Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

"Niech krew przelana w walce krzepi siły żyjących''

         Pod tym hasłem w dniu 21 maja 2017 roku odbyły się w Woli Szczygiełkowej obchody 74. rocznicy pacyfikacji miejscowości Wola Szczygiełkowa. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa uroczystość z Mszą Świętą w intencji pomordowanych i poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi, była częścią realizowanego przez stowarzyszenie zadania publicznego pod nazwą ''Świętokrzyskie smaki w kulturze, tradycji i historii naszego regionu'', współfinansowanego przez Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn.

     Ta niecodzienna uroczystość na stałe wpisała się w tradycję naszej społeczności, ponieważ uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy od lat gromadzą się w tych majowych dniach, by modlić się za pomordowanych i czcić pamięć ofiar pacyfikacji i czasu II wojny światowej.

     W tym roku organizatorami obchodów tej religijno- patriotycznej uroczystości było stowarzyszenie i zespół ''Wolanie spod Łysicy''. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Pan Wojciech Kózka oraz radni. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz powiatowych w osobach Państwa: Małgorzaty Socha, Józefa Szczepańczyka i Janusza Wojkowskiego. Swoją obecnością zaszczycili także Dyrektor MCKiT w Bodzentynie Pan Marcin Sikorski i Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Pani Urszula Oettingen oraz grono nauczycielskie z miejscowej szkoły. Szczególnymi gośćmi tej uroczystości byli  liczni przedstawiciele z rodzin poległych mieszkańców tj. z rodzin Jabków, Zacharskich, Koniarskich, Bzymków, Wyglądaczów, Kolasów, Świetlików, Lesiszów, Tusieniów, Goździów. W intencji ofiar hitlerowskiego terroru Mszę Świętą odprawili Ksiądz Marian Jakubowski, proboszcz parafii Dębno i nasz rodak, obecnie proboszcz parafii Świętego Wojciecha w Kielcach Kanonik Jan Tusień. Krótką prelekcję na temat źródeł historycznych związanych z pacyfikacją naszej wioski wygłosił absolwent SP w Woli, Pan doktor Tomasz Domański, pracownik Delegatury IPN w Kielcach. Wspólna modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy to wyraz hołdu i pamięci władz gminnych i powiatowych oraz lokalnej społeczności dla 28 miejscowych bohaterów II wojny światowej, rozstrzelanych przez hitlerowców w miejscu, gdzie dziś wznosi się pomnik ''Orła Białego'' z uciętym skrzydłem symbolizującym, tych, którzy oddali swe życie za współbraci i Ojczyznę. O tym, jak żywa jest w naszej społeczności pamięć o tragicznej i gorzkiej historii naszej miejscowości opowiadali członkowie Zespołu ''Wolanie spod Łysicy'' w programie artystycznym, składającym się z utworów napisanych specjalnie na tę okazję, a odwołujących się do autentycznych postaci i zdarzeń tamtych wojennych dni. Na zakończenie uroczystości władze samorządowe i członkowie stowarzyszenia spotkali się w Szkole Podstawowej z przedstawicielami rodzin poległych.

    Ta religijno-patriotyczna uroczystość oraz  wspólna troska o miejsca pamięci narodowej  to dowody naszej wdzięczności i pamięci o bohaterach wojennych. Tamte tragiczne zdarzenia stały się ich gorzkim chlebem, a przelane słone i cierpkie łzy częścią pięknej, ale tragicznej przeszłości naszej świętokrzyskiej ziemi i naszego dziedzictwa narodowego.

/Bożena Wygladacz              

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech