Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Wczoraj, 19 grudnia Burmistrz Dariusz Skiba brał udział w podpisaniu pre-umowy z działania 4.4  "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego’’ realizowanego dla Obszaru Strategicznej Interwencji – Obszaru Gór Świętokrzyskich" na projekt utworzenia szlaku „Śladami kultury benedyktyńskiej” w gminach Pawłów, Bodzentyn, Łagów i Bieliny. Pieniądze z RPOWŚ 2014 - 2020 trafią do Związku Gmin Gór Świętokrzyskich na dofinansowanie projektu pn. „Śladami kultury benedyktyńskiej”.

Zadanie o wartości całkowitej ponad 20 mln złotych uzyskało dofinansowanie w wysokości około 15 mln zł, z czego Gmina Bodzentyn zyska ok. 6 mln 300 tys. złotych dofinansowania.

Zwycięski projekt zakłada utworzenie szlaku kulturowego opartego na dziedzictwie kulturowym i historycznym rejonu Gór Świętokrzyskich, którego ważnym punktem oddziałującym na cały obszar byli Benedyktyni - założyciele opactwa w Świętym Krzyżu. Ideą projektu jest utworzenie miejsca, gdzie historia tworzona przez ludzi ze społeczności lokalnych uzupełniałaby się z bogactwem natury, a dziedzictwo kulturowe z dziedzictwem przyrodniczym. Projekt zakłada wzajemne łączenie się sacrum chrześcijańskiego z miejscową tradycją, pobożności z lokalnym folklorem, historią z mitem, a ludowe podania z baśnią.

W ramach Szlaku Benedyktyńskiego planowana jest m.in. rewitalizacja wzgórza zamkowego w Bodzentynie, stworzenie galerii produktów lokalnych w Łagowie, utworzenie regionalnego Ośrodka Dokumentacji Historii. Rozbudowana zostanie także Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej o kolejne stanowiska rzemieślnicze związane z obszarem Gór Świętokrzyskich epoki średniowiecza.

 

Fot. Artur Pedryc

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech