Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie dzisiaj podpisano umowę na realizację tzw. Małego Ronda w Bodzentynie, które jest częścią projektu Małej Pętli Świętokrzyskiej. Wszelkie formalności związane z planowaną inwestycją były zawiłe i wymagały mnóstwa pozwoleń, skomplikowanych formalności oraz procedur. Nareszcie się udało i inwestycja ruszy już w tym roku. Koszty związane ze stworzeniem dokumentacji projektowej wynisły 232 tys. zł.

Niebawem rozpoczną się pracę przy budowie Małego Ronda w Bodzentynie. Dzisiaj w UMiG w Bodzentynie podpisano umowę na realizację inwestycji z wykonawcą prac.

Burmistrz MiG Bodzentyn na początku spotkania serdecznie podziękował samorządowi województwa za ciężką pracę, ale też dążenie do sukcesu, który nastąpił dzisiaj podczas podpisywania umowy.

To bardzo ważna inwestycja drogowa, która znacznie upłynni ruch, ale też zwiększy komfort oraz bezpieczeństwo kierowców i pieszych. W ramach tej inwestycji przebudowane zostaną drogi wojewódzkie nr 752 - odcinek Podgórze-Bodzentyn o długości ok. 2,5 km oraz droga wojewódzka nr 751 - odcinek Bodzentyn-Dąbrowa Dolna. o dł. ok. 4,0 km. Ważnym elementem prac jest także ułożenie 2 odcinków chodnika. Plany przebudowy skrzyżowania sięgają już 2001 roku.

Drogi nr 751 i 752 będą drogami jednojezdniowymi o szerokości 6 m, jednak wraz z pasami ruchu przeznaczonymi dla rowerów, szerokość pasa wyniesie 9 m. Przewidziana prędkość zawarta w projektach wyniesie w obszarze zabudowanym 50 km/h oraz 70km/h w terenie niezabudowanym. Na przebudowanej drodze wojewódzkiej nr 752 chodnik będzie bezpośrednio przylegał do pasa ruchu przeznaczonego dla rowerzystów. Przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej z ul. Szermentowskiego w Bodzentynie, gdzie obecnie tworzą się korki, powstanie małe rondo, które z pewnością upłynni ruch we wszystkich kierunkach. Do tej pory kierowcy, którzy chcieli wyjechać z ulicy Suchedniowskiej lub z ul. Szermentowskiego mieli ogromny problem. Znacznie natężony ruch, przede wszystkim w godzinach porannych i popołudniowych, uniemożliwiał swobodny i płynny przejazd przez skrzyżowanie. Często podczas skrętów dochodziło do niebezpiecznych wypadków, w tym śmiertelnych. Nawierzchnia jezdni w tym miejscu zostanie także poszerzona, pojawią się zatoczki autobusowe, ale też chodnik, przeprowadzony zostanie również remont mostu. Istniejące przepusty zostaną przedłużone, a nowe pojawią się pod zjazdami. Ogrodzenia, które kolidują i uniemożliwiają dalsze prace, zostaną przestawione. Pojawią się też ochronne bariery drogowe, które zabezpieczą samochody przed zjazdem z pasa ruchu.

Realizacja tej inwestycji wspomoże oraz usprawni tranzyt pomiędzy Kielcami, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamiennym.

Koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 21 milionów złotych, z czego 85 procent pokryją fundusze unijne, pozostałą część Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Gmina Bodzentyn dołoży 232 tysiące złotych. Inwestycję będzie realizowała firma BUDROMOST, która wyłoniona została podczas przetargu. Zakończenie prac zaplanowane jest na 2019 rok.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech