Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Z osobą Józefa Piłsudskiego jest związanych wiele przełomowych wydarzeń w historii Polski. W czasie I wojny światowej był Komendantem I Brygady Legionów Polskich. W wolnym kraju Sejm powierzył Piłsudskiemu stanowisko Naczelnika Państwa. Został on też pierwszym Marszałkiem Polski.

Jako Naczelny Wódz Wojska Polskiego dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i o niepodległości Polski zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku, która przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą".

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany na Wawelu, w krypcie św. Leonarda, w 1937 r. trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce Marszałka złożono na wileńskim cmentarzu Na Rossie, w grobie jego matki.

W 82. rocznicę śmierci Piłsudskiego harcerze ZHP z gminy Bodzentyn pod opieką Ingi i Jana Świderskich oraz Jerzego Wójcika Dyrektora Szkoły Podstawowej w Psarach złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą pobyt Piłsudskiego z 1 Pułkiem Piechoty Legionów Polskich w Bodzentynie 30 i 31 października 1914 r. Kwiaty złożono również na symbolicznej mogile Antoniego Pałysiewicza poległego w 1919 r. i płycie Nieznanego Żołnierza poległego w wojnie polsko-bolszewickiej.

W imieniu władz samorządowych w uroczystości uczestniczyli Marcin Sikorski Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie i prof. Urszula Oettingen Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn.

Przy tych ważnych w krajobrazie kulturowym Bodzentyna miejscach pamięci prof. Urszula Oettingen przypomniała postać Piłsudskiego na tle dziejów Polski, druhna Maria Wierzbińska odczytała słowa pieśni żałobnej o Marszałku Józefie Piłsudskim z 1935 r.: To nieprawda, że Ciebie już nie ma.                                                                                  

 /Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen, Archiwum MGCKiT w Bodzentynie

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech