Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

We współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie w ramach Dni Bodzentyna zorganizował towarzyszącą tym obchodom imprezę naukową pt.: Tajemnice nieba – pokazy nocnego nieba.

Wydarzenie o charakterze plenerowym miało miejsce 2 lipca na terenie szkoły. Program koncentrował się głównie na pokazach astronomicznych nocnego nieba. Tego dnia można było podziwiać bogactwo kraterów naszego naturalnego satelity, obserwować dwie bardzo atrakcyjne i ciekawe planety, jakimi są Jowisz i Saturn. Uczestnicy pokazów mogli zobaczyć wiele szczegółów dotyczących wyglądu tych planet takich jak: pierścienie Saturna, smugi-warstwy na powierzchni Jowisza, wreszcie cztery największe księżyce tej planety - Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto, zwane księżycami Galileuszowymi.

Z uwagi na to, iż uroczystości związane z obchodami Dni Bodzentyna rozpoczynały się w godzinach południowych, zdecydowano się na rozszerzenie programu o prezentacje bardzo ciekawych doświadczeń z zakresu optyki. Start we wczesnych godzinach popołudniowych dał również możliwość pokazu nieba dziennego, czyli głównego bohatera tego okresu - Słońca. W pokazach czynny udział brali zaproszeni na tę uroczystość uczniowie trzech szkół z terenu Bodzentyna, tj. Publicznego Gimnazjum, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego jak i pełniącego rolę gospodarza wydarzenia - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie. Opiekę nad wykonującymi doświadczenia i pokazy nieba uczniami sprawowali dyrektor ZSP w Bodzentynie - Dariusz Kasprowicz oraz Marcin Drabik - nauczyciel fizyki w tej szkole. Zaangażowanie uczniów różnych szkół miało na celu zacieśnienie współpracy między placówkami edukacyjnymi z terenu miasta. Było doskonałą formą promocji tych placówek. Stwarzało też okazję do zaprezentowania przez uczniów umiejętności nabytych podczas nauki w szkole, jak i w trakcie projektów edukacyjnych, realizowanych przez Fundację Centrum Europy Lokalnej i Gminę Bodzentyn.

Pokazy, z uwagi na charakter i bardzo duże zainteresowanie, trwały aż do północy. Stanowiska pokazowe odwiedzali zarówno mieszkańcy Bodzentyna, ościennych miejscowości, jak również turyści przebywający w tym okresie na wakacjach w Górach Świętokrzyskich. Wstęp na wszystkie pokazy był wolny.        

Impreza Tajemnice nieba organizowana była po raz pierwszy, lecz docelowo będzie to impreza cykliczna, organizowana rokrocznie w czasie Dni Bodzentyna. kolejnych edycjach. 

/M. Drabik

fot. /Archiwum szkoły

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech