Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Uczniowie Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika ,,Ponurego” w Bodzentynie w bieżącym roku szkolnym realizowali kolejny już - XI Projekt Edukacyjny Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej.

Uczestniczyło w nim 10 szkół z terenu województwa świętokrzyskiego. Tegoroczne podsumowanie projektu odbyło się 19 maja 2017 roku w formie rajdu pod hasłem: "Szlakiem Majora Ponurego”. Warto przypomnieć, że poprzednie projekty poświęcone były majorowi Mieczysławowi Tarchalskiemu "Marcinowi” i pułkownikowi "Barabaszowi”. Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia było nasze Gimnazjum, a honorowym patronatem całą imprezę edukacyjną objęli:

 Wszyscy uczestnicy rajdu, do którego włączyli się również miejscowi harcerze pod opieką druha Jana Świderskiego, spotkali się w Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Bodzentynie o godzinie 8 rano i zostali serdecznie przywitani przez panią dyrektor Danutę Kolasa oraz Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusza Skibę.  Po złożeniu  kwiatów w kąciku pamięci mjr. "Ponurego”, udali się na uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich walczących z hitlerowskim okupantem w czasie II wojny światowej.

Uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić ważne miejsca historyczne na terenie  miejscowości Bodzentyn, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Z wielkim zaangażowaniem w tematykę wydarzeń związanych z tymi miejscami wprowadził młodzież  pan Witold Comber – emerytowany nauczyciel i wizytator.  Słuchając przekazywanych informacji, młodzież mogła poznać bliżej historię bohaterów związanych z naszym regionem. 

Następnie wszyscy uczestnicy rajdu odjechali do Siekierna, skąd udali się pieszo do najważniejszego miejsce na naszym terenie związanego z postacią majora Piwnika ,,Ponurego – czyli na Wykus.

Tam również złożyli wiązanki i zapalili znicze oraz wysłuchali prelekcji Pani Profesor Urszuli Oettingen i przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej – Pana Marka Jończyka. Odbył się również konkurs historyczny, przygotowany przez nauczycieli gimnazjum Panią Annę Kozieł i Pana Artura Kleczaja, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół. Wykazali się oni dużą wiedzą na temat historii z okresu II wojny światowej. 

Po powrocie do Gimnazjum czekała na uczestników obiadokolacja. Po krótkim odpoczynku  wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie nastąpiło uroczyste podsumowanie Projektu Edukacyjnego. Można było również podziwiać piękne prace plastyczne uczniów poszczególnych szkół biorących udział w projekcie.

Na tę część uroczystości przybyli liczni goście, wśród nich m.in.:

Pani Dyrektor Danuta Kolasa serdecznie powitała wszystkich przybyłych gości, a wśród nich uczniów, opiekunów i dyrektorów szkół uczestniczących w projekcie, dziękując im za udział i zaangażowanie. Kierując do nich kilka słów, podkreśliła znaczenie tego typu przedsięwzięcia:

"Podejmowane działania mają służyć przede wszystkim pogłębianiu wiedzy historycznej o własnym regionie i o bohaterach z tym regionem związanych. Jednocześnie służą integracji uczniów i nauczycieli  ,,akowskich” szkół, rozbudzeniu aspiracji poznawczych i twórczych. Przy okazji jest to doskonały sposób zachęcenia uczniów do aktywnych form spędzania wolnego czasu i wypoczynku”.

 Szczególne podziękowania skierowała Pani Dyrektor do gości, którzy objęli honorowym patronatem nasze działania i ufundowali nagrody dla uczestników konkursów – historycznego i plastycznego. 

Podkreśliła, że podniosło to niewątpliwie prestiż wszystkich działań i na pewno spowoduje w przyszłości większe zaangażowanie młodzieży w tego typu przedsięwzięcia.

Każdy z uczestników rajdu oraz Opiekunowie i Dyrektorzy Szkół uczestniczących w Projekcie, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W dalszej części uroczystości  wszyscy mogli podziwiać Pokaz Musztry Paradnej  w wykonaniu uczniów ZDZ w Kielcach. Ostatnią częścią podsumowania projektu było wspólne "Pieśniobranie”, które poprowadzili nauczyciele i uczniowie miejscowego Gimnazjum. Zwieńczeniem wszystkich trudów dnia była dla uczniów dyskoteka integracyjna.

 

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech