Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Większość turystów udających się w Góry Świętokrzyskie w plan swych wycieczek wpisuje zdobycie najwyższego szczytu naszego regionu – Łysicy. Udając się na jej szczyt czerwonym szlakiem turystycznym zwiedzający rozpoczynają wędrówkę w  Świętej Katarzynie. Miejscowość ta dla jednych znana jest ze wspaniałego klimatu panującego u podnóża Łysicy, dla innych z miejscowych pensjonatów, a dla wytrawnych turystów i krajoznawców kojarzy się zapewne z Aleksandrem Janowskim.

Zapoczątkował on m.in. na tych ziemiach działalność Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W miejscowości tej powstało również pierwsze schronisko turystyczne, założone w roku 1910 na ziemiach Królestwa Polskiego. Wędrując wspomnianym szlakiem na wysokości klasztoru  nie sposób nie trafić do murowanej Kapliczki Janikowskich powstałej w XVIII wieku, znanej również jako „Kapliczka Żeromskiego”. Należy ona obecnie do sióstr bernardynek zamieszkujących od 1815 roku tutejszy klasztor. Miejsce to należy do jednych z ciekawszych na terenie świętokrzyskim. Przyczynił się do tego Stefan Żeromski, który będąc uczniem kieleckiego gimnazjum odbywał wyprawę na Łysicę. Wyrył wówczas na wewnętrznej ścianie kapliczki napis z własnym imieniem i nazwiskiem oraz datą 2 sierpnia 1882. Miejsce to stało się jednym z punktów odwiedzanych przez rzesze turystów. Ze względu na nieograniczony dostęp do zabytku, ulegał on zniszczeniu czego dowodem były uszkodzenia tynku. Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Bodzentyna Dariusza Skiby i Dyrektora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Marcina Sikorskiego wykonano  zabezpieczenie istniejącego napisu. Wykonane prace konserwacyjne i zabezpieczenie o łącznej wartości przekraczającej 4000 zł przeprowadzone zostały przez Panią Małgorzatę Osełkę i polegały na utrwaleniu istniejącego tynku, uzupełnieniu jego fragmentów oraz zamontowaniu antyrefleksyjnej szyby chroniącej napis przez zniszczeniami. Prace te pozwolą oglądać napis kolejnym turystom i przypominać zwiedzającym o Żeromskim, który był związany z naszym regionem. Poza Świętą Katarzyną należy tu wspomnieć o Psarach, gdzie uczęszczał on do szkoły podstawowej, Ciekotach i Kielcach.

Zapraszamy Wszystkich do odwiedzenia miejsca gdzie podpis złożył wybitny pisarz, w nasze piękne góry. Można spędzić tu wolny czas w ciszy, zwiedzając liczne zabytki i podziwiając piękną przyrodę parku narodowego. Rozbudowana baza turystyczna pozwoli nam zorganizować wspaniały wypoczynek. Zapraszamy.

/Marcin Sikorski

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech