Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Trwa zabezpieczanie ruin pałacu biskupów krakowskich w Bodzentynie. Prowadzone prace mają na celu tymczasowe zabezpieczenie ruin zamku oraz przygotowanie zabytku do dalszych prac renowacyjnych, które już teraz są planowane.

To bez wątpienia wyjątkowy obiekt usytuowany w samym „Sercu Gór Świętokrzyskich”. Niegdyś składał się z trzech kondygnacji: parteru, pierwszego oraz drugiego piętra. Dziś pozostały jedynie ruiny, tego wspaniałego, w latach swojej świetności, obiektu. Aby zadbać o historię i dziedzictwo kulturowe w naszym regionie, burmistrz MiG Bodzentyn dążył do pozyskania funduszy z MKiDN na ten cel. W końcu się udało, czego efektem jest pierwszy etap prac, które będą polegały przede wszystkim na sukcesywnym zabezpieczaniu murów budowli poprzez wykonanie konstrukcji wzmacniających oraz na:

  • Wykonaniu tymczasowych dojazdów do obiektu np. z płyt drogowych, dla umożliwienia dojazdu sprzętem budowlanym (np. zwyżki na podwoziu samochodowym, koparką).
  • Tymczasowym wygrodzeniu terenu zamku od terenów publicznych ogólnodostępnych 
    z umiejscowieniem tablic informujących o zagrożeniach.
  • Wykonywaniu sukcesywnych zabezpieczeń począwszy od części wschodniej, następnie południowej i na końcu części północnej wg rysunków zabezpieczenia tymczasowego.
  • Wycięciu porastających zakrzewień w bezpośredniej bliskości ruin (w szczególności część południowa i północna ruin zamku).
  • Wykonaniu zasypek gruntowych zagęszczonych ręcznie dla wyprofilowania terenu wokół uniemożliwiając gromadzenia wód opadowych w bezpośredniej bliskości ścian.

Kolejnym etapem renowacji ruin zamku będą prace związane z realizacją projektu pn. „Śladami Kultury Benedyktyńskiej”, realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich w partnerstwie, m.in. z gminą Bodzentyn. Wydatki przeznaczone na realizację tego zadania, wyniosą ok. 8 mln zł.

Wszelkie prace są prowadzone pod nadzorem archeologa.

Dotacja pozyskana z MKiDN wynosi 118 671,30 zł. Środki własne, które dołożyła Gmina wynoszą 69 049,86 zł. Całkowity koszt realizacji inwestycji to 187 721,16 zł.

Fot. Urszula Oettingen, www.e-bodzentyn.pl

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech