpiewając piosenki partyzanckie udaliśmy się na polanę biwakową gdzie czekało na nas ognisko i pyszne kiełbaski.
To była bardzo ciekawa, żywa lekcja historii którą zapamiętamy na długo.

Maria Łoboda
 

Informujemy, że uległ zmianie termin zebrania dla mieszkańców Miasta Bodzentyn na 3 października 2020 r. (sobota), godzina 16.00, miejsce spotkania pozostaje bez zmian. 
Termin zebrania uległ zmianie także w Sołectwie Wilków na 14 października 2020 r. (środa), godzina oraz miejsce spotkania pozostają bez zmian.

Piszesz? Śpiewasz? Lubisz lokalną żywność? Strona Mam Plon (https://mamplon.pl) organizuje konkurs na najsmaczniejszy utwór muzyczny lub literacki. Zaśpiewaj lub opisz popularne w twoim regionie danie, potrawę, przysmak i wygraj 500 zł! Ideą przedsięwzięcia jest promowanie tradycyjnych polskich smaków, a także regionalnych producentów żywności oraz wytwarzanych przez nich produktów. Wielki finał odbędzie się 24.10.2020 w stolicy humoru, czyli Wąchocku!
Zapraszamy do wzięcia udziału.

Prace nadsyłać można w jednej z kategorii:
• PIOSENKA
• WIERSZ
LEGENDA/ OPOWIEŚĆ/ DOWCIP

Do dnia 20.10.2020 na naszej grupie:
https://www.facebook.com/groups/mamplon

Więcej informacji na stronie:
https://mamplon.pl/blog/2020/09/14/uwaga-konkurs/

Klubu Gaja zaprasza do udziału w 18. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Każdy z nas może posadzić, pielęgnować i chronić drzewa oraz krzewy pamiętając o zwierzętach, dla których często to jedyny dom na Ziemi. Zaangażuj się i dołącz do Święta Drzewa. Zorganizuj go u siebie! W programie mogą wziąć udział osoby indywidualne, placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkańców oraz firmy. Wspólnie udało się posadzić już blisko 930 tysięcy drzew! Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się
9 października 2020 roku w Warszawie. Zapraszamy!

Święta Drzewa to dobra okazja by posadzić drzewa i krzewy, i dopisać je do licznika drzew na stronie http://swietodrzewa.pl/licznik/. Pamiętajmy także, by otoczyć opieką drzewa już rosnące. I nie zapomnijmy o zwierzętach! Aż trudno zgadnąć ile większych i mniejszych zwierząt korzysta z zadrzewień podczas całego swojego życia lub choćby tylko w czasie chwilowego odpoczynku. To tutaj ptaki, owady, wiewiórki, nietoperze czy inne zwierzęta znajdują pokarm, wiją swoje gniazda, wychowują młode, tworzą spiżarnie i szukają kryjówek. To ich dom! W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki, sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek. Zaprośmy innych do wspólnej pracy i świętowania. Niech drzewa będą dla nas źródłem inspiracji jak żyć w zgodzie z przyrodą. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom Święta Drzewa. Zgłoś swój udział w 18. Święcie Drzewa!

„W tegorocznej edycji Święta Drzewa chcemy podkreślić szczególne znaczenie zadrzewień dla świata zwierząt. Drzewa i krzewy to swoiste oazy bioróżnorodności. Możemy spotkać tu wiele gatunków ptaków – dzięcioły, sowy, kowaliki, sikory, a także ssaków jak popielice czy nietoperze oraz owadów, w tym często chronionych lub niespotykanych w innych siedliskach, np. występującego tylko na starych dębach chrząszcza kozioroga dębosza. Zniszczenie, wycięcie czy choroba nawet jednego drzewa to zarazem zagrożenie życia dla wielu innych gatunków. Dlatego zachęcamy wszystkich do organizacji zajęć i warsztatów edukacyjnych poświęconych drzewom i zamieszkującym je zwierzetom, wyjścia w teren i obserwacji drzew w różnych porach roku oraz poznawania  jej mieszkańców”– mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa.

Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja, dodaje – „Świat wokół nas zmienia się gwałtownie i nieoczekiwanie. To, co dotychczas wydawało się trwałe i niezmienne, ulega rozpadowi na naszych oczach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokąd doprowadzą nas nowoczesne technologie, medyczne eksperymenty czy katastrofa klimatyczna. Możemy jednak działać. Przyczyniać się do zmniejszenia śladu węglowego czy wspomagać zwierzęta. To możemy robić już, natychmiast! Sadzenie drzew i krzewów oraz dbanie o te zasadzone jest możliwe do przeprowadzenia teraz. Nie odkładajmy zaangażowania na jutro. Zapraszamy do udziału w Święcie Drzewa przez cały rok, jest wiele rzeczy, które można zrobić w naszej okolicy. A 18. inaugurację wykorzystajmy na konkretne działanie i dobrą zabawę. Poświętujmy wspólnie z drzewami i zwierzętami. Na ile jest to możliwe”.

W tym roku ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się 9 października w Warszawie. Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, partnerami i gośćmi zasadzi symbolicznie kilka drzew owocowych przy Służewskim Domu Kultury. Podczas wydarzenia odbędzie się gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w ramach programu Święto Drzewa. Wydarzenie w stolicy zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane przez uczestników programu połączone z sadzeniem drzew i krzewów oraz organizacją różnorodnych zajęć edukacyjnych, pikników rodzinnych, konkursów, happeningów. Zapraszamy do wspólnego działania!

Pamiętaj! Zgłoś swój udział w 18. Święcie Drzewa – Formularz zgłoszeniowy

Pobierz plakat Święto Drzewa 2020:  JPG >>>   PDF >>>

Zobacz dobre praktyki Święta Drzewa >>>

Poznaj fascynujący świat drzew z aplikacją WEJDŹ NA DRZEWO >>>

Weź udział w konkursach i akcjach!

Czarodziejskie Drzewo – nagradzamy za największą ilość posadzonych drzew, współpracę oraz kreatywność działań. Na sprawozdania z działań czekamy do 30 listopada 2020. Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>

Drzewo Roku 
– poszukujemy drzewa z najciekawszą historią. Na zgłoszenia czekamy do
30 listopada 2020.
Zgłoś drzewo do konkursu >>>

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” - wszyscy, którzy zgłoszą swój udział otrzymają plakaty i ulotki. Formularz zgłoszeniowy >>>

Więcej informacji na www.swietodrzewa.pl


Święto Drzewa 2020

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, ALDI, Davines
Partnerzy: C&A Foundation,  Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Kawałek Lasu
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan

 

 

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji epidemicznej w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie informujemy, że od 22 września 2020 r. urząd przywraca bezpośrednią obsługę interesantów. Przypominamy, że nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej.  Prosimy również o korzystanie ze środka do dezynfekcji rąk, przy wejściu do urzędu.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech