Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna projektu uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej zwiedzili Park Etnograficzny w Tokarni. Po przybyciu na miejsce wzięli udział w lekcji muzealnej: dawne gry i zabawy ludowe.

Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności i rywalizowali wykorzystując przedmioty służące niegdyś dzieciom wiejskim do zabawy. Toczyli fajerki, rzucali obręczą, ścigali się w workach i z „jajkiem” na łyżce, przeciągali linę i przez nią skakali. Grali również w grele czyli dawną odmianę kręgli. Polegała ona na tym, że w ziemię wbijano drewniane kołki. Grający musieli trafić w nie drewnianymi palikami, tak żeby jak najwięcej przewrócić. Zabawy te dostarczyły naszym uczniom wiele uśmiechu i radości.

Następnie zwiedzono skansen, w którym zgromadzono obiekty wiejskiego budownictwa z XVIII, XIX i pocz. XX w. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wiejskie zagrody, w skład których wchodziły: chałupa pokryta strzechą, obora, stajnia, spirzch, stodoła, wozownia, szopy, chlewy; studnię z drewnianą cembrowiną i „żurawiem”, wiatraki różnego typu. Wchodzili do wnętrza chałup wyposażonych w tradycyjne meble i sprzęty, zwracali uwagę na gliniane polepy (podłogi), ściany z drewnianych bali, niekiedy „ogacone” czyli oszalowane na zewnątrz deskami. W scenerii skansenu uwidaczniały się również: dzwonnica, kościół, plebania, domy reprezentujące typową architekturę małych miasteczek.

Obejrzano dwór z Suchedniowa z początków XIX w. Wyposażenie jego wnętrza prezentuje typowy styl życia średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Podziwiano salon, sypialnię, bawialnię, pokój dziecinny i kuchnię, która wzbudziła największe zainteresowanie. Zgromadzono w niej wiele sprzętów: noże, tasaki, formy i foremki, butelki, naczynia. Na dłużej zatrzymano się przy ekspozycji rzeźb ludowego artysty Jana Bernasiewicza.

Nasze najbliższe okolice reprezentowała chałupa z Siekierna z 1887 r. Pośród wiejskich pojazdów pochodzących z kolekcji Jana Wzorka, znalazł się wóz strażacki z pompą ssąco-tłoczącą pochodzący z Siekierna. Warto przypomnieć, że straże pożarne w Siekiernie (założyciele Leon Jaros, Ignacy Szafraniec, Józef Szmalec) i w Leśnej rozpoczęły działalność w 1929 r. Wycieczkę zakończyło tradycyjne ognisko.

Dla uczniów było to spotkanie z wiejskim krajobrazem ich dziadków i pradziadków, który odszedł na zawsze wraz z rozwijającą się cywilizacją. Była to kolejna ważna lekcja, pokazująca obiekty i wartości materialnej kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.

Udział w wycieczce jako opiekunowie wzięli nauczyciele: Barbara Czernikiewicz, Agnieszka Nowakowska, Edyta Pożoga, Magdalena Rozumek, ze strony rodziców Ewa Staniec, ze strony organizatora Urszula Oettingen.

W imieniu uczestników wycieczki składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Muzeum Wsi Kieleckiej za profesjonalne i pełne życzliwości przyjęcie.

                                                                                                 

                                                                                     Dr hab. prof.UJK Urszula Oettingen

                                                                                                          Prezes

                                                                                 Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

                           

                                                                                              Beata Domańska-Kózka

                                                                                                         Dyrektor

                                                                                          Szkoły Podstawowej w Leśnej

Fot. Magdalena Rozumek

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech