Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie 5 grudnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas wydarzenia nadany został tytuł Honorowego Obywatela Józefowi Szermentowskiemu malarzowi pejzażyście, który pochodził z Bodzentyna.

Malarzowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. Na uroczystości pojawili się: burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Wojciech Kózka, inicjatorzy przyznania tytułu Honorowego Obywatela J. Szermentowskiemu - dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen oraz Teresa i Witold Comberowie, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz inni zaproszeni goście.

Józef Szermentowski urodził się w 1833 r., był malarzem pejzażystą. Jego prace znane są ludziom na całym świecie. Najczęściej w swojej twórczości zawierał elementy przyrody, krajobrazów. Jego natchnieniem były przede wszystkim widoki świętokrzyskie, które często odzwierciedlał w swoich pracach. "W warszawskim okresie" malował widoki okolic nadwiślańskich i świętokrzyskich (Widok Sandomierza), w następnych latach w swoich dziełach umieszczał także motywy leśne (Las dębowy) , górskie, parkowe oraz te, które ściśle nawiązywały do codziennego życia na wsi i w małych miastach (Oracz, Pogrzeb chłopski, Widok rynku w Szydłowcu). Artysta zmarł 6 września 1876 r. w Paryżu. Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa została podjęta. Józef Szermentowski to wybitny artysta i nietuzinkowa postać, przede wszystkim dla historii związanej z Miastem i Gminą Bodzentyn. Bardzo ważne jest, aby ludzie posiadali jak najwięcej informacji na temat Szermentowskiego – jego życia i twórczości. Nadanie tytuły Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn z pewnością jest ku temu wspaniałą okazją – mówi burmistrz Dariusz Skiba.

Podczas uroczystej sesji obecne były szkolne poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Bodzentynie, Gimnazjum i Liceum. Młodzież gimnazjalna zaprezentowała także wspaniałe przedstawienie dotyczące Józefa Szermentowskiego. Wszystkim ukazano najważniejsze wydarzenia z życia artysty, a w specjalnie przygotowanej prezentacji pokazano gościom najważniejsze dzieła, które stworzył malarz.

Po uroczystej części spotkania burmistrz Dariusz Skiba, przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Wojciech Kózka, radni oraz zaproszeni goście, udali się pod tablice oraz pomnik pamiątkowy przy kościółku Świętego Ducha, gdzie oddali hołd wielkiemu artyście - Józefowi Szermentowskiemu.

Podczas wydarzenia, radni podjęli także uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018, rokiem Józefa Szermentowskiego na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech