Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Dzień 15 sierpnia w polskim kalendarzu historycznym jest datą wyjątkową. W wielu miejscowościach odbywały się uroczystości religijno-patriotyczne, w czasie których wspominano żołnierzy poległych i walczących za Polskę.

W Bodzentynie podczas nabożeństwa Proboszcz ks. dr Leszek Sikorski mówił o związku Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z historycznymi wydarzeniami, które rozpoczęły się 15 sierpnia 1920 r., nazywanymi „Cudem nad Wisłą”.W tradycji pokoleń zwycięstwo nad bolszewikami wiąże się z opieką Matki Boskiej Królowej Polski. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości
i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

Po nabożeństwie przedstawiciele mieszkańców gminy Bodzentyn udali się pod symboliczną mogiłę Antoniego Pałysiewicza poległego w 1919 r. i płytę Nieznanego Żołnierza z wojny polsko-bolszewickiej, tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu oraz pomnik przy kościele parafialnym upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej Okręgu „Jodła”.Złożono wieniec i zapalono znicze.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna w miejscach pamięcinarodowej zawiązano biało-czerwone kokardki. W ten sposób upamiętniono żołnierzy AK spoczywających na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie, wśród nich Bronisława Gila, Stanisława Wacińskiego, Jerzego Woźniaka, Henryka Strachowskiego, Stanisława Aniołkiewicza, Jacentego Pałysiewicza, bohaterów powstania styczniowego, i Stanisława Janczarskiego uczestnika walk w obronie Lwowa, żołnierza września 1939 r. i AK.

Na cmentarzu we Wzdole zatrzymano się przy grobie Rozalii Szafraniec pochodzącej z Siekierna. Od stycznia 1942 r. brała udział w akcjach Związku Walki Zbrojnej, później AK. Była komendantką gminy Bodzentyn w Wojskowej Służbie Kobiet.W 1979 r. przyznano jej w Londynie Krzyż Armii Krajowej. W 1981 r. na Jasnej Górze otrzymała Honorową Odznakę Żołnierza Armii Krajowej Korpusu „Jodła”.
Dr Rozalia Szafraniec, światowej sławy matematyk i astronom, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomimo wybitnych osiągnięć naukowych nie uzyskała stopnia profesora.
W latach Polski Ludowej była to kara za jej działalność niepodległościową. Zmarła w 2001 r. w Krakowie. Tak jak pragnęła spoczęła w ziemi świętokrzyskiej.

Nie zapomnianoożołnierzachz Oddziału AK Wybranieccy, których pomnik znajduje się w Wilkowie, uczestnikach powstania 1863 r. i II wojny światowej w Świętej Katarzynie.Płonącym zniczemi biało-czerwoną kokardą na cmentarzu z I wojny światowej przypomniano o Polakachwalczących w mundurach armii zaborczych.

W patriotycznym spotkaniu udział wzięli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Leśnej: Dyrektor Beata Domańska-Kózka, Barbara Czernikiewicz; mieszkańcy Bodzentyna i Siekierna-Podmieścia: Kazimierz Wilkosz, Aleksander Ponikowski, Teresa i Witold Combrowie, Urszula i Mirosław Oettingen.

W tym dniu towarzyszyła nam refleksja dotycząca przeszłości i roli symboli narodowych w krajobrazie kulturowym Polski.

                    Urszula Oettingen

                             Prezes

    Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna              

 

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech