Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa w 2017 roku realizowało zadanie publiczne z zakresu kultury pod nazwą ''Świętokrzyskie smaki w tradycji, kulturze i historii naszego regionu''. Kolejnym etapem tego projektu było przygotowanie uroczystości z okazji Święta Niepodległości dla naszej społeczności w dniu 12.11.2017 r. Zadanie współfinansowane przez Samorząd Gminy.

Uroczystość miała charakter środowiskowy i zorganizowana została wspólnie z Dyrekcją, gronem nauczycielskim i uczniami Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej. Uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem Pani Małgorzaty Skarbek przygotowali i wspaniale zaprezentowali wzruszający i nawiązujący do historii naszego narodu program słowno-muzyczny pt. ''Opowiedz nam Ojczyzno'', do którego prezentację multimedialną przygotował Pan Piotr Kita. Wymowna scenografia i oprawa artystyczna była efektem zaangażowania nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

Po programie przygotowanym przez uczniów, Zespół Stowarzyszeniowy ''Wolanie spod Łysicy'' zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni legionowych i patriotycznych z różnych okresów historycznych naszej Ojczyzny. ''Wolanie ...'' z akompaniamentem akordeonisty Stasia Tatarka i członka zespołu Pawła Furmańczyka wprowadzili gości licznie przybyłych na uroczystość w atmosferę patriotycznych zmagań żołnierza polskiego z trudami wojny i budowania niepodległej Polski. Był również czas na wzajemne rozmowy przy herbatce i słodki poczęstunek przygotowany przez panie ze stowarzyszenia. Podczas spotkania podjęto także decyzję budowy nowego pomnika na cmentarzu w Dębnie, na mogile poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Woli Szczygiełkowej i jego uroczystego poświęcenia w 100.-rocnicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ten, wspólnie podjęty trud uczczenia Święta Niepodległości i pamięci ''wielkich Polaków'', był niezwykłą lekcją historii, świadectwem naszej tożsamości narodowej i  okazją do radosnego świętowania uczniów, nauczycieli i mieszkańców Woli Szczygiełkowej.

W imieniu Stowarzyszenia, 
Bożena Wyglądacz

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech