Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Tegoroczne „I warsztaty tkackie” z pewnością wpiszą się w cykl imprez plenerowych gminy Bodzentyn. Oprócz pięknej i twórczej pracy rękodzielniczej, uczestnicy imprezy mogli także skosztować pysznych i tradycyjnych wypieków, spróbować swojskiej pajdy ze smalcem i bawić się przy muzyce folklorystycznej.

Po raz pierwszy na terenie gminy Bodzentyn Stowarzyszenie „Strefa Wokół Łysej Góry”, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie pod patronatem Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie zorganizowali „I warsztaty tkackie”. To nowatorski i bardzo oryginalny projekt, którego wcześniej tutaj nie było – mówi Marcin Sikorski, Dyrektor MGCKiT w Bodzentynie. Na terenie gminy kilkanaście lat temu działała tkalnia, ludzie do dziś wspominają te czasy. Musimy dbać o nasze regionalne dobro i tradycje. Po to organizujemy te warsztaty, aby ludzie pamiętali i kultywowali to, co ściśle związane jest z naszą gminą – informuje Milena Kudlińska, Prezes Stowarzyszenia „Strefa Wokół Łysej Góry”.

Snucie osnowy, nawijanie osnowy na wałek, nawlekanie osnowy przez nicielnicę a także samo tkanie – tego wszystkiego mogli nauczyć się uczestnicy warsztatów. Te prowadziła aktywna i prężnie działająca na terenie gminy Bodzentyn grupa „Alebabki”, która takie szkolenia prowadzi już od dwóch lat. Jesteśmy pod wrażeniem, że tyle osób chce się dowiedzieć, czym jest tkactwo, co to za technika. Tutaj przychodzą ludzie, którzy pytają, są ciekawi i sami chcą nauczyć się tkać – cieszy się Beata Syzdół, członkinia grupy „Alebabki”.

Wśród uczestników pojawili się turyści z całego województwa. Według nich to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu i promocję regionu. Pan Zbigniew Dyk przyjechał z żoną z Kielc: Uważam, że to bardzo fajna inicjatywa, naprawdę można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Mnie najbardziej interesuje rzeczywiście ta osnowa, nie widziałem tego nigdy. Warsztaty tkackie widziałem u babci, natomiast tych osnów nie i dlatego mnie to interesuje. Widzę, że trzeba było wykazać się takimi manualnymi umiejętnościami, chyba dzisiaj w erze komputera, trochę zapomnieliśmy o tym. Technika tkacka jest ciekawa, ale też bardzo trudna.

Pan Grzegorz z Suchedniowa o wydarzeniu dowiedział się z Radia Kielce: bardzo mi się podoba, nawet współuczestniczyłem w przygotowywaniu osnowy, nawijałem tę osnowę. Jest to coś, co kiedyś było robione na co dzień. To ciężka i mozolna praca, ile to trzeba czasu i ile trzeba mieć cierpliwości.

Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Na małych krosenkach powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Dorota Baran z Bodzentyna, która na warsztaty przyszła ze swoim dzieckiem twierdzi, że: dzieci uczą się tego co było wcześniej i poznają dziedzictwo narodowe. Także warsztaty są przeznaczone dla młodszych i dla starszych.

Nauki tkactwa podczas trwania warsztatów uczyli się także Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba oraz Marcin Sikorski, Dyrektor MGCKiT.

Warsztaty tkackie to także wspaniała i piękna scenografia. W tle wydarzenia bez problemu można było dostrzec piękne rękodzieła tkackie – zapaski świętokrzyskie, dywany, podstawki pod herbatę czy kawę. Na scenie znajdowały się folk-drabiny, czyli drabiny z dodatkową funkcją – artystyczną. Pomiędzy poszczególnymi szczeblami znajdowały się szklane figurki, kwiaty, wyroby z lnu. „Zjawiskowe i piękne”, takimi określali je uczestnicy warsztatów.

Coś dla ciała i coś dla ducha. Współuczestnicy będący na „I warsztatach tkackich” mieli także możliwość skosztowania przepysznych, tradycyjnych wypieków. Wśród nich była swojska szarlotka, placek drożdżowy a także, znana już chyba wszystkim, tradycyjna pajda ze smalcem i kwaszonym ogórkiem.

O wrażenia artystyczno-muzyczne zadbały zespoły folklorystyczne, które pojawiły się na scenie. Wśród nich były: Zespół „Dąbrowa”, Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” oraz „Wolanie spod Łysicy”.

Natomiast o oprawę konferansjerską zadbała Aleksandra Trzpiot.

Organizatorzy na koniec warsztatów pożegnali się z uczestnikami mówiąc „do zobaczenia za rok”.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech