Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna projektu, wspieranego finansowo przez Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej uczestniczyli w wycieczce do Geoparku w Kielcach.

W Centrum Geoedukacji położonym w części rezerwatu Wietrznia w przystępny sposób pokazano dzieje geologiczne Ziemi. Zatrzymując się przed dioramami uczniowie obejrzeli świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które niegdyś pokrywały tereny Gór Świętokrzyskich. Świadectwem tej minionej epoki są zawarte w ziemskiej skorupie skamieniałości. Ten zapis kopalny, odkrywany obecnie, oglądaliśmy na planszach, animacjach multimedialnych i w zgromadzonych eksponatach geologicznych.

Poznaliśmy kolejne okresy geologiczne, szczególnie skupiając się na dewonie, który trwał od ok. 416 do 359 mln lat temu. To czas kiedy pierwsze kręgowce zaczęły wychodzić z podzwrotnikowych mórz na ląd, a jednocześnie zanik tropikalnych form, zakończony wielkim wymieraniem; okres, kiedy dawne formy życia i procesy geologiczne tworzyły skały, złoża cennych minerałów, które dzisiaj eksploatujemy.

Oglądaliśmy modele pierwszych organizmów, których pozostałości możemy odnaleźć w budowie skał do dnia obecnego. Takich odkryć dokonano m.in. w regionie świętokrzyskim w kamieniołomach w Zachełmiu i Kowali. Były gąbki, ślimaki, jeżowce, liliowce, rozgwiazdy, wężowidła, małże, wielkoraki, łodziki z wielkimi muszlami, ramienionogi, koralowce, trylobity, tetrapody, olbrzymie ryby pancerne.

Tak dotarliśmy do Kapsuły Symulatora 5D, która przeniosła nas do wnętrza Ziemi. Poprzez poszczególne warstwy osiągnęliśmy jądro Ziemi, po drodze obserwując zmieniającą się temperaturę, ciśnienie i głębokość. Zamknięci w kapsule, przez ciemne okulary, na wielkim ekranie oglądaliśmy w skrócie przeszłość naszej planety. Odczuwaliśmy gorące podmuchy wiatru, pryskała na nas woda z zamierzchłych oceanów, atakowały nas wielkie stworzenia podobne do ryb. Pojazd przedzierając się przez skały wpadał w gwałtowne drgania; przeżyliśmy trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, wypiętrzanie się gór; w pewnym momencie kapsuła uległa awarii, z której jednak wyszliśmy cało. Naszą wędrówkę na monitorze śledzili koledzy, dodając nam otuchy w tej wielkiej podróży w geologiczne dzieje błękitnej planety.

Po tych wrażeniach wzięliśmy udział w warsztatach polegających na szlifowaniu i polerowaniu fragmentu skały – wapienia dewońskiego. Przy przygotowanych stanowiskach ze specjalnym proszkiem (węglik krzemu), dorównującym twardością diamentowi, na mokro równaliśmy powierzchnie naszych odpowiednio przyciętych płytek. Następnie je polerowaliśmy. Tak otrzymaliśmy piękne pamiątki, które zabraliśmy do domu.

Wycieczka była dla wszystkich wielką przygodą. Po kolei chronologicznie poznaliśmy główne okresy najstarszych dziejów Ziemi: kambr, ordowik, sylur, dewon, karbon, perm, trias, jurę, kredę. Po tym świecie nieistniejącym, ale zaklętym w skałach, oprowadzali nas przewodnicy: Katarzyna Chłopek, Małgorzata Świtaj, Piotr Tworogowski. Opiekunami byli nauczyciele: Barbara Czernikiewicz, Aleksandra Mendak, Edyta Pożoga, Magdalena Rozumek, Anna Telka-Maciejska i prof. Urszula Oettingen.

                                                                                            

Urszula Oettingen

                                                                                                       Prezes

                                                                        Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

 

Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech