Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W niedzielę, 10 grudnia 2017 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyły się jednocześnie dwa przeglądy artystyczne, w których brali udział artyści ludowi z naszej gminy.

Na VII Regionalnym Przeglądzie Gadek ,,Toto nase ludowe godanie” naszą gminę reprezentowała p. Barbara Latała z zespołu ,,Dąbowa”, która mistrzowsko wykonała swój monolog. Tym razem zajęła drugie miejsce za prezentację pt. ”Dziedzic i dziewcyna”.Należy to uznać za wielki sukces, gdyż było to kolejne podium p. BarbaryLatały z Dąbrowy Górnej, a poziom konkurencji był bardzo wysoki.Naszym wykonawczyniom wsparcia duchowego udzielały nie tylko członkinie zespołu ,,Dąbrowa”, ale także cała publiczność.

Natomiast podczas Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich wystąpiły trzy zespoły z naszej gminy. Zespół „Świętokrzyskie Jodły” z obrzędem „Przyjazd pana młodego i wyjazd do kościoła”. Kolejny obrzęd z cyklu „Wesele Świętokrzyskie”, do którego scenariusz napisała p. Lucyna Lipczyńska. Następniezadebiutował zespół „Dąbrowa” z przedstawieniem „Babski Wtorek”. A po raz kolejny na deskach WDK wystąpił zespół „Wzdolskie Kołowrotki”, który tym razem pokazał „Prządki” wg scenariusza p. Aleksandry Biskup.„Świętokrzyskie Jodły”i „Wzdolskie Kołowrotki”składają się z trzech pokoleń wykonawców. Najmłodsza chodzi do przedszkola, a najstarsza dawno ma to za sobą.Prezentacje naszych zespołów spotkały się z dużym aplauzem widowni, a Rada Artystyczna doceniła walory artystyczne przyznając wszystkie 3 miejsce w konkursie dla przedstawiceli Gminy Bodzentyn. Pierwsze miejsce zajęły „Świętokrzyskie Jodły”, drugie „Wzdolskie Kołowrotki”, a trzecie „Dąbrowa”. Jest to ogromny sukces naszych zespołów, które od lat prezentują się podczas tego konkursu. Należy nadmienić, że poziom artystyczny był bardzo wysoki i wyrównany.

Prezentacje konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie:

prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,

oraz z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach – dr Alicja Trukszyn-etnograf, Jerzy Gumuła –muzyk i instruktor oraz Lech Seminierski – aktor. Fundatorem nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Kielcach, które reprezentował członek zarządu - Józef Szczepańczyk oraz Marek Kwiecień.

Gorące podziękowania na ręce wszystkich występujących składa Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Marcin Sikorski Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. Cieszymy się, że trzyletnia współpraca i promocja naszego regionu przy wsparciu urzędu gminy i jednostek gminnych przynosi szereg sukcesów w pracy stowarzyszeń i grup nieformalnych. Kultywowanie tradycji i dorobku naszych przodków przez stowarzyszenia to część działalności kulturalnej naszej gminy. Wysoki poziom zespołów i solistów dowodzi, że osoby zaangażowane w te działania wykonują to bardzo dobrze, z zaangażowaniem i chęcią podtrzymywania dawnych tradycji, zwyczajów, pieśni czy zapominanych już potraw. Dowodzi to, że środki zaangażowane w te działania są prawidłowo ulokowane i dają wymierne korzyści dla naszej społeczności.Wspieranie przez samorząd stowarzyszeń ma na celu pomóc zachować i podtrzymywać tradycję gminy i regionu świętokrzyskiego co jest podkreślane przez stowarzyszenia.

Współpraca pomiędzy gminą a stowarzyszeniami według Pani Małgorzaty Tusień członkini Stowarzyszenia „Wzdolskie Kołowrotki” układa się dobrze, gmina jest przyjaźnie nastawiona do nas. Jak sama mówi stale współpracujemy i nadal będziemy współpracować z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki oraz zUrzędem Miasta i Gminy.Korzystając z okazji Gratulujemy Stowarzyszeniu "Świętokrzyskie Jodły" i Stowarzyszeniu "Dąbrowa" za zajęcie tak wysokich miejsc.

Podobnie pozytywnie o współpracy samorządu z Zespołami wypowiada się Pani Barbara Sitek z Zespołu „Dąbrowa” która podkreśla dobrą współpracę z Centrum Kultury i Turystyki oraz Urzędem Gminy. Wspieranie zespołu poprzez udostępnianie sali, organizowanie oprawy muzycznej czy wsparcie logistyczne zespołu i uprzejmość pracowników samorządu pozwala na kultywowanie tradycji i realizację celów stowarzyszenia. Do słów tych przyłącza się również Pani Lucyna Lipczyńska reprezentująca zespół „Świętokrzyskie Jodły”, wyraża zadowolenie z dotychczasowej współpracy, ceniąc sobie organizowane wydarzenia kulturalne, wspierania stowarzyszenia w możliwości uczestniczenia w wydarzeniach na terenie gminy i poza nią. Dziękuję Burmistrzowi Dariuszowi Skibie i Marcinowi Sikorskiemu za ciągłe wspieranie stowarzyszenia w działaniach kulturalnych.

Jesteśmy przekonani, że nasza gwara, zwyczaje i obrzędy ludowe nie odejdą szybko w zapomnienie, jeśli mamy tak wspaniałych wykonawców na terenie naszej gminy.Jednocześnie, jak dotychczas zapewniamy dalszą współpracę i dbanie o kulturę naszego regionu.

/MGCKiT

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech