Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

W dniu 25 kwietnia br. w rejonie ruin pałacu biskupów krakowskich w Bodzentynie zostały wykonane, zaplanowane badania geologiczne i geofizyczne, które mają na celu odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: Co tak naprawdę kryje się pod ziemią wzgórza zamkowego?

Badania swoim zakresem obejmowały:

Powyższe prace były wykonywane przez firmę MH Projekt z siedzibą w Kielcach przy nadzorze archeologicznym prac geologicznych i geofizycznych pełnionym przez dr Czesława Hadamika reprezentującego Pracownię Badań i Studiów Archeologicznych, Historycznych i Konserwatorskich „Archo-bis”. Gmina Bodzentyn jako zleceniodawca, na przeprowadzenie powyższych prac i pełnienie nadzoru archeologicznego uzyskała stosowne pozwolenia od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Badania przebiegły prawidłowo, w pełni profesjonalnie i ze staranną precyzją. W trakcie ich trwania panowała atmosfera delikatnego napięcia i podniecenia spowodowana chęcią poznania i odkrycia jakiejś tajemnicy, która kryje się gdzieś głęboko, pod powierzchnią ziemi.

Wyniki przeprowadzonych badań geologicznych i geofizycznych wraz z ich interpretacją powinny zostać przedstawione w formie dokumentacji geotechnicznej już w połowie maja. W dokumentacji zostaną przedstawione wnioski i zalecenia dotyczące potencjalnie występujących zagrożeń związanych z pracami budowlanymi i/lub archeologicznymi oraz ogólnych wskazówek dotyczących realizacji planowanych inwestycji.

Nie obyło się również bez nienaukowych akcentów. W trakcie prowadzenia prac w ruinach zamku, ekipa specjalistów napotkała zagubioną, malutką kaczuszkę, którą szybko otoczono należytą opieką i troską. Z pewnością już odnalazła swoją mamę.

 Jarosław Dziedziński

Fot. /e-bodzentyn, JD

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech