Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Rękodzieło, które kiedyś cieszyło się ogromną popularnością, dzisiaj zanika. Jednak w Bodzentynie trwa moda na własnoręcznie wykonane rzeczy. Stąd pomysł na taką imprezę. WARSZTATY TKACTWA w iście ludowej atmosferze już niebawem w Bodzentynie.
Pokazy warsztatu tkackiego, budowa i działanie tradycyjnego krosna tkackiego, przygotowanie i zakładanie osnowy to tylko niektóre atrakcje z jakimi mają możliwość spotkać się uczestnicy warsztatów tkackich, które odbędą się 27 sierpnia na Rynku Górnym w Bodzentynie, start godz. 15:00.

Podczas zajęć każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno dorośli jak i dzieci będą mieli okazję stworzyć na krośnie własne dywaniki, szmaciaki, podkładki stołowe czy inne przedmioty codziennego użytku. Każda osoba to także zupełnie inny pomysł na wzór i zupełnie różne koncepcje artystyczne. To również idealna okazja na rozwój artystyczny dzieci i poznanie „od podszewki” materiałów, z którymi stykamy się każdego dnia.

Skąd pomysł na tego typu event? Ludzie coraz częściej wybierają rzeczy, które zostały stworzone w pełni przez człowieka. Posiadają „duszę” i mają swój charakter. Natomiast dywany, czy obrazy wytwarzane w drodze maszynowych produkcji nie zachwycają tak mocno. Warto zatem stworzyć coś oryginalnego samemu. Wtedy mamy pewność, że takiego dzieła będą nam zazdrościli wszyscy i nie znajdziemy go w żadnym innym domu – mówi Milena Kudlińska ze stowarzyszenia „Strefa Wokół Łysej Góry”. Realizator projektu: Letnia akademia patrzenia na świat – cykl szkoleń, warsztatów „sztuka
i dawne rzemiosło”.

Warsztaty to także wspaniała lekcja historii, przede wszystkim dla tych najmłodszych. Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. W epoce kamienia ludzie mogli wyłącznie liczyć na dobra stworzone przez samego siebie. Powrót do przeszłości to na pewno idea, którą warto popierać.

Członkinie grupy „Alebabki”, które będą poprowadzić imprezę, tkactwem zajmują się już ponad dwa lata. Jak mówią –  to ciężka praca, ale też sposób na odstresowanie się. To także dobry patent na odpoczynek. Pasja, która wraz z czasem i powstającymi coraz to nowszymi dziełami wciąga coraz bardziej.

Takie warsztaty to innowacyjne, bardzo kreatywne rozwiązanie, a przede wszystkim znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu. Choć Warsztaty Tkactwa odbywają się w Bodzentynie po raz pierwszy, to organizatorzy już planują kolejne, cykliczne imprezy – przyznaje Marcin Sikorski, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, członek stowarzyszenia „Strefa Wokół Łysej Góry”

Wstęp na imprezę jest bezpłatny i nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech