Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

„Zaroiło” się na bodzentyńskim Rynku Górnym. „Świętokrzyskie Dni Miodu” przyciągnęły nie tylko pszczelarzy, ale też wielbicieli miodu oraz znamienitych gości z całego regionu i kraju. Oprócz degustacji, uczestnicy mogli także posłuchać o procesie wytwarzania miodu, rzeczach codziennego użytku, które także tworzone są na bazie miodu, czy wosku pszczelego.

 

Wydarzenie zostało poprzedzone Mszą św. w intencji wszystkich pszczelarzy. Modlono się o łaskę i błogosławieństwo w nadchodzącym sezonie pszczelarskim.

Podczas wydarzenia otwartego przez Dariusza Skibę Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, Radosława Janika wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego, Andrzeja Dąbrowskiego Prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz Marcina Sikorskiego Dyrektora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, licznie zgromadzone koła pszczelarskie, pszczelarze i mieszkańcy rozpoczęli wspólne świętowanie.

Na Świętokrzyskich Dniach Miodu wszyscy mogli się przekonać, że wyrażenie „miód to zdrowie” to stale aktualne i prawdziwe powiedzenie. Nie każdy jednak wie, że miód w zależności od swojego rodzaju posiada różne właściwości zdrowotne i lecznicze. I tak: miód gryczany zawiera substancję wzmacniającą i oczyszczającą naczynia krwionośne - rutynę. Z tego powodu jest on polecany zwłaszcza osobom starszym, szczególnie narażonym na schorzenia układu krwionośnego, np. miażdżycę. Właściwości miodu spadziowego wykorzystywane są do produkcji syropów wykrztuśnych, a miód wrzosowy wykorzystuje się głównie przy schorzeniach układu moczowego, kamicy nerkowej, zapalenia jelit czy biegunki. Tego, ale też wielu innych ciekawostek mogli dowiedzieć się uczestnicy „Świętokrzyskich Dni Miodu” w Bodzentynie.

„Świętokrzyskie Dni Miodu” były wspaniałą okazją na wspólne spotkanie się ze sobą wszystkich pszczelarzy z całego województwa. Dzięki temu, w jednym miejscu mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać o wspólnej pszczelarskiej pasji. Pszczelarze zgromadzeni licznie na tym wydarzeniu mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w pracowniach pasiecznych, które w znaczny sposób ułatwiają proces pozyskiwania miodu. Specjalnie zaproszeni na tę okazję, licznie przybyli przedstawiciele firm z branży pszczelarskiej, z całej Polski, ukazywali uczestnikom, krok po kroku własne miodarki, ule, podkarmiaczki, sita i całą gamę pszczelarskiego sprzętu. Duża sprzedaż tego asortymentu świadczy o zainteresowaniu naszych pszczelarzy uzupełnianiem i powiększaniem zaplecza pszczelarskiego. Wielu podkreślało potrzebę organizacji tej imprezy ukazującej pracę pszczelarzy i sposób pozyskiwania miodu. Jak to wygląda wie dobrze Marcin Sikorski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, współorganizator i pszczelarz pasjonujący się hodowlą pszczół.

Miód to uniwersalny produkt, który można wykorzystywać w bardzo różnoraki sposób: Ważna jest także wiedza na temat tego, w jaki sposób ten miód jest wytwarzany. Zazwyczaj ludzie kupując miód, nie mają możliwości zapoznania się z etapami pracy pszczół i pszczelarza, które sprawiają, że ten miód mamy w gotowej formie zamkniętej w słoiku. Ważnym elementem jest więc pokazanie ludziom tego procesu. Stąd pomysł na to „miodowe” święto – wyjaśnia Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusz Skiba. Podczas „Świętokrzyskich Dni Miodu” wszyscy mogli także posłuchać, specjalnie zaproszonych na tę okazję gości, którzy od wielu lat zajmują się tematyką pszczelarstwa, a także specjalistów m.in.: prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy w Kielcach – Andrzeja Dąbrowskiego czy Jarosława Janika, wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Do Bodzentyna na „Świętokrzyskie Dni Miodu” przyjechał także senator PiS Krzysztof Słoń, który przyznaje: jestem wielkim miłośnikiem miodu, dlatego chciałem wziąć udział w tym wydarzeniu. Jest to ważna impreza, ponieważ propaguje świadomą ochronę pszczół.

Pszczołom zawdzięczamy znaczące zwiększenie produkcji rolnej zarówno w ujęciu jakościowym, jak i ilościowym. To dzięki nim zwiększa się produkcja owoców, warzyw i zbóż. 1/3 żywności na świecie zależna jest od zapylania przez pszczołowate. Dzięki tym pożytecznym owadom mamy nie tylko miód, ale także świeże warzywa i owoce, olej rzepakowy, zioła i przyprawy, orzechy, migdały, dżemy oraz szeroką gamę środków kosmetycznych.

Uczestnicy święta miodu mieli też okazję poznać proces dziania barci. Wszyscy uczestnicy mogli spróbować wspaniałości kulinarnych, które specjalnie na ten dzień przygotowały stowarzyszenia: „Gospodyń Wiejskich w Leśnej”, „Dąbrowa”, „Świętokrzyskie Jodły”, „Wilków-Nasz Dom”, „Furmani” oraz „Wzdolskie Kołowrotki”. Natomiast na scenie pojawiły się także: Kapela „Furmani”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespół „Krejzolki” działający przy Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki.

Zadbano także o atrakcje dla dzieci. Były słodkości, a także zabawa z pszczołami, za które przebrały się uczennice Liceum w Bodzentynie.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto i Gmina Bodzentyn, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, a także Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną imprezę z cyklu „Świętokrzyskie Dni Miodu”.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech