Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


         W II połowie kwietnia Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa rozpoczęło realizację zadania publicznego pod nazwą "Świętokrzyskie smaki w tradycji, kulturze i historii naszego regionu".

Celem zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego jest przede wszystkim upowszechnianie i promowanie kultury, obyczajów, stroju i gwary ludowej oraz stworzenie możliwości uczestnictwa w kulturze młodszemu i starszemu pokoleniu lokalnej społeczności. Całkowity koszt  projektu realizowanego przy współudziale Miasta i Gminy Bodzentyn zamyka się kwotą 4900 zł. W ramach realizowanego projektu zakupiono elementy stroju ludowego z obuwiem dla Zespołu Stowarzyszeniowego "Wolanie spod  Łysicy", aby w pełni realizować  zaplanowane zadania.

   28 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Woli Szczygiełkowej członkowie stowarzyszenia poprowadzili zajęcia edukacyjne na temat kultury i sztuki ludowej regionu świętokrzyskiego. W tym dniu mieli możliwość uczestniczenia w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Sami również aktywnie włączyli się w obchody Święta,  prezentując utwory związane z tradycją i historią naszego narodu. Po zaskakującym nieco młodych słuchaczy programie Bożena Wyglądacz  nawiązała do założeń realizowanego projektu i  poprowadziła pogadankę z zakresu  kultury ludowej regionu świętokrzyskiego w rożnych jej aspektach. Pogadance na temat twórczości ludowej, obyczajów,  stroju, gwary w piosenkach i  przyśpiewkach towarzyszył pokaz oraz wspólne śpiewanie i zabawy z elementami tańców ludowych. Wszyscy uczniowie pod kierunkiem prowadzącego zespół Pana  Stanisława Tatarka przy akompaniamencie akordeonu mieli możliwość nauki piosenki "Jabłoneczka".

   Drugą część zajęć poprowadziły Panie z grupy rękodzieła: Ewelina Kurpińska i Elżbieta Choroś przy wsparciu Pani Prezes Lidii Lipczyńskiej oraz pozostałych członków stowarzyszenia. Tematyka zajęć dotyczyła głównie zwyczajów dekorowania domów oraz tworzenia dekoracji związanych ze świętami kościelnymi i okazjonalnymi. Panie poprowadziły warsztaty pokazując i ucząc technik tworzenia ozdobnych dekoracji : kwiatów z bibuły i wstążki, koszyczków z wikliny papierowej, ozdobnych serwetek i ozdób. Zaprezentowane przedmioty użyteczności, a także przepiękne wytwory na prezenty i upominki umiejętnie łączą sztukę ludową z jej współczesnymi elementami. W trakcie zajęć uczniowie mieli także możliwość obejrzenia przygotowanej wystawy ze zbiorów grupy rękodzieła, książek i materiałów edukacyjnych związanych z kulturą i sztuką ludową. Zajęcia stały się również okazją do prezentacji utworów poezji ludowej Poetów Doliny Wilkowskiej oraz Pani Wandy Grzejszczyk, naszej rodaczki z Woli Szczygiełkowej. Po zajęciach uczniowie skorzystali ze słodkiego poczęstunku oraz otrzymali pamiątkowe upominki. Nietypowe spotkanie z folklorem zakończyła wspólna zabawa ze śpiewem odwołująca się do tradycyjnych zabaw naszych babć i dziadków.

      To niecodzienne spotkanie upłynęło w miłej i  radosnej atmosferze. Dla dzieci była to zaskakująca  i  nietypowa lekcja z zakresu kultury i sztuki ludowej, a dla członków stowarzyszenia nowe doświadczenie oraz utwierdzenie w przekonaniu, że należy promować nasze tradycje i dziedzictwo narodowe wśród młodego pokolenia oraz uświadamiać im własną tożsamość narodową.

Bożena Wyglądacz

/Archiwum Stowarzyszenia 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech