Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W okresie odbudowy Państwa Polskiego po latach zaborów największe zagrożenie dla Polaków nadeszło ze Wschodu. Wojna polsko-bolszewicka była wielkim sprawdzianem dla narodu polskiego w walce o niepodległość.

W sytuacji zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy, 1 lipca 1920 r. Sejm podjął decyzję o utworzeniu Rady Obrony Państwa pod przewodnictwem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Na czele Rządu Obrony Narodowej stanął Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego, który zwracał szczególną uwagę na morale żołnierzy i społeczeństwa w trudnych chwilach, gdy żołnierze sowieccy byli coraz bliżej stolicy. Sam kilkakrotnie wyjeżdżał na linię frontu dodając otuchy walczącym.

Generał Józef Haller stojący na czele Armii  Ochotniczej zwrócił się do rodaków z apelem o służbę ochotniczą w armii. Na to wezwanie zareagowały wszystkie grupy społeczne i zawodowe. Wojska polskie 15 sierpnia 1920 r. rozpoczęły kontrofensywę rozgramiając bolszewików.

Dla upamiętnienia tego faktu - Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”, w czasach II Rzeczypospolitej dzień 15 sierpnia obchodzono jako Święto Żołnierza. W latach Polski Ludowej Dzień Wojska Polskiego ustalono na 12 października, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. 

Dopiero po upadku komunizmu na mocy ustawy Sejmu z 30 lipca 1992 r. przywrócono obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Dzień ten zbiega się z kościelnym Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kiedy w kościołach Polski odbywają się nabożeństwa, podczas których wymiar religijny łączy się z przekazem patriotycznym.

W dniu tym powinniśmy pamiętać o grobach uczestników powstań narodowych, żołnierzy z lat I i II wojny światowej, powojennego podziemia niepodległościowego. W nich spoczywają Bohaterowie – Patrioci, którzy dążyli do wolnej Polski. To również ważny dzień dla tych, którzy obecnie stoją na straży polskiej niepodległości. I jak co roku życzymy wszystkim żołnierzom dumy i satysfakcji z tego co robią i kultywowania pięknych patriotycznych tradycji.

                                                                                  

                                                                             

                                                                     Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

                                                                                           Prezes

                                                                 Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

 

Fot. Obraz Jerzego Kossaka, Cud nad Wisłą

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech